Zmien skórke
Logo Polygamii

PublicystykaBlogi 2.0 – czas na Was!

Polygamia również w tym roku przechodzi kilka znaczących zmian. Wprowadzamy kolejną z nich i mamy nadzieję, że naprawdę przypadnie Wam do gustu.

Facebook Twitter Google Wykop

“Poly to blog” – ile razy widzieliście tę frazę, czy to jako wymówkę, czy jako argumentację, czy wyróżnienie, czy określenie relacji, jakie panują pomiędzy redaktorami serwisu oraz jego czytelnikami. Lubimy nasze niestandardowe, autorskie podejście do sprawy. Ba, dzięki niemu najprawdopodobniej nadal jeszcze istniejemy, i to w czasach, gdy portale zwyczajnie padają lub przechodzą nieprzyjemne zmiany, mające zachęcić nowych użytkowników. My też się zmieniamy. Jednak wyłącznie w taki sposób, który nas, jako kilku zapracowanych zajawkowiczów, autentycznie raduje. Cieszymy się z luźniejszych form recenzowania, stawania naprzeciw trendom, jeśli serce tak podpowiada, innego tempa przepływu informacji, jeśli towarzyszy mu subiektywny szlif.

Polygamia redakcja 2018

Ale nie cieszyliśmy się z blogów, czyli działu, który za lat panowania Agory miał się nieco lepiej. Twórczość czytelnika wymagała przeklikania się poza główną stronę, a na nią samą trafiała zdecydowanie za rzadko. Krótko – marnował się potencjał, jakiego w naszej społeczności nie brakuje. Jasne, zawsze możecie tworzyć gigantyczne felietony i uderzać do nas z nimi formalnie, przez odpowiedniego maila. Te rzeczy są u nas częścią codzienności, a nawet potrafimy za nie zapłacić, jeśli na to zasługują. Co jednak z drobną myśloodsiewnią, małymi refleksjami, okołogrowym pamiętnikarstwem? Blogi 2.0 – bo tak pozwoliłem sobie nazwać nowy „ficzer” – są tutaj odpowiedzią.

O co chodzi w skrócie? Ano o to, że teraz blogi rzeczywiście dostają swoją sekcję na stronie głównej. Zobaczycie je na pasku po prawej. Ponadto oficjalnie zobowiązujemy się czytać je wszystkie (dopóki starczy sił przerobowych lub nie zaczniecie porządnymi tekstami sypać za często, odpowiadam za to ja), wyróżniać regularnie (najlepszy tekst ostatnich kilku dni zawsze będzie widoczny wśród bieżących newsów), a nawet… nagradzać. I to nie jakimiś kubeczkami z nadrukiem loga portalu, tylko wybranymi przez Was samych grami. Chcemy Wam pokazać, że na Waszej twórczości zależy nam tak bardzo, jak na naszej własnej. Nie dla klików. Dla ludzi, dzięki którym wciąż tu jesteśmy. Najsilniejsi od lat.

A teraz tutorial. Jeśli nie wiecie, jak funkcjonują polyblogi użytkowników, przeprowadzę Was przez ten proces krok po kroku.

 • Rejestracja będzie niezbędna. Jeśli zabrnęliście z nami aż tutaj, zakładam, że z tej lub innej okazji konto już założyliście
 • Wchodzimy w nasz profil. Znajdziemy tam kuszącą opcję “Załóż Blog”
 • Nazywamy nasz blog. Dodajemy mu niedługi, ale wyróżniający opis. Możecie też dodać zdjęcie na okładkę bloga
 • Macie własnego bloga! Zobaczycie go, jeśli ponownie wejdziecie w swój profil. A tam znowu kusząca opcja – “Nowy wpis bloga”
 • Tutaj nadajemy tytuł naszemu wpisowi oraz umieszczamy sam artykuł. Warto też zastanowić się chwilę nad zajawką, zwaną też leadem. To dosłownie dwa zdania pokrótce opisujące, czego dotyczy artykuł. Teraz macie na to osobne pole, więc nie trzeba pogrubiać pierwszego akapitu. Nie zapominajmy o obrazku wyróżniającym, żeby nasz wpis ślicznie wyglądał na stronie głównej!
 • Wpis bloga warto też urozmaicić obrazkami. Te dodajemy poprzez przycisk “Dodaj medium” w lewym górnym rogu. Na tym jednak nie koniec. Kiedy obrazek już zostanie wstawiony, można go nieco stuningować. Aby to zrobić, najeżdżamy myszką na obrazek i wybieramy ikonę ołówka
 • W ten sposób dostajemy się do okna, w którym możemy wybrać dodatkowe opcje
 • Etykieta to po prostu podpis obrazka.
 • Wyrównanie to oblanie obrazka tekstem.
 • Rozmiar najlepiej zostawić ten, który wpadł automatem, czyli albo szpaltę, albo pełny.
 • Odnośnik też lepiej zostawić jak jest, choć poeksperymentujcie 🙂
 • Z opcji zaawansowanych warto zaznaczyć ptaszek przy “Otwórz odnośnik w nowej zakładce”. Dzięki temu po kliknięciu w obrazek otwiera się on w osobnej zakładce.
 • A jeśli chcemy mieć obrazek otwierający się w pop-upie, jak te w tym wpisie, to w polu “Relacja (XFN)” wpisujemy “prettyPhoto” zwracając uwagę na wielkość liter i brak spacji po “pretty”
 • I tadam – jesteśmy w domu!

Tyle od Adama, który będzie opiekował się blogami. Teraz pora na parę słów ode mnie. Bardzo nam się marzy, żeby Polygamia była miejscem, w którym piszą nie tylko członkowie redakcji, ale też czytelnicy. Żeby to wszystko się przenikało i łączyło w spójną całość. Żeby było to takie nasze miejsce w sieci, do którego można wpaść po ciężkim dniu i po prostu się wyluzować. Coś napisać, pogadać z innymi, pośmiać, powkurzać nawzajem.

Ale żeby tak się stało, potrzebujemy Waszej pomocy. Jeśli coś w blogach nie działa, piszcie maila na kontakt@polygamia.pl albo bezpośrednio do mnie czy Adama. Nie zawsze odpiszemy od razu, czasem nawet nie odpiszemy wcale, ale czytamy Wasze uwagi i są one dla nas bardzo cenne. Dotyczy to zresztą nie tylko blogów, ale całej Polygamii.

A ponieważ jestem tu naczelnym, to teraz muszę popsuć trochę zabawę i przedstawić zasady tego przedsięwzięcia.

 • Piszcie co chcecie i o czym chcecie. Nie musi to być związane z grami wideo.
 • Macie swój kanał na YouTube? A może prowadzicie podcast? Choć jesteśmy z tych naiwnych, dla których słowo pisane nadal ma jakąś wartość, to nie mamy problemu z materiałami wideo, audio i innymi. Tylko prośba – niech będzie to coś więcej niż jedno zdanie i link do filmu.
 • Zapewne nie muszę przypominać, że zawartość powszechnie uznana za niedozwoloną, nielegalną i tak dalej będzie kasowana w tempie ekspresowym. Plagiatów też nie lubimy.
 • Korzystajcie z dostępnych narzędzi. Jak czegoś nie wiecie albo jest to niejasne, pytajcie.
 • Pamiętajcie, że dla wielu osób blog, czy to na Poly, czy gdziekolwiek indziej, to pierwsze zetknięcie z pisaniem. Zatem krytykujmy, wyłapujmy błędy, zwracajmy uwagę, ale wiecie – z głową 😉

Jeśli chodzi o nagradzanie autorów najlepszych tekstów, to działa to w dość prosty sposób:

 • Poniższe zasady dotyczą wszystkich blogów. Również tych dodanych przed publikacją tego artykułu.
 • Akcja oficjalnie startuje z dniem publikacji tego artykułu.
 • W akcji nie mogą brać udziału redaktorzy Polygamii, ich rodziny oraz współpracownicy regularnie piszący dla Polygamii (bloga oczywiście założyć mogą, ale nagród nie będzie).
 • Adam przynajmniej raz w miesiącu wyróżnia jeden blogowy wpis na stronie głównej (to ten na niebieskim tle po dwóch pierwszych wpisach redakcyjnych).
 • Oceniamy nie tylko tematykę, poprawność językową czy styl autora, ale też warstwę estetyczną. Niech te blogi jakoś wyglądają.
 • Spośród autorów wyróżnionych w danym miesiącu wpisów redakcja wybiera tych, którzy otrzymają nagrodę.
 • Znalezienie się wśród autorów wyróżnionych wpisów nie gwarantuje otrzymania nagrody.
 • Nagrodą jest dowolna gra, na dowolną platformę w cenie nieprzekraczającej 280 zł brutto.
 • Gra może być tylko jedna i musi być dostępna w oficjalnych kanałach dystrybucji w Polsce.
 • Nagrody nie można zamienić na ekwiwalent pieniężny.
 • Jeśli cena wybranego tytułu jest niższa niż 280 zł, nagrodzonemu nie przysługuje zwrot nadwyżki.
 • Nagrody nie można wymienić na inną, bo coś “nie działa” albo bo się nie podoba.
 • W przypadku wersji fizycznych, koszty wysyłki pokrywamy my.
 • O wygranej informujemy mailem. Od tego momentu, liczonego od dnia wysyłki maila, macie 7 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji.
 • Choć tego nie popieramy, to tak – można preordery.
 • Może się zdarzyć, że danego miesiąca nie wyłonimy nikogo. Albo wręcz przeciwnie – może być i trzech zwycięzców.
 • Decyzje są niepodważalne. Nie można się od nich odwoływać ani ich zaskarżać, chyba że osoba zgłaszająca ma podstawy twierdzić, iż wpis jest plagiatem.

Bartosz Stodolny

Redaktor naczelny

48
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
18 Komentarze
30 Odpowiedzi
21 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cruzer969
Użytkownik

Świetny pomysł, liczę na dużo dobrych wpisów od czytelników 😉 no i kurczę, fajnie, że bierzecie się za to, bo już od dawna temat stał w miejscu. Może Simplex napiszę coś o VR nawet 😀

gsg
Użytkownik

Wspaniała sprawa. Wspaniała. Bo może mnie przymusi do podjęcia rękawicy i pisania częściej niż raz na rok. Przyznaję się bez bicia – i mnie brakowało większej widoczności ewentualnych wypocin. Autorska próżność. Tu uwaga, hmm, bardzo osobista. Możliwość zgrabnego wpinania blogowych notek w komentarze pod innymi wpisami byłaby miła i zbawienna dla ludzi, którzy mają tendencję do pisania obfitych komentarzy. Rozumiem, że to może narażać na exploity (w końcu nie chcemy Adama zmuszać do czytania wszystkich komentarzy w serwisie), ale Gwyn mi świadkiem, że czasem jestem akapit od “hmm, a może to powinien być wpis o Dogmie na bloga” i tylko… Czytaj więcej »

Bartosz Stodolny
Administrator

Dzięki. Ciekawa sprawa z tym wpinaniem do komentarzy. To znaczy wiesz, zawsze możesz dać po prostu link, ale temat zdecydowanie warto zbadać i zobaczyć, co da się zrobić. Natomiast to w kolejnych etapach prac nad usprawnieniem systemu społeczności na Poly 🙂

gsg
Użytkownik

Naturalnie można wkleić linka, ale to zapewne drastycznie zmniejsza szanse, że ktoś do tej treści dotrze. Tymczasem ‘widget’ przechwytujący treść blogowej notki od razu do komentarza (co nie powinno negatywnie wpływać na odbiór strony, bo długie komentarze i tak już są zwijane) likwiduje ten nadludzki wysiłek. Oczywiście liczę się z tym, że to funkcjonalność na “po świętach” i po prostu poddaję pod rozwagę, od razu dostrzegając, że zrobi to różnicę zapewne raptem kilku członkom społeczności. Wyprowadzenie blogów na główną i powierzenie ich opiece Adama to już i tak ogromny krok w dobrym kierunku.

Bartosz Stodolny
Administrator

Z tym “po świętach” bym się tak nie zapędzał, bo tak się wszystko ułożyło, że zmiany jesteśmy w stanie wprowadzać w miarę regularnie. Tylko one potrzebują pieniędzy i czasu. Pierwsze jestem w stanie załatwić szybko, z drugim mam większy problem. Ale podrzucę temat naszemu devowi i zobaczymy, co on na to.

Sly
Użytkownik

zdecydowanie podpisuję się pod pomysłem gsg. Poly jest jednym z tych miejsc, gdzie rzeczywiście można spotkać jeszcze ten wymarły gatunek internautów, którzy piszą długie komentarze. I sam często łapie się na tym, że można by z niektórych wątków zrobić oddzielne wpisy. Można się oczywiście teraz ratować wstępem + linkiem do całości, ale jakby było jakieś eleganckie systemowe rozwiązanie, to tym lepiej.

a inicjatywa Blogów 2.0 – super! kibicuję 🙂

Bartosz Stodolny
Administrator

Dobrze wiedzieć, że taka funkcjonalność jest dla was istotna. Porozmawiam o tym w poniedziałek z devem i zobaczymy, czy w ogóle jest to jakoś sensownie do ogarnięcia.

Simplex
Użytkownik

A te zmiany na forum co miały być kilka świąt temu? 😉

Bartosz Stodolny
Administrator

No nie dogodzisz 😉

Forum doczeka się zmian, ale muszę do tego na spokojnie siąść, pogadać z adminami i co bardziej aktywnymi użytkownikami, potem pogadać z devem, potem znowu z adminami i tak dalej. Tutaj nie jestem w stanie określić, kiedy to nastąpi.

Simplex
Użytkownik

My tam na starym forum juz od kilku lat czekamy na to “po świętach” 🙂 Mam nadzieję, że w końcu się uda.

Bartosz Stodolny
Administrator

Na pewno się uda, tylko chwilowo zajmujemy się inną kwestią. Forum powinno się wydarzyć w okolicach przełomu kwartałów drugiego i trzeciego, ale też nie traktuj tego jak pewnik.

Simplex
Użytkownik

Czyli po których świętach? 😉 Na razie nastawię się na po świętach Bożego Narodzenia 2019.

Parodix
Użytkownik

Bardzo fajna sprawa

archigame
Użytkownik

Ano ciekawe, ciekawe. Nie będę ukrywał, że przestałem pisać bloga na Poly właśnie z powodu za małego zainteresowania tą sekcją. Może teraz będzie lepiej – bardzo bym tego chciał, bo bywają naprawdę niezłe treści. Trzymam kciuki!

Bartosz Stodolny
Administrator

No właśnie brakowało mi twoich treści. Ale też domyśliłem się, dlaczego się przeniosłeś. Mam nadzieję, że jeszcze do nas wrócisz 🙂

archigame
Użytkownik

Kto wie? Jak będę miał coś naprawdę ciekawego to na pewno spróbuję swoich sił:)

bezloginu
Użytkownik

czekam z niecierpliwością, żeby coś poczytać!

Patryk Fijałkowski
Użytkownik

:O Kapitalna sprawa! Aż żałuję, że jestem współpracownikiem. ;/;/;/;/

Bartosz Stodolny
Administrator

No ale bloga możesz założyć :*

Patryk Fijałkowski
Użytkownik

Blog bez wygrywania giereczek jest jak seks bez ćwikły.

Bartosz Stodolny
Administrator

Ale chociaż z chrzanem?

Patryk Fijałkowski
Użytkownik

Tak.

vicek83
Użytkownik

Po wielu latach nagrywania materiałów wideo stałem się niemal niepiśmienny, więc na nagrody nie liczę. Tak czy inaczej, cieszę się, że wciąż szukacie nowych rozwiązań, a z pewnością próba wejścia w większą interakcję z czytelnikami jest krokiem we właściwym kierunku. Trzymam kciuki, żeby pomysł wypalił. Ja zapewne pozostanę przy prezentowaniu filmów nagrywanych na swój kanał, chyba że dawno utracona wena jednak do mnie wróci 🙂

Kalimdor
Użytkownik

Wszystko w porządku tylko szkoda, że społeczność poligamijna jest dość toksyczna i będzie wylewała swoje frustracje na takich użytkowników.

Trikson
Użytkownik

Gdzie Ty tą toksyczność widzisz? Chyba czytamy inne poly.

(Pomijam forum bo tam w sumie nie zaglądam więc nie wiem)

Bartosz Stodolny
Administrator

Nie zgodzę się z tobą, Kalimdorze. Społeczność mamy jedną z najfajniejszych, o ile nie najfajniejszą w całym polskim growym Internecie. I nie jest to tylko moje zdanie. A że czasem zdarzają się spiny? No tak, to też jest normalne.

Simplex
Użytkownik

Niestety ale Kalimdor ma rację, są toksyczne jednostki. Wystarczy spojrzeć na komentarze:
“Ja tam lubię ekskluzywne imprezy i przedsięwzięcia – to wskazuje mi ułomność i kalectwo pewnej grupy tu kobiet w motoryce, inteligencji i zachowaniu.”
“No i bardzo dobrze – polacy co dotkną to zamienią w guano, a tu jest nadzieja na normalny serial.”
“Polacy są nisko-wyedukowaną siłą roboczą jednak posady w Amazon Polska są i dla normalnych ludzi wykształconych przykładowo w logistyce.”
Sami powiedzcie, czy to nie toksyczne? Na szczęście reszta normalnej społeczności minusuje takie komentarze.

(wyzwanie na dziś – dowiedzieć się kto jest autorem tych komentarzy 😉 )

Bartosz Stodolny
Administrator

Jednostki zawsze się znajdą. Ale ogółem uważam, że jesteśmy naprawdę udaną społecznością 🙂

A dzięki panelowi admina znalezienie autora trwało 2 sekundy 🙂

Cruzer969
Użytkownik

Stary, to Ty lepiej wejdź pod dowolną recenzję na Gry-online albo forum CD-Action, tam jest dopiero “odlot”. Pewnie, że czasem się kłócimy – o oceny gier, o spoilery (te są moje ulubione), bo ktoś tam komuś za dużo napisał, o praktycznie wszystko. Ale siłą jest właśnie to, że pomimo różnych charakterów czy poglądów wszyscy tam jakoś jesteśmy razem i w sumie sporo jest stałych komentujących, którzy jakoś się nie zrazili tą “toksycznością”, o której piszesz.

Trikson
Użytkownik

Świetna sprawa. Może zmotywuje mnie to do pisania 🙂 teraz tylko wymyślić jakiś pasujący motyw przewodni i do roboty!

Edit: szybkie pytanie, jest jakaś opcja zapisania wersji roboczej wpisu?

Bartosz Stodolny
Administrator

Jeśli dobrze się orientuję, to był z tym jakiś bardziej skomplikowany problem wynikający z faktu, że bloggerzy nie mają dostępu do backendu, a właśnie tam są zapisywane szkice. Doprecyzuję tę kwestię i dam ci znać.

Trikson
Użytkownik

Dzięki za wyjaśnienie. Pytam bo Poly przeglądam głównie na telefonie/tablecie gdzie taka funkcjonalność by pomogła, ale jak się nie da to trudno, jak będę coś chciał napisać to odpalę PC.

Lord Bart
Użytkownik

Wg mojego doświadczenia takie otwarcie się na pisanie userów nigdy nie owocowało niczym ciekawym, na żadnej stronie. Bastion PFSW też coś takiego wprowadził, przy moim głosie na nie i tam, niestety, też nie widzę nic ciekawego. Ale może tutaj będzie inaczej.
Gram.pl miało kiedyś gramsajty? Coś takiego. Tam też nic.

Ja nie jestem za bardzo wybredny, ale nie widzę tego. A jak się pomylę to tym lepiej 🙂

gsg
Użytkownik

Dla Ciebie zmiana w sumie żadna – blogi przesuwają na dół kalendarz (który, o dziwo, nawet nie zauważyłem od kiedy zaczął być znów aktualizowany). Dla nas (piszę buńczucznie, bo w minionym roku miałem chyba jeden wpis, złote czasy mojego blogowania to była jednak PolyAgora) po prostu lepsza widoczność – jakbym chciał pisać do szuflady to bym pisał do szuflady.

A dla wszystkich czytelników szansa (i to jest najważniejsze!), że takie perełki nie zostaną przegapione:
https://polygamia.pl/blog/o-wojnie-o-selfie-i-o-przepasci-pokoleniowej/

Lord Bart
Użytkownik

Właśnie to jest dziwne, fajne mogą być newsy/teksty redakcji, fajne mogą być komentarze, ale w momencie jak komentarz zmienia się we wpis blogowy jakoś traci swój urok… może to dlatego, że dobie Netu każdy może wszystko, a tak naprawdę nic w tym nie ma? Zyliardy wpisów, zdjęć, nagrań, nawet niektórzy na tym zarabiają, ale jakoś to mnie nie przekonuje. Za to miło by było gdyby Poly co jakiś czas zbierała najciekawsze wpisy blogowe i robiła z tego zachęcającego newsa. Tylko proszę, nie recenzje gier, ale jak ktoś poruszy jakieś większe zagadnienie. I bez chamskiej promocji na filmiki z YT, szanujmy… Czytaj więcej »

kr4wi3c
Użytkownik

Już się cieszyłem, że w końcu blogi zaczną mieć większy sens. Prawie się udało. IMHO blogi były lepiej rozwiązane za czasów Agory. Kiedy się wchodziło w odpowiednią zakładkę na stronie wyświetlały się ostatnio dodane wpisy z blogów. I to miało sens. Obecnie to wygląda tak, że po wejściu w zakładkę blogi mamy wylistowane blogi, nie wpisy. Mnie, jako potencjalnego czytelnika wcale to nie zachęca do dalszego przeglądania. Tym bardziej że trzeba się dogrzebać do konkretnego wpisu, najpierw wchodząc w bloga, a dopiero później klikając w konkretny wpis. Mało intuicyjne. Widget na głównej pokazujący ostatnie wpisy z blogów jak najbardziej na… Czytaj więcej »

Bartosz Stodolny
Administrator

Doskonale wiem o co ci chodzi i na początku faktycznie miało to tak wyglądać, że strona blogów pokazuje nowe wpisy. Tylko że wtedy pojawia się problem ze spamem, jak ten z załączonego obrazka. Ciężko byłoby zrobić automat filtrujący takie wpisy, a jak nagle zachciałoby się takich akcji 10 osobom, to masz zawaloną całą stronę i jeszcze mniejszą czytelność.

Adam co prawda na bieżąco przegląda blogi i kasuje tego typu rzeczy, ale wiadomo, że nie zawsze zareaguje od razu.

comment image

ezronymius
Użytkownik

Fajna inicjatywa, do której też się dołączę. Miłego czytania!

Freszu
Użytkownik

No i się doczekałem. Chociaż w takim momencie, gdzie zaraz piszę maturę i (mam nadzieję) zaczynam studia, a moje ostatnie teksty raczej lądowały na mailu Poly, a nie blogu (wyróżnienia nie były aktualizowane, to trochę się z niego wycofałem). Jednak w tej chwili będzie to dla mnie najlepsza opcja, bo jak tu pisać rozbudowane teksty z tysiącami lektur na głowie? W samą porę, mam nadzieję, że niedługo dam radę coś opublikować.

darkhog
Użytkownik

Bardzo fajnie, tylko jedna rzecz związana ze stroną choć nie z blogami: Często mnie wylogowuje ze strony pomimo użycia opcji “zapamiętaj mnie”. I tak, ciastka mam włączone, nie czyszczę ich a na innych stronach (jak np. forach) nie mam z tym problemów.

Cruzer969
Użytkownik

Ja mam tak samo, jak loguje się przemiennie pomiędzy smartfoenm i komputerem.

darkhog
Użytkownik

Ja się na komórce nie loguję ani nigdzie indziej.

Salival
Użytkownik

Poczytamy, zobaczymy

mrkjad
Użytkownik

Zaraz, to znaczy, że coś wygrałam?!

komatsuzaki
Użytkownik

Akurat ostatnio załączyła mi się zajawka na publicystykę. Blog założony, wpis dodany. 🙂 https://polygamia.pl/blog/pillars-of-eternity-2-deadfire-piraci-rum-i-lasery/
Przy okazji: zdaje się, że funkcja prettyPhoto (pop-up) i opcja wyświetlania obrazków w nowej zakładce nie działa. Przynajmniej u mnie.
Fajnie byłoby też zaimplementować opcję podglądu wpisu.

avaral
Użytkownik

Mam dwa pytania.
Jak zapobiec temu, żeby zdjęcia w wersji mobilnej nie wyświetlały się na całej szerokości ekranu?
Mam na myśli to, że “rozjeżdżają się” na całej szerokości.
Dlaczego nie wyświetla się opcja “zajawka”, podczas edycji wpisu?