id Software kupione przez Zenimax

id Software kupione przez Zenimax25.06.2009 14:05
Michał Stopa

Właściciel studia Bethesda Softworks, czyli ZeniMax Media, przejmuje znane amerykańskie studio id Software. Ten zaskakujący ruch został ujawniony wczoraj. Ma on na celu ułatwienie wydawania gier przez id Software - będzie się tym zajmować teraz Bethesda.

W informacji prasowej możemy przeczytać następujące oświadczenie:

"id Software nadal będzie operować jako studio pod opieką jego założyciela, Johna Carmacka. Żadne zmiany nie zostaną wprowadzone do pracy id Software przy projektowaniu ich gier. Prezydium id Software podpisało długoterminowe kontrakty o pracę, zapewniając w ten sposób, że będą kontynuować swoje role w studiu".

Jak powiedział prezes ZeniMax, Robert Altman:

"Naszym celem jest upewnić się, że id Software będzie nadal robić to, w czym są najlepsi - tworzyć najbardziej znane gry na świecie. Naszą rolą będzie wsparcie wydawnicze poprzez Bethesdę oraz udostępnienie id Software zasobów, których potrzebuje do rozwoju".

Bethesda będzie się zajmować wydawaniem wszystkich przyszłych tytułów stworzonych przez id Software, oprócz nadchodzących gier poprzednio zakontraktowanych u innych wydawców, jak Rage.

Prezes id Software, Todd Hollenshead, tłumaczy:

"Jest to niezwykła okazja do połączenia się ze sprytnym i wyjątkowym wydawcą jak Bethesda Softworks. Nasze cele jako studio i wydawca będą przebiegać ze sobą równolegle. Będziemy mieć finansowe i przedsiębiorcze zasoby, które wspomogą przyszły rozwój id... Dużą przewagę, która pozwoli nam tworzyć więcej lepszych gier".

John Carmack, szef działu technologii i założyciel studia, również wypowiedział się w tej sprawie:

"Choć jest to dość oklepane do powiedzenia, jestem niezwykle zadowolony z tej umowy. To umieszcza id Software we wspaniałej pozycji do dalszego rozwoju. Będziemy mogli rozszerzać wszystkie nasze marki, przemieszczać nasze zasoby między wieloma zespołami oraz pracować nad badaniami, które wspomogą każde z nich".

"Tak naprawdę jesteśmy dość zmęczeni konkurowaniem z naszymi własnymi wydawcami odnośnie do tego jak nasze tytuły będą prezentowane, a mamy więcej marek niż dajemy radę wykorzystać. Praca z innymi firmami nie wychodziła tak wspaniale jak mogła".

Również John Romero, współzałożyciel studia, wypowiedział się w sprawie przejęcia studia, z początku negatywnie, później jednak przeprosił za swój ton. Na swoim Twitterze z początku napisał:

"ZENIMAX??????? Obrzydliwe. Fallout 3 kupił Dooma. Wow."

Przeprosił jednak za tę reakcję, zaznaczając, że myśli pozytywnie o umowie.

"Zaszokowało mnie to i zasmuciło. id Software zmieniło się na zawsze. Nowy dzień, nowe id".

George Broussard, prezes 3D Realms, w komentarzach portalu Shacknews opisującego wydarzenie dodał:

"Nie ma lepszej firmy, która mogłaby kupić id. Mają szczęście, bo oczekuję, że ZeniMax ogólnie pozwoli id robić to, co zechcą, tak jak z Bethesdą. Pamiętajcie, że Oblivion i Fallout 3 powstały w takiej samej sytuacji. Gdyby to był inny wydawca, mógłby to być powód do niepokoju, ale w tym wypadku to prawie okazja do świętowania".

Activision, długotrwały partner wydawniczy id Software, pogratulował studiu decyzji w krótkiej notatce umieszczonej na stronie firmy.

fot.: id Software

Źródło artykułu:WP Gry
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)