Edge w sieci Idea

Edge w sieci Idea07.12.2004 09:09
Materiały prasowe

Polska Telefonia Komórkowa Centertel wprowadziła ofertę szybkiej transmisji danych EDGE w sieci Idea oraz zaoferowała wspólnie z firmami partnerskimi - Hewlett-Packard, Intel, Nokia, SonyEricsson - szeroką ofertę urządze mobilnych.

Idea dynamicznie rozwija ofertę mobilnych usług szybkiej transmisji danych także w oparciu o technologię WiFi, w ramach której udostępniła w ciągu kilku miesięcy 2004 r. ogólnopolską sieć Hot Spotów Idea (W-LAN), która liczy obecnie już ponad 100 punktów, a do ko ca br. zwiększy się jeszcze do ok. 150 lokalizacji.

„Jako operator sieci Idea przede wszystkim koncentrujemy się na takich elementach oferty, które pozwalają naszym klientom zwiększać efektywność działania oraz minimalizować koszty korzystania z usług telekomunikacyjnych, przy utrzymaniu jakości nowoczesnej komunikacji mobilnej. - stwierdził Sławomir Skrodzki, prezes zarządu PTK Centertel - Najważniejsze jest dla nas zadowolenie naszych klientów w korzystaniu z usług sieci Idea i staramy się zawsze wyróżniać zarówno najwyższą jakością sieci i obsługi nawet najbardziej wymagających klientów. Nieustanne wzbogacanie oferty Idei w zakresie nowych mobilnych usług szybkiej transmisji danych - opartych na GPRS, szybko rosnącej ogólnopolskiej sieci Hot Spotów czy obecnie wprowadzanej technologii EDGE - pozwoli nam na efektywne oferowanie w przyszłości w pełnym zakresie szybkich usług szerokopasmowych tzw. trzeciej generacji oraz multimedialnych na terenie całej Polski."

Technologia EDGE to rozszerzenie funkcjonalności pakietowej transmisji danych GPRS, umożliwiająca osiągnięcie prędkości teoretycznej na poziomie 384 kb/s. Obie technologie są dla terminali i sieci całkowicie przejrzyste i „przechodzenie" (ang. „hand-over") pomiędzy technologiami GPRS i EDGE jest płynne i niezauważalne dla użytkownika. Dostawcą technologii EDGE w sieci Idea jest firma Nokia Poland i Nortel Europe.

„Dzięki wdrożeniu w 2004 r. w sieci Idea technologii szybkiej transmisji danych EDGE możemy już teraz zaoferować naszym klientom jeszcze lepszą jakość i szybkość usług mobile-DATA, a dzięki współpracy z naszymi Partnerami także oferujemy im szeroki pakiet urządze mobilnych wykorzystujących zalety EDGE i edukujemy naszych klientów w zakresie możliwości optymalnego wykorzystania - w niedalekiej przyszłości - nowej generacji usług opartych na UMTS" - powiedział Jean-Marc Vignolles, wiceprezes zarządu PTK Centertel.

Technologia szybkiej transmisji danych EDGE w sieci Idea dostępna jest w chwili obecnej w kilkudziesięciu miejscach północnej i centralnej Polski, włączając w to centra największych miast tej części kraju. Udoskonalanie sieci w zakresie rozwijania technologii EDGE następuje płynnie, w miarę wymiany i rozszerzania pojemności stacji bazowych. W południowej części Polski, gdzie infrastruktura sieci zapewniana jest przez firmę Nortel Networks, dostępność technologii EDGE zostanie początkowo ograniczona do terenów miast Wrocławia, metropolii katowickiej, Krakowa, Kielc, Czestochowy i Rzeszowa. Na ich terenie technologia EDGE pojawi się do ko ca 2004 r. Poglądowa mapa zasięgu technologii szybkiej transmisji danych EDGE w sieci Idea znajduje się poniżej:

Sieć Idea, wraz z technologiami dostępnymi dla jej abonentów - GPRS i W-LAN, oferuje w pełni funkcjonalne rozwiązanie bezprzewodowej transmisji danych. Na terenie całego kraju, wszędzie tam gdzie występuje zasięg sieci Idea (ponad 95% terytorium Polski), dostępna jest technologia pakietowej transmisji danych GPRS. W aglomeracjach miejskich, na terenach o największym potencjale pod względem wykorzystania bezprzewodowej transmisji danych, dostępna będzie technologia EDGE. Tam, gdzie zapotrzebowanie użytkowników na transmisję danych jest największe, Idea oferuje dostęp do Internetu w technologii W-LAN, dzięki największej w Polsce sieci Hot Spotów Idei, liczącej obecnie ponad 100 lokalizacji (a do ko ca 2004 r. liczba ich wzrośnie do 150 punktów). Dzięki temu, rozwiązania mobilne wykorzystujące protokół IP dla komunikacji pomiędzy terminalami, mogą być używane w oderwaniu od technologii, z której użytkownik korzysta.

Źródło artykułu:WP Gry
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)