Zmien skórke
Logo Polygamii

Etrian Odyssey Nexus, czyli w co będziemy grali w 2019 roku na… 3DS-ie

Pół roku po japońskiej premierze, osiem lat po premierze samej konsoli. Ale wciąż przed kolejną Personą Q.

Nexus to, rzecz jasna, nasza wersja tytułu Etrian Odyssey X, o którym pisałem w kwietniu. Nie mieliśmy wtedy jeszcze co prawda potwierdzenia, że to podsumowanie dwuekranowej serii (i zapewne, niestety, jej finał, o czym za chwilkę) trafi na anglojęzyczny rynek, lecz Atlus uczy się na błędach i tłumaczy już w zasadzie wszystkie swoje gry. Zobaczymy ją na półkach sklepowych w lutym 2019 roku. Na miesiąc przed drugimi urodzinami Switcha. Niesamowite. A że Atlus ma swoją niszę i całkiem aktywną rzeszę fanów po tej stronie oceanu, Nexus z pewnością trafi do tych, z myślą o których powstawał.

(to japoński zwiastun – brakuje jeszcze jakiegoś w naszym języku)

Tłumaczyłem już na Polygamii kilka razy, dlaczego marka Etrian ma w sobie coś unikalnego. Przypominam na szybko: to bardzo standardowy lochołaz w duchu starych Shin Megami Tensei, z minimalnym naciskiem na fabułę, godzinami ślamazarnego grindowania oraz… własnoręcznym szkicowaniem mapek dungeonów na dotykowym ekranie konsoli. Gra nigdy nie zrobi tego za nas. A bez skrzętnego notowania wszystkich mijanych skrzyżowań szybko zagubicie się tak bardzo, by zaprzepaścić szansę na przetrwanie. I dlatego podejrzewam, że Nexus zwieńczy serię. Chyba że Atlus zaryzykuje ze switchową kontynuacją, która nie będzie działać w zadokowanym trybie (kojarzę tylko jedną taką grę na Pstryczku – Voez). Bez sterowania dotykowego Etrian byłby właściwie niemożliwy.

Ale dzisiaj już wiemy, że to jednak nie ostatnia premiera japońskiego molocha na pradawną konsolkę Nintendo. Za kilka miesięcy na ichniejszym rynku pojawi się Persona Q2: New Cinema Labirynth, która w takim razie do nas doczołga się… w połowie przyszłego roku? Trudno w tym momencie zliczyć, ile erpegów Atlus wydał na 3DS-ie. No ale od czego macie mnie (w dodatku po kawie). Siedemnaście. Naprawdę. Cała półka przeciętnej biblioteczki. Cholera jasna.

Więcej na temat:

6
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
4 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
C.C. Stellar
Użytkownik

Nie jestem wielkim fanem pierwszoosobowych jRPG’ów, ale w Etrian Odyssey bym zagrał. Tyle, że na Switchu. 😉 Na Vicie przeszedłem sporo tego typu gier (np. Demon Gaze) i nie miałem żadnych problemów z gubieniem się. Z drugiej strony jestem pewien, że obecni posiadacze 3DSa, ale ci z Japonii, bo dla nich głownie powstają takie gry – jak nie teraz, to wkrótce staną się posiadaczami Switcha,

kolson
Użytkownik

Zawsze myślałem, że Shin Megami Tensei to jakiś facet, ale teraz nie jestem tego taki pewny 🙂

Popularne wpisy

Popularne Gry