Zmien skórke
Logo Polygamii

Głuchowski zadowolony z Metra: Exodus

Podczas imprezy Igromir 2018 pisarz pozytywnie ocenił pracę 4A Games.

22 lutego 2019 roku opuścimy metro. Nie Metro, a właśnie metro, czyli podziemia i w najnowszej odsłonie serii gier wyjdziemy na powierzchnię. Co jakiś czas sieć obiegają filmy prezentujące wizję Rosji po katastrofie nuklearnej i, mimo że po premierze pewnie niewielu graczy będzie mogło nacieszyć oczy tym całym raytracingiem, to jednak robi ona wrażenie.

Ale nie byłoby tego, gdyby nie pewien Rosjanin, który w 2002 roku postanowił napisać powieść, a w niej dać odpowiedź na pytanie: a jak rozwijałaby się społeczność ludzi żyjących w podziemiach metra? Jego pisana w odcinkach książka dostępna była całkowicie za darmo, kto żyw, mógł ją przeczytać na stronie autora. Dmitri Głuchowski (Dmitry Glukhovsky), bo o nim mowa, do dzisiaj wydał trylogię Metra, ale najciekawszym jego osiągnięciem jest powołanie do życia Uniwersum Metro 2033. Jego to międzynarodowy projekt literacki, do którego Głuchowski zaprosił pisarzy i czytelników – nie tylko rosyjskich, ale też z innych krajów – do tworzenia opowieści w wymyślonym przez niego świecie. W Polsce książki te wydawane są przez Insignis Media, a poza tomami z opowiadaniami fanowskimi za pióro chwycili m.in. Robert J. Szmidt, Artur Chmielewski i Paweł Majka.

Dmitrij Głuchowski

Nie trzeba było długo czekać, aż powstanie gra wideo. Ukraińskie studio 4A Games przełożyło realia książki na grę w 2010 roku. Przy okazji warto zaznaczyć, że Głuchowski to przykład pisarza, który bardzo poważnie podchodzi do gier – w wywiadzie, którego udzielił Polygamii w 2010 roku (całość znajdziecie tutaj) powiedział, że:

 Dla mnie najważniejsze jest, aby znaleźć utalentowanych ludzi i dać im swobodę, a nie znaleźć idiotów i dyktować im wciąż, co mają robić. Wcześniej odrzuciłem kilka propozycji od ludzi, którzy nie byli dość doświadczeni lub utalentowani.

Podczas dużej rosyjskiej imprezy, Igromir 2018, Dmitrij Głuchowski wystąpił z prezentacją Exodusa, przy której tworzeniu starał się jak najbardziej pomóc.

Jestem dumny z tego, że seria Metro stała się żywą klasyką. Historię ludzi, którzy schronili się przed atomową apokalipsą w wagonach metra wymyśliłem, gdy miałem 15 lat. W wieku 17 lat postanowiłem przenieść ją na karty książki. A jak miałem 22 lata, spróbowałem opublikować swoją pierwszą książkę, ale nie była ona nikomu potrzebna!

W każdym razie – na początku. Bo potem książki cieszyły się niesamowitą popularnością.

Głuchowski podkreślił, że gry i książki są ze sobą nierozerwalnie związane. Exodus jest bezpośrednią kontynuacją “Metro 2035”. Co więcej, pisarz rekomenduje nowym graczom, by zapoznali się ze wcześniejszymi tomami – tylko w ten sposób będą mogli w pełni docenić bogactwo świata. I zapowiedział, że więcej książek w tym świecie już nie napisze.

Pisarz powiedział też, że gra zmieni nieco przynależność gatunkową, ponieważ dojdą elementy RPG. Podczas prezentacji można było obejrzeć nowe wideo z gry.

Swoją drogą – “Igromania”, która organizuje imprezę, w grudniu odchodzi od formuły drukowanego czasopisma, ale pozostaje przy wersji internetowej. Jest to największy miesięcznik o grach wideo w Rosji, wydawany nieprzerwanie od 1997 roku. W grudniu wyjdzie 255 numer. Niektórzy uważają, że to koniec pewnej epoki.

 

 

Więcej na temat:

5
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
4 Odpowiedzi
4 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
princefluff
Użytkownik

Gra nie narobiła mu smrodu? To tak się da?

krissu88
Użytkownik

Mało tego obyło się bez pozwów! Toż to szok!

gseed
Użytkownik

A to już pozew jakiś był?

marloon87
Użytkownik

Pozew nie, ale przed sądowe wezwanie do zapłaty 60. baniek już tak.

krissu88
Użytkownik

My bad…

Popularne wpisy

Popularne Gry