Zmien skórke
Logo Polygamii

Czy kogoś zaskoczy, że Red Dead Redemption 2 jest najlepiej ocenianą grą roku?

Recenzje są jednogłośne. Ale pamiętajmy, że podobna średnia zdarzyła się już w tej generacji.

97/100 – oto średnia z (jak na razie) pięćdziesięciu wliczających się do zestawień Metacritic recenzji. Znajdziecie tam maksymalne wyróżnienia między innymi od Game Informera, Twinfinite, God is a Geek, IGN-u, DualShockers. Podaję źródła, z którymi jest mi bardziej po drodze. A po przeciwnej stronie barykady? Uwaga – „przeciwną stroną barykady” nazywamy teksty, których autorzy mieli jakiekolwiek problemy z hitem Rockstar. Hardcore Gamer i GameSpot wystawiły mu „dziewiątki”. Na samym dole zestawienia zobaczymy trzy i pół gwiazdki od magazynu „Slant”. I całkiem ciekawą recenzję pod tym linkiem.

Jej autor sugeruje, iż najważniejszą grę roku odrobinę rani fakt, że jest standardową piaskownicą. Że w fantastycznie napisanej opowieści o wiecznym wygnaniu oraz bezradności zaskakująco bezproblemowo zabijecie dwudziestu mieszkańców miasteczka, pojedziecie do szeryfa i zapłacicie osiemdziesiąt dolarów za „oczyszczenie imienia”. Wspominam o tym tekście nie bez powodu. Od dłuższego czasu wraca mi do głowy taka durna refleksja: „a co, jeśli jedynym problemem najlepszej gry z otwartym światem będzie właśnie najlepszy otwarty świat?”. No i chciałem zrobić coś odrobinę odmiennego od reszty. Zachwytów to się dzisiaj naczytacie do upadłego.

A nasza opinia? Kiedyś tam. Nie zaskoczymy Was chyba faktem, że nie należymy do grona wybrańców dewelopera. Postaramy się jak najprędzej. Ale z chęcią wypowiem się o hucznym „najlepsza gra generacji!”, które zaczyna pojawiać się w mediach społecznościowych. Tę samą średnią ma przecież zeszłoroczne The Legend of Zelda: Breath of the Wild (które zaczynało zresztą z notą 98/100, do pamiętnego tekstu Jima Sterlinga). Ale na pewno mówić będziemy o tytule legendarnym. Ten szczebel ocen przekroczyła wyłącznie garść tytułów. Dwie części Super Mario Galaxy, SoulCalibur, drugi Tony Hawk, GTA IV oraz, rzecz jasna, Ocarina of Time.

Więcej na temat:

10
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
6 Komentarze
4 Odpowiedzi
8 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Redemptor
Użytkownik

nie specjalnie mnie interesują wyskoki eoceny masowych stronek. Zwyczajnie wygląda na to, że kolejna gierka dla Jarka i Dzbanka, dla wszystkich, a to może oznaczać, że nie ma w niej tego czegoś, prócz blichtru..

madoc
Użytkownik

Albo może to kolejna rewelacyjna gra R*, która podoba się wielu ludziom.

s.p.
Użytkownik

Patrzenie na oceny i recenzje jest jak wróżenie z fusów. 10/10 to dobra gra ? trudno powiedzieć

s.p.
Użytkownik

IGN RDR2 10/10. Halo 5 – 9/10. Wychodzi na to że RDR2 jest o jeden punkt powyżej jednej z gorszych gier generacji. Słabo

gsg
Użytkownik

> Od dłuższego czasu wraca mi do głowy taka durna refleksja: „a co, jeśli jedynym problemem najlepszej gry z otwartym światem będzie właśnie najlepszy otwarty świat?”. Ktoś na blogach podejmował kiedyś temat w notce tak doskonale napisanej, że pamiętam do dziś: https://polygamia.pl/blog/o-wojnie-o-selfie-i-o-przepasci-pokoleniowej/ Ja pozostaję zwolennikiem tezy, że jeśli ktoś w sandboxie narzeka na to, że pośród setek subquestów i możliwych do realizacji szaleństw potrafi zagubić się fabularny rytm, to sam sobie winien, że zajął się nimi zamiast karnie podążać za fabułą. Nawet R* nie ma takiego budżetu, żeby fabuła się wiarygodnie mogła dostosować do każdej fanaberii grającego. Also, Metacritic i… Czytaj więcej »

pear
Użytkownik

“Tę samą średnią ma przecież zeszłoroczne The Legend of Zelda: Breath of the Wild”

To jedna z najbardziej niezrozumiałych dla mnie rzeczy. Na każdą jedną dobrze zrobioną rzecz, przypadała co najmniej jedna zła. Przykład jak hype i siła marki potrafi zrobić z gry 7/10 grę 10/10 w oczach wielu ludzi.

s.p.
Użytkownik

Zacznijmy od tego że w dzisiejszych czasach gra AAA 7/10 to najgorszy niegrywalny smieć… Nic dziwnego że recenzje/oceny i nagrody są opłacane. Kto by chciał być oceniany wg takich standardów

Lord Bart
Użytkownik

Opłacanie, czy jakieś profity dla portali typu wejściówki VIP, darmowe gierki itp. to jedna strona branży. Ale drugą są właśnie skale ocen. W którym momencie 7/10 stało się 2/10, a 9/10 to czasami właśnie 7/10 albo baaaardzo rzadko prawdziwe 9/10? Łapiecie? Mam takie wrażenie, że “wielkie” tytuły, aspirujące do AAA itd. od dłuższego czasu serwisowo są oceniane tak nie inaczej, bez względu na późniejszych odbiór graczy, rozwój produktu itp. Podobne zjawisko dotknęło kina i filmów bardziej rozrywkowych pokroju SW przykładowo, gdzie po prostu nie można skrytykować słabych Gwiezdnych, bo nie, bo nie mogą być słabe, nawet jak są słabe. A… Czytaj więcej »

Zacco
Użytkownik

Nie jesteście ulubieńcami dewelopera. Nic a nic mi to nie przeszkadza. I tak uwielbiam Was (czytać)!
👍😁

ammarmar
Użytkownik

Brak wersji PC – 0/10.

Popularne wpisy

Popularne Gry