Zmien skórke
Logo Polygamii

Chiny mają swoją Elizę Cassan

Zawód prezentera wiadomości jest zagrożony. Przynajmniej w Państwie Środka.

Podczas World Internet Conference, która miała miejsce w Wizhen, chińska Państwowa Agencja Prasowa Xinhua pochwaliła się swoim nowym prezenterem. Jest to cyfrowy odpowiednik jednego z jej pracowników, Zhang Zhao, który użyczył swojej kopii nie tylko wyglądu, ale też głosu.

Wirtualny prezenter powstał w technologii opartej na silniku Sogou. Umożliwia ona stworzenie bardzo realistycznie zachowującej się sztucznej inteligencji – wrażenie robi synchronizacja ruchu ust z wypowiadanymi słowami oraz naturalna mimika. Wirtualny prezenter mówi po angielsku i chińsku (mandaryńsku) oraz na bieżąco czyta dany tekst. Robi to, co nie powinno nikogo dziwić, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – nie śpi, nie je, nie męczy się. A przy tym naprawdę ciężko go odróżnić od prawdziwego człowieka. Jak podała w oficjalnym oświadczeniu agencja:

SI w roli prezentera została oficjalnie przyjęta do zespołu Xinhua. Razem z innymi prezenterami będzie przekazywała dokładne, aktualne informacje po chińsku i angielsku.

Zhang Zhao wersja 2.0 (na szczęście ma on imię: Qiu Hao) będzie pracować na okrągło. W związku z jego pojawieniem się zniknie kilka innych aspektów pracy z wiadomościami telewizyjnymi. Nie jest mu potrzebne studio, operatorzy kamery ani charakteryzator.

Wirtualna kopia prezentera pojawi się na oficjalnym koncie WeChat, będzie też obecna na stronie agencji oraz w sieci Weibo.

Nie jest to pierwszy raz, gdy wirtualny prezenter pojawił się w telewizji. Jakiś czas temu  japoński kanał Kodormoroid przedstawił Erikę – nieco dziwną, trochę straszną, bardzo japońską. I jest ona androidem, a nie tylko cyfrowym bytem.

Tak sobie myślę, że hakerzy już zacierają ręce. Spodziewam się licznych wpadek związanych z Qiu Hao, który wypowiada się przeciwko władzom (to telewizja państwowa) albo śmieszkuje sobie w najmniej odpowiednim momencie.

 

Więcej na temat:

6
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
5 Komentarze
1 Odpowiedzi
6 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krissu88
Użytkownik

Tymczasem jakiś czas temu w Japonii pojawił się bank również obsługiwany przez sztuczną inteligencję. Jeszcze trochę i w ogóle przestaniemy być potrzebni.

Edit: A co by było, gdyby redakcja poly została zastąpiona przez AI? Newsy i felietony 24/7? To daje do myślenia…

Bartosz Witoszka
Użytkownik

Newsy jeszcze tak, ale felietony czy publicystyka to zupełnie inna działka. W nich dużo zależy od autora i jego pomysłów. Założę się, że takiego eSzperacza żadna SI nie przygotowałaby tak jak Adam 😉

bezloginu
Użytkownik

fajny ten android (ta androidka? to androidztwo?) – pierwsze co robi, to złości się na człowieka.

Aimagylop
Użytkownik

Jak na render androida udającego człowieka to Qiu Hao został zrobiony całkiem ok .

ZeusEx
Użytkownik

Człowiek człowiekowi androidem…

sebogothic
Użytkownik

Czekam na wersję z Olejnik aka Stokrotką. 😀

Popularne wpisy

Popularne Gry