Avernum 3. Powrót na powierzchnię

Avernum 3. Powrót na powierzchnię

marcindmjqtx
07.10.2002 12:39, aktualizacja: 08.01.2016 13:12

Jeff Vogel od wielu lat zajmuje się sprzedawaniem przez internet napisanych przez siebie gier fabularnych. Okazuje się, że można się z tego utrzymać - wystarczy robić świetne gry. Na przykład takie jak cykl „Avernum”

Jeff Vogel od wielu lat zajmuje się sprzedawaniem przez internet napisanych przez siebie gier fabularnych. Okazuje się, że można się z tego utrzymać - wystarczy robić świetne gry. Na przykład takie jak cykl „Avernum”

Avernum 3. Powrót na powierzchnię

Jeff Vogel od wielu lat zajmuje się sprzedawaniem przez internet napisanych przez siebie gier fabularnych. Okazuje się, że można się z tego utrzymać - wystarczy robić świetne gry. Na przykład takie jak cykl „Avernum”.

Wszystkie gry Vogela ukazują się najpierw w wersji na Makintosze, a dopiero później w „okienkowej”. To nie tylko wygoda autora, ale również przemyślana strategia marketingowa - użytkownicy Apple'a są przyzwyczajeni, że fajnymi grami mogą bawić się później niż ich właściciele pecetów (często wcale). Ponieważ wybór gier fabularnych (ang. role-playing) na Maki jest znacznie mniejszy, nawet niszowe produkcje sprzedają się na tym rynku dobrze.

Bo też nie ma co ukrywać, że cały cykl „Avernum” - włącznie z ostatnią, opatrzoną numerem 3. częścią - to zabawa dla bardzo specyficznego kręgu graczy. Będzie podobała się tym, którym nie przeszkadza grafika na poziomie komercyjnych produkcji sprzed dziesięciu lat, ale którzy za to uważają dzisiejsze gry fabularne za zbyt krótkie, zbyt łatwe i wymagające zbyt dużo bezmyślnego machania myszą.

Już tłumaczę: „Avernum” to bardzo klasyczna gra RPG, w której akcja odbywa się w turach (system prawie całkowicie porzucony już przez wielkie studia), a teren gry pokazują nam w sposób, który w grach przyjęło się nazywać „rzutem izometrycznym”, czyli z góry i nieco na ukos. Podobnie wyglądała „Ultima VI” w roku 1990, czyli bardzo dawno temu, i wówczas było to rozwiązanie nowatorskie. Teraz - co tu będziemy ukrywać - już nie jest.

Co oferuje „Avernum” graczowi, który zdecyduje się odbyć podróż w czasie do początku lat 90.? Ogromny i bardzo złożony świat gry (ponad 150 miast zaludnionych przez setki postaci, z którymi można porozmawiać), wciągającą fabułę i interesujący system rozwoju bohaterów wzorowany w znacznej części na „Falloucie”.

Fabuła, w dużym skrócie, wygląda następująco. Avernum to ogromny system podziemnych jaskiń, do którego złe Imperium rządzące niepodzielnie na powierzchni zsyła rozmaite niepożądane osoby: przestępców, dysydentów, urzędników, którzy wypadli z łask imperatora. Albo po prostu tych, którzy mieli okazję podpaść imperialnej tajnej policji. Jak się łatwo domyślić, chociaż w takim towarzystwie żyje się znacznie ciekawiej niż wśród nudziarzy na powierzchni, mieszkańcy podziemia chcą wrócić na światło słońca. W pierwszej części gry grupa śmiałków teleportowała się do pałacu cesarskiego i zabiła złego imperatora Hawthorne'a, w drugiej - inna drużyna bohaterów udaremniła zmasowany atak wojsk imperialnych na podziemną społeczność. W trzeciej naszym zadaniem jest wyjście na powierzchnię i sprawdzenie, co się tam dzieje, upłynęło już bowiem kilka lat od ostatniej wojny, a imperium nie daje żadnych oznak życia. Jak się okaże, ma teraz znacznie poważniejsze problemy niż podziemna grupka dysydentów i od naszej pomysłowości i odwagi zależy, czy wygnańcy w ogóle będą mieli do czego wracać.

Problem wcale nie jest czysto teoretyczny, bowiem w „Avernum” - i jest to wyjątkowe w grach fabularnych - mamy rzeczywiście wpływ na bieg fabuły. Jeżeli nie pospieszymy się z misją uratowania miasta, dwa-trzy tygodnie później zostaną z niego tylko ruiny. Imperium rozpada się dosłownie na naszych oczach. Naprawdę nie ma więc na co czekać - trzeba grać w „Avernum 3”.

Avernum 3

Producent: Spiderweb Software

Dystrybutor: Spiderweb Software. Grę można ściągnąć ze strony http://www.avernum.com

Minimalne wymagania: PC Pentium 200MHz, 32MB RAM lub Apple z systemem 8.5.1 lub wyższym

Cena: 25 dolarów

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)