Zmien skórke
Logo Polygamii

Blog - Walkthrough, czyli na Piechotę przez gry

03.07.2017

Dokładnie Shin Megami Tensei: Devil Summoner: Soul Hackers (gdy tytuł zawiera więcej niż jeden dwukropek, robi się dziwnie). Po pierwsze – Shin Megami Tensei. Trzeci fundament japońskich RPG-ów, w odcięciu od swojego spin-offa (Persony!), nie jest u nas szczególnie popularny, nawet jeśli koncentruje się w nim wiele elementów, jakich ze świecą szukać w azjatyckich produkcjach od trzydziestu lat. Po drugie – delikatny remaster pozycji z 1997 roku, wydanej pierwotnie na Saturnie i pierwszym PlayStation wyłącznie w wersji krzaczkowatej. Nisza, klasyka tylko dla najbardziej wtajemniczonych z wtajemniczonych. Ale że Atlus kocha 3DS-a, to wśród kilku pozycji z magicznym “SMT” w tytule znalazło się również Soul Hackers. A że ja szanuję Atlusa, nie mogłem tej okazji odpuścić.

Drugie Devil Summoner to przede wszystkim hardkorowy lochołaz FPP, dopiero potem dziwaczny role-play. Gdy udaje tego drugiego, jest także technologiczną historyjką w stylistyce noir, z tym kiczowatym, magicznym postrzeganiem fachu hakera jako “przemierzającego cyberprzestrzeń”, które możliwe było tylko w latach dziewięćdziesiątych. Fabuła nikomu niczego nie urwie, ale posępna, nocna atmosfera do pary z intrygującą ścieżką dźwiękową już może. Gdy odpuszcza pozory i zamyka Was w gigantycznym dungeonie (bez kitu, jeden zajął mi pięć godzin grania!), na placu boju pozostaną nieliczni. Ale charakterystyczna dla Atlusa negocjacja z demonami (czyli także ich zbieranie i łączenie w potężniejsze jednostki), nadaje temu grindfestowi odrobinę niezbędnej głębi.

Tytuł szalenie hermetyczny, archaiczny, pieruńsko trudny, acz wystarczająco satysfakcjonujący, by utopić w nim 40 godzin. Wersja 3DS-owa umożliwia zhakowanie systemu i (między innymi) zmniejszenie poziomu trudności. Jeśli, podobnie jak ja, do tego typu zagrywek nie lubicie się poniżać, proponuję jedno-jedyne ułatwienie przy głównym bossie, który – tradycyjnie dla Atlusa – jest maksymalnie przesadzony. Tak w ramach zemsty ze te dziesiątki wcześniejszych porażek.

Atlus i 3DS to romans, z którego wyszło sześć lepszych odsłon Shin Megami Tensei (dwie “czwórki”, dwa Devil Survivory, Persona Q oraz nadchodzące Strange Journey Redux), ale i Soul Hackers ma swój obskurny urok. Takie “można z zadatkami na warto”. Ot, chociażby w celu poznania innego jRPG-a niż cała reszta.

Adam Piechota

Komentuj
(4)
Facebook Twitter Google Wykop
Udostępnij

 1. 23:44 04.07.2017
  Pesio

  Jestem ogromnym fanem serii, ale niestety to moja najmniej lubiana odsłona dostępna po angielsku. Gameplay jest mocno nie dzisiejszy, system za bardzo skomplikowany, walki za wolne. W grze występują dwie waluty między którymi trzeba znaleźć balans, trzy jeśli liczyć play coinsy dla Nemechiego. O swoje demony trzeba dbać dając im prezenty lub używają skilli które pasują do ich osobowości inaczej mogą się podczas walki zbuntować. System fuzji jeśli nie włączymy hacka na wyłączenie alignmentów jest denerwujący. Fabularnie też nie jest to mistrzostwo świata. Jednak klimat i Nemissa są fantastyczni.
  Tak, to gra tylko dla mega fanów, którzy chcą zagrać we wszystko co związane z SMT. Inni co grali już w obie czwórki niech sięgną po Nocturne / Lucifer’s Call, Devil Survivora czy jakąś Personę.

  Ukryj odpowiedzi()
  • Adam Piechota
   08:39 05.07.2017
   Adam Piechota

   A jednak coś jest w tej pozycji, bo coś mnie trzymało przy konsoli 40 godzin. Zupełnie unikalna atmosfera? Zbyt głęboki na własną szkodę system? Ten poziom trudności? Czułem się, jak gdybym grał w coś nie do końca idealnego, ale co zapamiętam do końca życia. Bo nigdy niczego podobnego do Soul Hackers nie zobaczę.
   Osobiście jestem fanem tutejszych mechanik związanych z demonami. Kręciło mnie, że nie wystarczy szczęśliwa negocjacja, ale potem jeszcze trzeba pół godziny te dziwactwa szkolić. A wolne walki? Owszem, ale skoro większość da radę zautomatyzować, to nie odczuwałem.
   Przerwę od SMT zasponsorował mi obecnie Dragon Quest VII (po tych techno-odpałach klasyczny do zgrzytu zębów setting wypada nawet świeżo), ale potem wracam. 3DS-owa wersja Devil Survivor 2 już czeka.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 14:17 05.07.2017
    Pesio

    Tak, gra jest unikalna i warta sprawdzenia choćby tylko ze względu na to. Po byciu rozpieszczonym ułatwieniami z IV powrót do tej gry jest ciężki. Szkoda, że Atlus nie jest skory do wydawania remasterów z PS2 – chętnie zagrałbym w wersje HD Devil Summonerów z Raidou, najlepiej wydane w pudełku. Devil Survivora 2 na 3ds bardzo polecam, szkoda tylko, że to praktycznie taka jedynka z inną skórką i bohaterami. No cóż, Atlus jest znany z recyklingu.

    Ukryj odpowiedzi()
    • Adam Piechota
     16:39 05.07.2017
     Adam Piechota

     Albo Digital Devil Saga <3 (fun fact, mój pierwszy tytuł okołomegamowy w życiu). O tym, że Devil Survivor 2 za bardzo przypomina "jedynkę", już czytałem. Ale sporo czasu już minęło i recykling nie powinien mi tak mocno przeszkadzać. Dobrze wiedzieć, że mamy wśród czytelników atlusowców.
     Całkiem poważnie przymierzam się także do startu z Etrian Odyssey. Jestem zupełnym laikiem. Ale skoro to również lochołaz FPP – powinno kliknąć