Zmien skórke
Logo Polygamii

Housemarque: "arcade jest martwe"

Twórcy jednych z najlepszych gier zręcznościowych ostatnich generacji ogłosili, że zamierzają zająć się czymś innym.

Co stworzyli? Między innymi Super Stardust, Dead Nation, Outland, Resogun, Alienation a tylko w tym roku aż dwie bardzo fajne gry – Nex Machina i Matterfall. Gdy Housemarque ogłaszało nowy tytuł, wiadomo było, że nie zabraknie w nim akcji, rozświetlających ekran eksplozji i pędu ku jak najlepszemu wynikowi. Choć studio potrafiło przy tym raz po raz wymyślać arcade na nowo i nie miało się wrażenia, że kopiuje samo siebie.

Ale świetne oceny to jedno, a sprzedaż to drugie. Dlatego Housemarque w otwartym liście do fanów informuje, że kończy swoją przygodę z gatunkiem arcade.

Pomimo świetnych recenzji i wielu nagród, nasze gry po prostu nie znajdowały wielu nabywców. Niektóre z nich znalazły olbrzymią publiczność dzięki byciu częścią abonamentów, ale to nie pomaga w opłaceniu kosztów produkcji. Te są spore jeśli chce się stworzyć coś o wysokiej jakości.

Decyzja zapadła po tym, gdy zawiodła sprzedaż Nex Machiny. Prezes studia przyznaje, że dłużej nie może się ono opierać najpopularniejszym trendom w branży. Dlatego następne projekty Finów będą nastawione na multiplayer i gromadzenie wokół nich sieciowych społeczności.

Nex Machina i Matterfall to ostatnie gry w swoim gatunku, jakie powstały w naszym studiu.

Housemarque od lat było w zasadzie synonimem arcade na konsolach, więc trzeba postawić sprawę jasno – branża właśnie staje się uboższa. Niezależnie od tego, czy Housemarque namiesza w sieciowych grach-usługach czy nie. Ale liczę, że zwolnienie niszy przez Finów okaże się wyzwaniem rzuconym innym, niezależnym twórcom. Podjętym chociażby przez polskiego Ruinera, który czasem kojarzył się Pawłowi właśnie z ich grami.

Cóż, żegnamy arcade od Housemarque, ale może pogłoski o jego śmierci okażą się nieco przesadzone.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

1
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rorkdcr
Użytkownik

Ciężko jest sprzedać grę o której nikt nie słyszał. Bardzo lubię i szanuje startdusta, super stardust na cd32 do dziś jest dla mnie wyznacznikiem jakości, ale serio, nie miałem pojęcia że cokolwiek wypuścili w ostatnim czasie.
Zamiast jojczyć, powinni dogadać się z devolverem, który jakoś potrafi sprzedawać arkadówki

Popularne wpisy

Popularne Gry