Zmien skórke
Logo Polygamii

Blogi 2.0 - kwiecień 2019

No to żeśmy się popisali!

Więcej, chętniej, z lepszymi pomysłami – to dział blogów na Polygamii w kwietniu. Ekipa regularnie przelewających własne wypociny na elektroniczny papier zaczyna się powiększać. Teksty zamieniają się w cykle. Niektórzy naturalnie opracowują własną „specjalizację”. Jedne teksty powstają jako odpowiedzi do drugich. Nie muszę Wam na to zwracać uwagi, bo sami widzicie, że Blogi 2.0 całkiem fajnie żyją i pyrkają. Staram się, oczywiście, być ze wszystkimi tekstami na bieżąco, ale czasami łapię kilkudniową obsuwę. Błękitny wpis na stronie głównej zmienia się często i gęsto, linki do blogów trafiają do naszych social mediów – krótko: dzieje się dobrze. Nie jestem w stanie podać Wam konkretnych statystyk, bo Bartek majówkuje w najlepsze, niemniej znowu zaliczyliśmy wzrost. Wy to zauważacie na pewno po liczbie komentarzy.

Ale teraz do dzieła. Wyróżnienie specjalne leci w kierunku gsg, ostatniego laureata, który ani na chwilę nie przerywa notowania własnych przygód z grami. „Bo z tym, że nie wszystkie gry są dla wszystkich, zgadzam się bezdyskusyjnie. Ale chciałbym promować myśl, że wszystkie zabawki są dla wszystkich” stwierdził choćby w „Metaforze książki”, ale pisał też o Grim Fandango, Dragon’s Dogmie czy Monster Hunter World. Jak zawsze – o grach, którymi naprawdę potrafi żyć. Czego mu nieraz zazdroszczę.

Wyróżnienie pierwsze wędruje do ZmanieryzowanegoTima i jego „Coś więcej niż książka”, gdzie standardowy ogrom treści (chociaż ponoć o Tormencie pisać można wyłącznie „bez końca”) ożenił z nieco lżejszym tonem. Lektura z tych obowiązkowych.

Niezdrowy, obsesyjny – może nawet rozpustny? – wymiar uwielbienia; prawdopodobnie tak zdiagnozowałbym swoją relację względem Planescape: TormentAle wcale się za to nie obwiniam – dla takiego dzieła warto nieco zwariować.

Wyróżnienie drugie należy się… dwóm użytkownikom. Znaczy wyszło tak zabawnie, że najpierw Carpedjemm popełnił kontynuację swego cyklu o tym, jak to jest być młokosem i grać w pozycje starsze od siebie, mierząc się z Mortal Kombat, a na tę „zaczepkę” odpowiedział nonomnismoriar, tłumaczący, co w pewnym momencie czasu oznaczały dla nas te rozpikselowane Fatality. Nie miałbym nic przeciw, gdyby kiedyś zamienili się miejscami. I Minecrafta czy Fortnite’a ograłby Stary, narażając się na uszczypliwe komentarze Młodego. Albo gdyby w ogóle znowu udało im się nawiązać taki „dialog”.

  • Drabinka przedstawiona przed pierwszą potyczką wskazała mój cel: Stary Dziad. Fakt, że człowiek, który wygląda jakby się kwalifikował jako słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest szefem, wiele mówi o jakości wojowników na tym turnieju

  • Mało znaczysz, Pablo. Pamiętaj: “Jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów”. Co ty wiesz o Mortal Kombat? Co możesz wiedzieć o znaczeniu mistycznego miejsca, gdzie wybrzmiewały wszystkie marzenia i pasje naszej młodości?

Wyróżnienie trzecie wręczamy yaroslavovi1987, kolejnemu sentymentaliście w tym dziale. Rozpoczął w kwietniu bardzo zgrabny cykl „Soundtrack Mojej Ucieczki” (zmiana tytułu między „jedynką” a „dwójką” przez analogię z albumem In Flames, yarku?) i za pierwszym razem ze strychu zniósł melodie z Heroesów, by potem rozpłynąć się nad ścieżką dźwiękową Grim Fandango.

Dzięki niej przekonałem się do jazzu. Ciepłe brzmienia kontrabasu, triolowy rytm perkusji wybijany na ride i prowadząca trąbka, która dostarcza gęsiej skórki. Mafijna atmosfera nocnego klubowego życia w stylu lat 30-tych w USA oraz wszechobecna stylistka filmu noir.

Tymczasem nagroda za kwiecień (bo dopóki kwestia rywalizacji nie zniweczy rodzinnej atmosfery blogów, będziemy się trzymać postanowienia z prezentami) należy się użytkownikowi tomaha. Sprawdza najdziwniejsze indyki, kolekcjonuje retro (cykając śliczne fotki), a gdy wena go już maksymalnie poniesie, to popełnia nawet najprawdziwszą felietonistykę. W „GTA V to nie miejsce na twoją reklamę”, nim puszcza się tropem wielkich statystyk, pisze:

Nasza branża rozrosła się, nie jest już synonimem kontrkultury, rebeliantem. Drogę, którą musiała przejść, moglibyśmy porównać chociażby do branży komiksowej, gdzie niegdyś i Marvel był buntownikiem. Gry video to duże pieniądze, wielkie korporacje, strategie i milionowe kampanie reklamowe

Gratulujemy zwycięzcy, zachęcamy do przeczytania wszystkiego, co zostało tutaj zalinkowane, i… zakładania własnych blogów. Tylko dzięki Wam to miejsce tak szybko rośnie w szwach. Ani się obejrzysz, a jeden blog-ojciec-obserwator nie wystarczy, by to wszystko segregować w excelach. Trzymamy kciuki, że maj (mniejszy pod względem premier) dopisze twórczości własnej. Pamiętajcie – żadna myśl, która Was popchnęła do pisania, nie jest stratą czasu. Jeśli chcecie ją wypuścić na świat właśnie u nas, czujemy się zaszczyceni. I czytamy. Do następnego zblogowania.

Blogi 2.0 to nowy eksperyment Polygamii oraz jej czytelników, o którym więcej przeczytacie we wpisie otwierającym

Więcej na temat:

8
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
5 Komentarze
3 Odpowiedzi
6 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomaha
Użytkownik

Kurka, pięknie dziękuję za wyróżnienie, będę się starał dalej dostarczać rozmaite treści.

Adamie, wielkie brawa dla Ciebie, że to spinasz! Bardzo się cieszę, że ramka na głównej tak często się zmienia i co rusz mam powiadomienia na fejsie o blogowych wpisach. Na pewno kosztuje Cię to więcej pracy i to dzięki Tobie blogosfera Poly żyje, dlatego – WIELKIE dzięki!

Oczywiście gratulacje też pozostałym, dużo było tu ostatnio dobrego contentu. 🙂

tomaha
Użytkownik

Aaaa! I oczywiście wielkie podziękowania należą się Dawidowi Morozowi, autorowi wielu zdjęć widocznych w moich wpisach! Jesteś wielki!

vicek83
Użytkownik

Gratulacje dla laureata i wyróżnionych. Panowie zrobili w tym miesiącu kawał dobrej roboty. Ich wpisy były naprawdę ciekawe, a niekiedy także zabawne 🙂
Mam nadzieję, że sekcja blogów będzie się systematycznie rozwijać i pojawi się w niej nieco więcej żeńskiego pierwiastka. Liczę też na większą aktywność ze strony czytelników, bo w dalszym ciągu wpisy komentują głównie sami blogerzy 🙂

gsg
Użytkownik

Blogi są cudne. Chapeau bas.

yaroslav1987
Użytkownik

za takie wyróżenie warto pracować dalej i kontynuować piśmiennictwo 🙂
chyba faktycznie trzeba zmienić format na treści bieżące a nie nostalgiczne, choć wiek robi swoje 🙂
Dzięki Polygamio! w maju będzie jeszcze więcej!

aha, a zmiana tytułu, bo jednak w obecny sposób brzmi lepiej niż kalka 1 do 1 z albumu IF 🙂

gseed
Użytkownik

Czy wraz z odejściem naczelnego ten pomysł też upadł?

Popularne wpisy

Popularne Gry