Zmien skórke
Logo Polygamii

Humory w Bethesdzie dopisują. Premierę Klubu twórczości oferującego płatne mody do Fallouta 4 "uświetnia" zbroja z konia

Płatna.

Bethesda i Valve sparzyły się już raz na próbie zarabiania na modach tworzonych przez fanów dla innych fanów. Oczywiście formułka o tym, że twórcy najlepszych nieoficjalnych dodatków powinni mieć możliwość zarabiania na swojej pracy brzmi nieźle. Ale trudno było się za nią schować, gdy okazało się, że do jego kieszeni trafi tylko 25% zysku, a resztą Bethesda podzieli się z Valve. Internet zapłonął, a firmy wycofały się ze sprawy rakiem. Bethesda specjalnie zapewniała potem, że w przypadku Fallou4 wszystkie mody będą musiały być darmowe.

Ale jej się odwidziało, o czym poinformowała zapowiadając w czerwcu Klub twórczości. Paweł tłumaczył wtedy, że jest to:

Miejsce, gdzie znajdziemy mody wprowadzające nowe bronie, dodatki, stroje czy nawet rozwiązania w mechanice tych gier. Wszystko ma być gruntowanie przetestowane, kompatybilne z save’ami, zlokalizowane – po prostu działające. Wszystko będzie też kosztowało, a płacić będziemy w ich własnej walucie, specjalnych kredytach.

Jakkolwiek by nie odwracać tego kota – trzeba spojrzeć mu w wąsiska i nazwać rzecz po imieniu. Choć sama Bethesda ma z tym problem. W FAQ czytamy:

Czy klub twórczości to po prostu sposób na pobieranie opłat za mody?

Nie. Mody pozostaną bezpłatnym i otwartym systemem, w którym każdy może stworzyć i udostępnić cokolwiek zechce. Nie zezwalamy na przesyłanie istniejących modów do klubu twórczości – cała zawartość musi być oryginalna.

Gracze od kilku miesięcy ostrzyli widły i gdy tylko Klub twórczości wystartował na PC (póki co tylko dla Fallout 4, na konsolach ma pojawić się dziś) dali firmie znać co sądzą o tym ruchu. Lektura komentarzy pod premierowym komunikatem na Steamie przypomina danie nura w szambo. Oprócz łączenia wydawcy z różnymi rodzajami czynności fizjologicznych pojawiają się też zarzuty o sprzedawanie przeróbek darmowych modów, stworzonych przez społeczność NexusMods.

Bethesda raz dostała po łapach, jednak nie wyciągnęła z tego nauki. Zmieniła tylko opakowanie inicjatywy, która wygląda teraz jak słabo zakamuflowane wszycie do gry mikrotransakcji “za dolca czy dwa“. Otwarte zaproszenie do współpracy dla moderów wydaje się listkiem figowym, skoro w podlinkowanym już FAQ czytamy:

Większość zawartości klubu twórczości jest tworzona wewnętrznie, część z zewnętrznymi partnerami, którzy pracowali przy naszych grach, część z zewnętrznymi twórcami.

I już nie ma wątpliwości, kto ma tak naprawdę zarabiać na tych mikrotransakcjach.

A Bethesda jest z siebie tak zadowolona, że jednym z pierwszych towarów, jakie można już nabyć w Klubie twórczości jest zbroja z konia. “Z” a nie “dla”, bo części Końskiego pancerza wspomaganego pochodzą z mechanicznego rumaka.

Koń by się uśmiał.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Login by skomentować
2 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Naars
Użytkownik
Naars

Cenię Bethesdę za jej gry, zawsze się przy nich dobrze bawię, ale ta ‘inicjatywa’ to nic innego niż skok na kasę i chęć zarabiania na cudzej twórczości. W końcu nawet sami modderzy od zawsze udostępniają swoje dzieła za free… gdyby chcieli na tym zarabiać, to sami mogliby je wycenić, niektóre mody naprawdę są warte tego, by ich twórcę nagrodzić. Oddawanie modderowi takiej małej części zysku jest smutnym żartem. Mam nadzieję, że następnym krokiem nie będzie zamach na darmową scenę modów, bo przecież developerzy mogą zabrać modderom narzędzia lub w inny sposób utrudnić modyfikowanie kodu gry bez patronatu Bethesdy – ale… Czytaj więcej »

Naars
Użytkownik
Naars

PS: Ta ‘zbroja z konia’ jeszcze im ością w gardle stanie – odwoływanie się do pionierskiego przedmiotu DLC, który rozpoczął dzisiejszą erę na ‘dodatkową’ zawartość… powiem delikatnie, to nie jest dobry pomysł, ani nawet zabawny.

Avalanc
Gość
Avalanc

W ten sposób oprócz modów będą mogli do każdej gry dorzucać “ułatwiacze” rozgrywki. Chcesz mieć najlepszą broń w grze od razu? Proszę, oto mod, jedyne 9.99€.