Zmien skórke
Logo Polygamii

RecenzjeDarksiders 3 – recenzja. Release the Fury!

Moc kobiety poznasz po jej włosach.

Wojna dał się uwikłać w politykę i popadł w niełaskę. Śmierć zaginął. Waśń jest nieosiągalny. Zawiadująca Jeźdźcami Rada Spopielonych ma jeszcze jeden problem, którego jednak sama nie rozwiąże. A gdzie Rada nie może, tak kobietę pośle – i oto na scenę wkracza, tupiąc wysokimi obcasami, Furia. Mówi przez zęby, krzyczy na wszystkich i wymachuje batem. Powiedzieć, że jest niemiła i roszczeniowa, to nic nie powiedzieć. Rada wyznacza jej zadanie pochwycenia uwolnionych wskutek przedwczesnej Apokalipsy Siedmiu Grzechów, a co więcej, przydziela jej Obserwatorkę, która komentuje poczynania Jeźdźczyni (wybaczcie tę przestarzałą formę, która brzmi jak fragment ćwiczenia na wymowę), zerka jej przez ramię i niezmiernie irytuje.

Platforma: PC, PS4, Xbox One
Producent: Gunfire Games
Wydawca: THQ Nordic
Data premiery: 27.11.2018
Wersja PL: Pełna
Wymagania sprzętowe: Intel Core i7-3930K, 3.2 GHz, 16 GB RAM,GeForce GTX 970
Grę do recenzji dostarczył dystrybutor. Graliśmy na PC. Zdjęcia pochodzą od redakcji.

Furię zresztą irytuje wszystko. Zazdrości innym potęgi. Pragnie przewodzić pozostałym Jeźdźcom. Często idzie na skróty, bo jej się nie chce kombinować. Poza tym jest dumna. Chyba nie tylko ja widzę, że każdy z Grzechów będzie z nią czuł specyficzną więź?

Podróż Jeźdźczyni wiedzie przez zniszczoną ludzką metropolię, klimatyczne podziemia, przerdzewiałe tankowce tonące w zatrutej wodzie, zawalone metro czy głębiny pełne fluorescencyjnych kwiatów. Lokacje łączą w sobie bajkowość i klimaty post-apo, tworzące całkiem zgrabną krainę. W istocie Furia przemierza wielki, połączony w jedną całość świat. Może bez zatrzymywania się przebiec go wzdłuż i wszerz, wspinając się i pływając. Dostęp do różnych zakamarków możliwy jest po zdobyciu odpowiedniej umiejętności w ramach tzw. Esencji. Wszak kobieta zmienną jest.

Te poszczególne “twarze” Furii nie tylko dają możliwość innego przemieszczania się, ale też w ciekawy sposób poszerzają jej arsenał. W swej ognistej postaci Furia podpala wrogów i potrafi wystrzelić w górę niczym pocisk. Umie zamrażać wodę, a wygląda wtedy jak królowa śniegu. Za pomocą naładowanego mroczną energią młota niszczy narośla, które zarastają korytarze. Możliwości jest wiele a różne postacie Furii nie różnią się tylko kolorem włosów. Cała ona wygląda bardzo efektownie i po prostu świetnie się prezentuje (w tym w bardzo modnym ombre).

Nie ma czegoś w stylu bazy wypadowej, a poruszanie się ułatwiają Studnie, przy których czatuje Vulgrim. Tak, ten sam Vulgrim, którego pamiętałam z poprzednich części. Ucieszyło mnie, że nic się nie zmienił – jest tak samo chciwy i tchórzliwy. W pewnym momencie spotykamy też Ulthane’a, który, jak przystało na kowala, potrafi wzmocnić oręż Furii.

Zatem bohaterka przemierza świat w poszukiwaniu Siedmiu Grzechów, które manifestują się w przeróżny sposób. Projekty bossów są świetne i idealnie wpisują się w całą stylistykę serii Darksiders. To przerośnięte kreatury, których działanie rozchodzi się na całe dominium. Lenistwo znajduje się w metrze, siedzi rozwalone na ogromnym tronie, a wszystko wokół niego jest zapuszczone i kojarzy się z zepsuciem. Chciwość, które do złudzenia przypomina zmutowaną wersję Goblina Skarbnika z Diablo, wybrała sobie na siedzibę muzeum, a jej komnata pełna jest kosztowności i śmieci tworzących zbitą masę. A Łakomstwo przybrało postać potwora o wielkiej paszczy.

Walka z nimi jest satysfakcjonująca, chociaż ze stopniem trudności bywa różnie. Czasami potyczka nie odbiega od tego, z czym miałam do czynienia w przypadku wszystkich innych przeciwników, czyli opiera się na unikach i atakach. Czasami jednak trzeba znaleźć inny sposób na zadanie obrażeń, nieco pomyśleć i odgadnąć schemat ruchów danego Grzechu.

Tylko że niestety, poza całkiem ciekawie napisanymi dialogami z Grzechami i sporadyczną pogawędką z Władcą Podziemi czy Radą, fabularnie gra nie ma nam więcej do zaoferowania. Zakończenie ma w sobie element zaskoczenia, ale po wszystkim miałam wrażenie, że to nie tyle trzecia część, co taka jakby przygoda na boku – jak “Solo” w relacji do trylogii Gwiezdnych Wojen. Czuję, że dopiero w czwartej części ujrzymy rozwinięcie wszystkich wątków i zakończenie przygód każdego z Jeźdźców. Dopiero wtedy scenariusz w pełni się rozwinie.

A może to kwestia samego charakteru Furii, która myśli tylko o sobie i mało ją obchodzi polityka czy losy braci? O jej nastawieniu świadczy chociażby zdanie, które rzuca do swojego ukochanego rumaka: “Gdybym cię tak nie kochała, zabiłabym cię, żeby było co robić”. W pewnym momencie zastanawiałam się, czy aby na pewno wyznaczenie Furii do walki z Grzechami, które nie tylko walczą wręcz, ale zaglądają na samo dno duszy, to był dobry pomysł… Ale Furia się zmienia, i to najbardziej ze wszystkich Jeźdźców.

Tym zaś, co pozostaje niezmienne, jest mechanika walki, ale w porównaniu do poprzednich części, wrogów jest mniej. Są za to zdecydowanie bardziej wymagający. Prawie każdy jest w stanie poskładać Furię kilkoma ciosami. Pokusiłabym się nawet o porównanie do pewnej znanej serii z “Souls” w nazwie, ale nie chcę przesadzać. Nie każda gra akcji, w której wróg nie pada po jednym ciosie, musi być zestawiana z produkcją From Software.

W sterowaniu Furią clue to idealne wyczucie czasu – szybki unik i zaraz po nim kontratak. Furia nie potrafi blokować ciosów, ale jej przeciwnicy czasami mają tarcze. Rzadko kiedy da się przyprzeć potwora do muru i zasypać go gradem ciosów. Po pierwsze dlatego, że umie on przełamać nasz atak i się wymknąć, a po drugie – jego kompani nie patrzą beznamiętnie i nie czekają na swoją kolej. Żeby było trudniej, gra korzysta z punktów zapisu, które znajdują się przy sklepikach Vulgrima, więc śmierć z dala od jednego z nich powoduje odrodzenie się wszystkich pokonanych wrogów. A jeśli stali oni na drodze do bossa – cóż, bardzo mi przykro.

Inaczej niż w poprzedniej części ma się sprawa z ekwipunkiem i bronią – obie te kwestie zostały maksymalnie uproszczone. Ulubioną zabawką Furii jest bat i to się do końca nie zmienia. Chyba nie myślicie, że tak zadbana i wystylizowana kobieta dotknie rękojeści, którą wcześniej trzymał jakiś rozpadający się trup? W postaci Esencji ma ona jeszcze do dyspozycji cztery inne rodzaje broni – młot, obuchy, dwa ostrza, lancę – i walka każdym z nich jest zupełnie inna. Z kolei rozwój postaci sprowadza się do wydawania punktów umiejętności na trzy statystyki: zdrowie, walka bronią białą i obrażenia magiczne (oraz specjalne).

Przygoda z Furią była… niełatwa, ale bardzo satysfakcjonująca. Obie mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku i sukcesu okupionego potem i krwią po stronie Furii, a w moim przypadku przekleństwami. Mogło być idealnie (czyli po mojemu: mógł być Soul Reaver), ale zabrakło czegoś więcej w tej historii. Nie przeszkadzała mi nawet ilość godzin – pokonanie bossów i odnalezienie kilku sekretnych lokacji zajęło mi nieco ponad 20 godzin i wcale nie uważam, by to było za mało. Zwłaszcza że świat ten pełen jest ukrytych przejść i trudno dostępnych lokacji, które zapewnią dodatkowe godziny gry. Z niecierpliwością czekam na Waśń, który przejmie pałeczkę po siostrze i posprząta ten cały bałagan.

ZAGRAĆ?
WARTO
4.0

18
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
8 Komentarze
10 Odpowiedzi
9 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Trikson
Użytkownik

Jezu, soul reaver. Z jednej strony zagrałbym w coś nowego w świecie nosgoth, z drugiej oryginalna seria była tak idealna że nic więcej dodawać nie trzeba. #problemy1świata.

Maciej2801
Użytkownik

Można grac z angielskim dubbingiem i polskimi napisami ?

Bartosz Witoszka
Redaktor

Nie mogę się doczekać aż sam w to pogram, z tego co przeczytałem wynika, że gra ma wszystko to, co lubię. Dzięki za reckę, jak zawsze dobrze się czyta 🙂

makimura
Użytkownik

Po przeczytaniu recenzji wnioskuję, że wiele się nie zmieniło. Klon Zeldy z bardziej rozbudowanym systemem walki. No i w sumie dobrze.

Arcybibosz
Użytkownik

Internet trąbi że gra jest skaszaniona technicznie. Autorka nie natknęła się na żadne niedoróbki, że nie ma o tym nic w recenzji?

Bartosz Witoszka
Redaktor

Trąbi, ale o wersji na konsole, a jak możesz na górze zobaczyć, Joanna grała na PC. Nie szukaj dziury w całym 😉

krissu88
Użytkownik

No, no ponad 20 godzin to zupełnie przyzwoity wynik. Gdzieś tam czytałem, że twórcy obiecywali 15 ale pewnie mieli na myśli tylko samą fabułę, bez odkrywania sekretów.

madoc
Użytkownik

Trochę byłem zaniepokojony tą grą, bo poprzednie bardzo lubię, a materiały promocyjne do tej części nie napawały optymizmem.

A jak w ogóle jest z koniem? Wiem że jest (co cieszy, bo dopiero niedawno twórcy to potwierdzili), ale jak jest wykorzystany? W drugiej części ograniczyli jego użyteczność względem oryginału, co mnie trochę rozczarowało.

larrylurex
Użytkownik

Trochę pograłem więc się wypowiem(recenzji nie czytałem)
Ogólnie dosyć dobrze mi się gra choć pewne uważam że nie należy czerpać garściami z DS Bloodbore i Nioha.
Podobny styl walki – ok można zrozumieć
ale już takie coś – widać jakiś element do zebrania podchodzisz a tu zaraz ciebie atakuje skryty przeciwnik za jakąś blachą itp.
System niszczenia elementów otoczenia(zakres) praktycznie taki sam jak w DS – nawet dźwięki rzekłbym takie same.
Na plus można wydać dusze u tego stwora(wypisz wymaluj postać z Nioha) nie mając wymaganej ilości potrzebnej do zwiększenia poziomu.
Problem dubbing rozwiązał patch z wczoraj o wadze 1,4GB na Xone.

Solidne 8/10