Zmien skórke
Logo Polygamii

RecenzjeForza Horizon 4 – recenzja. Jak pory roku Vivaldiego

Zmienia się werdykt w moich oczach.

Facebook Twitter Google Wykop

Jest świat mniej realistycznych wyścigów i jest Forza Horizon. Są The Crew, V-Rally, Onrush, Driveclub czy relikty minionych epok i są Forzy Horizon. Zwłaszcza Forza Horizon 3. A teraz również 4. To, co studio Playground osiągnęło ze swoją „zabawową” marką, czymś pierwotnie całkowicie pobocznym w stosunku do wizytówki Microsoftu, przerasta moje granice dziennikarskiej wytrzymałości. Wyjątkowo trudno przestać mi być oddanym fanem, a stać rzeczowym recenzentem. Dwa lata temu, podczas legendarnej w moim mniemaniu podróży do Australii, szczęśliwie nie musiałem. Dziś, że tak zaintryguję spoilerem, droga na skróty jest niemożliwa. Ale musicie ze mną wytrzymać do samego końca, by zrozumieć prawdziwy powód. Po szkocku to rozegram, muszę trochę pościemniać i przysknerzyć, nim wyłożę kawę na ławę.

Platformy: PC, Xbox One
Producent: Playground
 Games
Wydawca: Microsoft
Data premiery: 03.10.2018
Wersja PL: napisy
Graliśmy na Xboksie One w wersji klasycznej. Zdjęcia to prasówki, bo pobieranie zdjęć z Forzy przed premierą to jakieś gigantyczne misterium.

Największy plus „czwórki” dla niektórych okaże się jej jedynym mankamentem

W jakiś sposób odstępstwa od normy związane z tą czy inną Forzą wynikają zazwyczaj z powodu czasów, w jakich zostały wydane same gry. Bowiem marka żywo reaguje na trendy lub dziwactwa swojej krótkiej epoki. I widać to nie tylko w ścieżkach dźwiękowych, gdzie bogactwo najświeższych szlagierów rodem z podziemnych klubów największych miast czasem nawet o kilka tygodni wyprzedza swoją popularność. Dlatego przykładowo zeszłoroczne Motorsport 7 naznaczone zostało koszmarem skrzynek z lootem. Dlatego najbardziej głupawy, nierealny pomysł, jakim były… tory z Hot Wheels w Horizon 3, otrzymał swoje własne, pełnoprawne DLC, które zadziałało wyłącznie przez niezbitą pewność, z którą było reklamowane. I z tego powodu, z tej gonitwy za byciem cool, największy plus „czwórki” dla niektórych okaże się jej jedynym mankamentem.

Trudno zepsuć coś, co już raz zadziałało idealnie, niełatwo pozbyć fantastycznych projektantów tej iskry fenomenu

Bo u podstaw, na płaszczyznach modelu jazdy, konstrukcji otwartego świata, scenariuszy ukartowanych przez deweloperów torów, klimatu niepowtarzalnej wolności – jest absolutnie genialna. Trudno zepsuć coś, co już raz zadziałało idealnie, niełatwo pozbyć fantastycznych projektantów tej iskry fenomenu. A Playground najwyraźniej sprzyja dwuletni cykl wydawniczy, albo tak przynajmniej będzie nam się wydawać, dopóki mydlana bańka nie pryśnie, a portali branżowych nie zaleje potok fekaliów, który w końcu buchnie ze szkockiej firmy (tę katastrofalną wizję sponsoruje niedawny finał burzliwej historii Telltale). Od ośmiu lat szlifują swoją wizję arcade’owego przemierzania wirtualnych światów. I zamiast rozmieniać się na drobne czy łapać za ogon osiemnaście srok jednocześnie (hejka, Ubi!), pozostają wyłącznie przy tym, co wychodzi im tak dobrze, jak nikomu w całym gatunku.

Rozumiem przez to, że momenty, w których wylecisz z asfaltowej drogi na gigantyczną równinę, przejedziesz się wzdłuż chłodnego wybrzeża morza, przetniesz nocne ulice europejskiego miasteczka albo włóczyć się będziesz wilgotnym od porannego powietrza lasem, będą sprawiały Ci autentyczną frajdę. Za pierwszym razem, dwudziestym i setnym. Autorzy o tym wiedzą. Dlatego nie muszą cudować, wrzucać Cię za ster samolotu lub miniaturyzować całego kontynentu. Zdają sobie sprawę, że trasa na zboczu pustej góry będzie u nich Przeżyciem. Albo czymś przyjemnym, lekkim, przepełnionym zabawą, albo koszmarem wynikającym z nierównej walki z siłami natury – w zależności od tego, jakie są preferencje osoby grającej. Niemniej pod względem „czystości” zachwytu, jaki sprawia sama jazda, po prostu nie mają konkurencji.

Tropikalne wakacje bywają najwyraźniej męczące, dlatego Playground postanowiło wrócić nie tylko do Europy, ale również swoich własnych jej zakątków – Szkocji. Horizon 4 wymienia plażowe psoty na brytyjską dostojność. W miejscu tropikalnego lasu zobaczysz las wyciągnięty niemalże z rajdów WRC. Szklaną metropolię zastąpią ciche ulice przepięknego Edynburga (jak żywo przypominającego Pragę z „głównego” odłamu serii). Pustynię wymienią mokradła. A lazurowe wybrzeże smutne, brudne morze, w którym nikt się nie kąpie. Nawet jeśli Twój avatar przyjechał tutaj, standardowo, wraz z całym Festiwalem, gdy zostawiasz w tyle dudniące od basu, plastikowe miasteczko wiecznego melanżu, o potrzebie zamerykanizowanej uciechy przypominać będą już tylko nadpobudliwi prezenterzy stacji radiowych. A przecież nawet ich wymienić można na barokowe szlagiery Jana Sebastiana Bacha czy Vivaldiego (Classic FM) i wzbogacić nową Forzę o nutę sentymentalnej refleksji.

Oczywiście, wyobraźnia projektantów wyciska z tych urokliwych wizytówek ostatnie soki. Znowu z pasją ryknąłem, widząc, jaki tor dały tutaj niepozorne kamieniołomy, wiejskie tereny albo zalesione doliny. Nie jest to jednak już piaskownica tak szalenie różnorodna – kalejdoskop doznań wizualnych urozmaić tym razem musi oczko w głowie wszystkich marketingowców Microsoftu: cztery pory roku. To właśnie porównywanie, jak okolice tego samego, zupełnie „naszego” jeziora zmieniają się wraz z kolejnymi sezonami, powinno sprawić największą frajdę. I nie ma w tym ściemy. Zupełnie inaczej świat prezentuje się zimą; to nie kwestia większego poślizgu czy prószącego z nieba śniegu, który tylko odrobinę różnić się będzie od letniego deszczu. Cała mapa (zauważalnie mniejsza od Australii) ulega całkowitej metamorfozie. Wyścig otwierający, miksujący wszystkie pory roku, zwyczajnie miażdży. A potem w ciągu trzech lub czterech godzin podstawowej kampanii sprawdzicie cztery odsłony Szkocji wzdłuż i wszerz. Polecam się przyłożyć, nie zdobywać punktów potrzebnych do kolejnych rozdziałów najszybszą dostępną metodą. Niech ta przygoda potrwa dłużej.

Wyścig otwierający, miksujący wszystkie pory roku, zwyczajnie miażdży

Władza nad zmieniającymi się sezonami (najbardziej czadowym elementem gry) nie leży w rękach graczy

Za ostatnim zakrętem nie czeka nic przełomowego. Nawet kultowe Showcase’y, wyreżyserowane, bombastyczne wyścigi z samolotem, pociągiem, crossami czy poduszkowcem (!), nie są warte pośpiechu. Ba, jest też spora szansa, że podobnie jak ja, odrobinę się rozczarujecie formą właściwej rozgrywki w Horizon 4. Wyłączyłem się na wieści o produkcji kilka tygodni temu, całkowicie ominęła mnie zatem informacja, iż władza nad porami roku (najbardziej czadowym elementem gry, podkreślmy to jeszcze raz) nie leży w rękach graczy. „Gra jako usługa” z wymagającymi planowanych sesji (nomen omen) sezonami – oto trend, za którym teraz pobiegła seria. Dlatego gdy zakończyłem w kampanii ostatnią porę roku, nagle stała się jasień, a na mapie objawił się zegar. „Do następnej pory roku (ustalonej przez nas, autorów) jeszcze 5 dni, 6 godzin i 24 minuty”. Gdyby kogoś nawet nie interesowała ewentualna opcja dowolnego skakania po wirtualnych kalendarzu, co uważałbym za przejaw dziwności, to z sezonami powiązane są kilkuwyścigowe turnieje, czyli jedyne singlowe wydarzenia, które wymagają prawdziwego skupienia.

Po co to? Ano po to, by trzymać Was cały miesiąc w okolicach konsoli/komputera nawet w tak przyziemnym celu, jak porównanie kilku atmosferycznych wariantów tego samego toru. Żeby łatwiej było zsynchronizować się z całą watahą obcych graczy i korzystać z najlepszego multi, jakie znamy w gatunku okołowyścigowym. Ale ja w takim razie nawet swoją niekrótką przygodę z Horizon 4 uważam za wybrakowaną. Poznałem na wylot jedną porę roku (nostalgiczną jesień). Resztę zaledwie polizałem przez papierek. Ot, znak czasu. Cześć! Bardzo chciałeś pohasać na śniegu dobry wieczór lub dwa, ale w tygodniu zimowym praca i inne obowiązki uniemożliwiły Ci intensywne granie? Peszek, poczekaj do następnego miesiąca. Fortnite, głupcze. Musisz grać regularnie, bo tak. I to nic, że zapłaciłeś ponad dwieście złotych. Nie do Ciebie będzie należała decyzja.

Jasne, to ma też swoje plusy. Autorzy przez miesiące będą wrzucać do gry świeże wydarzenia, które maniakom umilą czekanie na rozszerzenia z krwi i kości (które już w „trójce” wywalały z kapci). Ja po prostu wolałbym wybór. Chciałbym móc się „odłączyć” i zwyczajnie pobawić według własnego widzimisię. Czy to dziwne?

Musisz grać regularnie, bo tak

Jestem przekonany, że i tym razem tekst o premierowym kształcie Forzy ma jakąś datę przydatności, a kwestia pór roku będzie modyfikowana na przestrzeni następnych miesięcy. To nie pierwszy raz, że na (poza tym doskonałej) marce prowadzi się dziwne eksperymenty. Z bólem, ale przyzwyczajam się. Moim zadaniem musi być jednak wydanie krótkotrwałego choćby sądu, a serce nie pozwala przymykać oczu tylko dlatego, że cała reszta pakietu jest, posługując się młodzieżową terminologią, totalnym sztosem. Takim, serio, na maksymalną ocenę według wszystkich skali oprócz irytującej „maks to ideał, a ideał nie istnieje, więc nie wolno wystawiać maksa!”. Szczerze nie jestem w stanie określić, ile czasu wytrzymam z obecną formułą tutejszej rozgrywki. I czy będę rzeczywiście powracał regularnie, każdego weekendu, by z Wielkiej Brytanii wyciągnąć kolejne cudowne doświadczenia. Jeśli tak, a do tego „czwóreczka” będzie rozwijać się w pociągającym kierunku, wrócimy do tego wątku, zapewniam. Jednak jeśli z powodu następnych premier najpierw wypadnę z obiegu, a w końcu w ogóle przestanę włączać Xboksa, to… no, to poczekamy do prawdziwego DLC.

ZAGRAĆ?
WARTO
4.0

32
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
8 Komentarze
24 Odpowiedzi
14 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
soulsonist
Użytkownik

nigdy nie gralem w Forze, I pewnie juz nie zagram, rozminalem sie z tym gatunkiem a do jezdzenia w grach (prosze o wybaczenie) wystarcza mi GTA V, ale ja nie o tym… Nawet jako gracz, ktory do tej pory nie mial stycznosci z marka Playgrounda z zaciekawieniem przeczytalem recenzje I stwierdzam ze jak cos jest dobrze napisane, to czyta sie to przyjemnie nawet jak nie jest sie “targetem”. I o tym wlasnie chcialem napisac… super recenzja!

2real4game
Użytkownik

Ale widziałeś, że można się ścigać w dowolnej porze roku i przy dowolnych warunkach atmosferycznych? Zależy jak sobie ustawisz.

duxdaro
Użytkownik

FH3 było rewelacyjne. Spędziłem przy niej kilkadziesiąt godzin, a daleko mi do fana ścigałek. Czwóreczka też kiedyś wyląduje na moim hdd 🙂 Ale musi poczekać. Za dużo innych dobrych gier teraz wychodzi 😉

Slowik515
Użytkownik

Dlaczego ta gra wymaga Windows Store’a i zaktualizowanego Windowsa?! Chlip chlip 🙁

duxdaro
Użytkownik

Win10 nie jest taki straszny jak go malują. A wręcz przeciwnie 😉

Slowik515
Użytkownik

Mam Win10 😉

duxdaro
Użytkownik

To dla Forzy warto się pomęczyć z WinStore ;P

Slowik515
Użytkownik

Problem w tym, że tenże Win Store nie działa, jeśli nie masz aktualnej kompilacji (siedzę na wersji sprzed ponad 2 lat), aktywnej zapory i defendera. Dlaczego oni tego nie wrzucą na Steam…

duxdaro
Użytkownik

Tego to już nie rozumiem. Po co siedzieć na starej wersji OS?

Slowik515
Użytkownik

Ponieważ: Windows update powodował wystarczająco dużo problemów na moich pozostałych komputerach i dla świętego spokoju pozbyłem się tej usługi Nie chce mi się czyścić systemu i zmieniać ustawień po każdej aktualizacji (miałem aktualizowaną hybrydę z Win10 i jest to co najmniej upierdliwe) Windows Defender oraz Zapora są kompletnie zbędne (a bez nich Windows Update i sklep zaczynają się sypać) Wyłączenie telemetrii wymaga grzebania w systemie, co zwiększa ryzyko pojawienia się problemów podczas aktualizacji Chcę mieć dostęp do panelu sterowania poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszki na ikonkę okienka, a nowsze kompilacje nie mają tej pozycji nie liście. Uprzedzając uwagę – Windows… Czytaj więcej »

marloon87
Użytkownik

Grałem w demo. Playground w końcu ogarnęło programowanie wersji PC. Na siedmioletnim kompie, z kartą graficzną sprzed trzech lat, gra działa bezproblemowo na wysokich ustawieniach w 1980*1200 i wygląda przy tym ABSOLUTNIE PRZEPIĘKNIE.
Tym lepiej, w dalszym ciągu zostaję przy duecie PC + PS4.

squirrelscanfly
Użytkownik

Pory roku mozna sobie ustawic w grze… W ogole dziwna ta recka. Na czym redaktor ogrywal gre? Smiem twierdzic ze obowiazkowo byl to Xbox One X. Jesli tak, to nie znalazlem ani slowa na temat czysto techniczny, jak gra sie prezentuje w dwoch trybach Quality i Performance… Zdecydowanie za malo konkretow, no ale jak juz ktos od razu szufladkuje FH4 jako reskin FH3 to nic dziwnego.

bezloginu
Użytkownik

tu jest zazwyczaj napisane.
comment image

Estevez
Użytkownik

oni nawet One X nie maja lol

soulsonist
Użytkownik

ale z nich biedoki… hue hue hue…

Estevez
Użytkownik

nie chodzi o to, ze biedoki tylko o to, ze najlepiej wygladajaca gre na Xboxa recenzuja na najslabszym sprzecie. Gdyby to byla gra Sony to by bylo nie do pomyslenia…

Bartosz Stodolny
Administrator

A mamy! Mamy też One S, zwykłego Xkartofla, PS4, PS4 Pro, Switcha, Wii U i parę mocnych pecetów. Co ciekawe, każdy z nas ma też bieżącą wodę w domu 🙂

soulsonist
Użytkownik

Nie boj nie boj, wylacza Ci … 😉

Joanna Pamięta - Borkowska
Użytkownik

Ja noszę ze studni.

soulsonist
Użytkownik

🙂 to cytat z Misia

Joanna Pamięta - Borkowska
Użytkownik

Mój cytat pochodzi z życia 😀 (ale ok, propsy za Misia).

squirrelscanfly
Użytkownik

I to nie jest smieszne. Akurat ta gre nalezaloby zrecenzowac na X. Chociazby dlatego ze powstala “from ground up” pod ta wlasnie platforme a nie pod starszego brata. Tej recenzji mogloby tak naprawde nie byc.

Bartosz Witoszka
Użytkownik

Powiem tak, to jest totalnie śmieszne, jak redakcja ma do tego dystans 😀

Bartosz Stodolny
Administrator

Powiedz mi, ile osób ma X-a, a ile gra na One S czy pierwszym One? Recenzja nie jest tylko dla stosunkowo niewielkiego grona posiadaczy najmocniejszej wersji konsoli, ale dla wszystkich. A jeśli ktoś nie ma One X, to chciałby wiedzieć, czy gra dobrze będzie działała na jego sprzęcie. Myślisz, że recenzując gry pecetowe mamy osobne komputery do każdej produkcji, bo przecież każda ma inne zalecane wymagania? I naprawdę w recenzji zwracasz uwagę tylko na technikalia, a nie na to, jak się w dany tytuł gra, czy daje frajdę i tak dalej? To, jak Forza działa na One X jest tematem… Czytaj więcej »

squirrelscanfly
Użytkownik

Dlaczego nie wspomniano o tym jak wyglada tryb kariery? Ile trwa? Jakie wyzwania? A moze ich brak? Jakie nowe typy wyscigow? …. Nie czepiam sie o cyferki tylko ale prawda jest taka ze multum podstawowych informacji zostalo po prostu olanych. Jezeli porownujecie do FH3 to robcie to konsekwentnie.

Bartosz Stodolny
Administrator

Ale jedynym twoim zarzutem do tej pory był ten, że Adam miał czelność nie zrecenzować tego na Xboksie One X. Więc trochę się czepiasz 🙂

Bartosz Witoszka
Użytkownik

Ściganki omijają mnie co roku szerokim łukiem (albo drifftem), ale bardzo przyjemnie się czytało. 🙂

ks.Ignacy
Użytkownik

Czy w serii FH jest taka sama DZICZ w trybie multiplayer jak w FM ?