Zmien skórke
Logo Polygamii

Dziś premiera Get Even. Dlaczego więc gra już od dwóch dni dostępna jest na Steamie?

Get Even
Dobre pytanie, które zadać może też Komisja Nadzoru Finansowego. A wtedy gliwickie studio może mieć przechlapane.

Po zamachu terrorystycznym w Manchesterze twórcy Get Even postanowili przesunąć o miesiąc jej premierę. Czas ten minął, Get Even od dziś dostępne jest na wszystkich trzech platformach – PC (Steam), PS4 i Xboksie One. A na tej pierwszej, dostępne jest już od dwóch dni. Rzadko mamy do czynienia z przyspieszaniem dat premier, przeważnie spotykamy się z ich odkładaniem. To, co może być fajne z punktu widzenia gracza, jest jednak ryzykowne dla dewelopera. Zwłaszcza, gdy ten notowany jest na giełdzie i nie poinformuje swoich inwestorów o przyspieszonej dacie premiery na Steamie.

Gliwickie The Farm 51 znajduje się na giełdzie NewConnect. Jest to trochę luźniej regulowany rynek niż główny parkiet, ale jednak regulowany, z przejrzystymi zasadami. Jedna z nich mówi, że wszystkie informacje, które mogą mieć wpływ na wycenę akcji, muszą być komunikowane w kanale ESPI/EBI. Jeżeli teraz tam zajrzymy, znajdziemy szereg raportów i aktualności, także o przesunięciu daty premiery po majowym zamachu terrorystycznym. Nie ma tam jednak wzmianki o przyspieszonej premierze na Steamie, co jest błędem spółki.

Błędem, który może ją słono kosztować. Redakcja Stock Watch cytując Ernst & Young zauważa:

Maksymalną karą administracyjną w odniesieniu do manipulacji rynkowej jest pięć milionów euro dla osoby fizycznej. W przypadku osoby prawnej to 15 milionów euro lub 15 proc. całkowitych rocznych obrotów na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.

Wcześniejsze udostępnienie gry bez wcześniejszego poinformowania o tym rynku zdaniem redakcji Stock Watch może być zdefiniowane przez KNF jako “manipulacja rynkowa”. Zwłaszcza, że w czasie przedwczesnego debiutu doszło do bardzo dużej zmiany kursu The Farm 51 – ten wzrósł aż o 28%.

Problematyczny jest brak informacji o przyspieszonej steamowej premierze w tym miejscu

Gliwicka firma ustosunkowała się do artykułu Stock Watch:

[…] oficjalna data premiery GET EVEN to nadal 23.06.2017 rok. Taka data widnieje na wszystkich oficjalnych kanałach – począwszy od oficjalnej strony gry, poprzez stronę Wydawcy, na stronie internetowej Spółki kończąc. Decyzja o wcześniejszym rozpoczęciu sprzedaży na jednym z kanałów dystrybucji gry nie zmienia w naszej i naszego Wydawcy opinii globalnego terminu premiery.

Grę można kupić od 21 czerwca, ale nie zmienia to zdaniem The Farm 51 faktu, że globalny termin premiery to 23 czerwca. Szczerze? Nie rozumiem tego toku rozumowania. Dopiero od dziś Get Even dostępne jest na PS4 i Xboksie One, steamowa wersja to jednak ta sama, finalna gra, a nie Early Access czy jakaś forma zamkniętej bety. Chociaż nawet gdyby tak było, to o niej też należałoby poinformować inwestorów oficjalnymi kanałami, a nie tylko w swoich social mediach. Które choć ważne, to według KNF-u do nich nie należą.

Skąd w ogóle się wzięła ta niespodziewana decyzja o przyspieszeniu o dwa dni steamowej premiery? The Farm 51 w swoim oświadczeniu nie odpowiedziało na to pytanie. Adrian Chmielarz sugeruje, że pewnie chodzi o steamową wyprzedaż – dziś jest jej drugi dzień. Premiera mogłaby więc przejść niezauważona wśród tysięcy przecenianych gier.

The Farm 51 nie działa autonomicznie, ma wydawcę, Bandai Namco. To Japończycy odpowiadają za promocję gry, jej wydanie na Steamie i na konsolach. Ktoś tam nie popisał się znajomością branży, ustalając termin na początek Steam Summer Sale. Polska firma o zmianie daty na ostatnią chwilę wiedziała, co pokazują jej media społecznościowe. Zawiodła jednak w temacie komunikacji, teraz dosyć pokrętnie tłumacząc się z zaistniałej sytuacji.

Przykra sprawa. Zwłaszcza że Get Even to naprawdę dobra gra. Zarówno naszym zdaniem, jak i innych branżowych portali.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

4
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Avalanc
Gość

Ciekawe, ciekawe.

Rif-
Użytkownik

Zarzuty w temacie reakcji kursu na wcześniejszą premierę w pełni uzasadnione, bo część uważnych inwestorów miała okazję wykorzystać ten “prezent” ze strony wydawcy gry.
Niemniej sama premiera na Steam nawet na 2 dni przed summer sale okazała się klęską. Ten manewr z przesunięciem premiery (efekt ataku w Manchesterze), to był słaby PR. Czy chodziło o jakiś problem z grą? Kiedy otrzymaliście grę do recenzji w Polygamii?
Marketing Bandai Namco względem tej gry był słaby. Na Steam w najlepszym momencie grało niecałe 150 graczy. Zamuliło, że hej. Szkoda, bo gierka sensowna.

WujekBlady
Użytkownik

Nie tylko na steam bo i na torrentach gra widnieje. To dziwne i nieco smutne. Oby jednak odnieśli z nią sukces i mogli stworzyć kolejną, jeszcze lepszą produkcję.

Popularne wpisy

Popularne Gry