Zmien skórke
Logo Polygamii

Autorzy Yooka-Laylee usuwają z gry głos znanego youtubera przez jego rasisowskie wypowiedzi

Zakładam, że wielu z Was dobrze go kojarzy. Cóż, w świecie platformówek politykowanie nie jest mile widziane.

Jona Jafariego możecie kojarzyć pod ksywką JonTron – jest autorem jednego z najpopularniejszych kanałów rozrywkowych o grach na YouTubie (kilka starszych filmików to prawdziwe złoto, choćby ten. albo ten) oraz jednym z założycieli Normalboots, zrzeszającego kilka innych popularnych twórców (Did You Know Gaming, Peanutbuttergamer, The Completionist). Jego program wyraźnie rozrósł się w ostatnich miesiącach, ale dwanaście milionów subsrybentów to dość poważna liczba. I choć z lepszą produkcją idzie słabszy żart (moim zdaniem, rzecz jasna), nadal oglądam go na bieżąco.

Niecałe dwa tygodnie temu Jon dał się ponieść w mediach społecznościowych, rozpoczynając serię politycznych komentarzy. Stwierdził, że bogaci czarnoskórzy Amerykanie popełniają więcej przestępstw niż biedni biali, Irlandczycy oraz Włosi zawsze byli uważani w Ameryce za “białych”, kilka razy skrytykował imigrantów – wszystko dlatego, że jego zdaniem biali w przeciągu kilku dekad staną się mniejszością w Stanach Zjednoczonych.

Jak wiadomo, nie lubi się osób publicznych o bardziej ekstremalnych poglądach, więc wokół Jafariego prędko powstała medialna burza. Osobiście takie awantury staram się ignorować. Mam świadomość, że postać, którą lubię na YouTubie, może w rzeczywistości być człowiekiem, z którym daleko byłoby mi do przybicia piątki.

Ale rasizm, jakim zabłysnął, powoduje całą lawinę konsekwencji. Wielu z nas czeka na Yooka-Laylee (Maciu powoli smaży dla Was recenzję), czyli grę, w której JonTron… podkładał głos. Studio Playtonic nie pozostało obojętne wobec postawy internetowego celebryty. Wypowiedzieli się na łamach Games Industry:

Dowiedzieliśmy się o komentarzach JonTrona po zakończeniu developmentu Yooka-Laylee. To utalentowany prezenter, którego dwa lata temu z radością zaprosiliśmy do prac nad naszą grą. Aczkolwiek w świetle jego niedawnych poglądów musieliśmy podjąć decyzję, by usunąć wkład JonTrona z naszej gry w nadchodzącej aktualizacji.

Chcemy, by absolutnie jasny był fakt, że nie zgadzamy się i nie wspieramy osobistych poglądów JonTrona. Jako zewnętrzny kontrybutor nie reprezentuje Playtonic. Jesteśmy studiem, które szanuje różnorodność we wszelkich formach, pragniemy tworzyć gry, którymi cieszyć będzie mógł się każdy gracz. Nie dążymy do żadnego skojarzenia, które sprawiłoby, że gracze nie czuliby się komfortowo w świecie naszej gry, lub odwracało uwagę od dobrej woli i miłości, jakie okazali fani wspierający nas na Kickstarterze.

Jest coś zabawnego w tej całej sytuacji. Yoka-Laylee nie posiada prawdziwego dubbingu. Postaci porozumiewają się w “swoich” językach, piszczą i mruczą, jak w wielu platformerach dawnych lat. Trudno byłoby tak naprawdę zgadnąć, komu “pożyczył” płuca Jon.

Mam nadzieję, że ta dość przykra aferka da JonTronowi do myślenia.

Adam Piechota

Więcej na temat:

5
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
s.p.
Użytkownik

“If a nation cannot decide who to let in, or remove, it is not a nation at all” No normalnie drugi Hitler ……..

Simplex
Użytkownik

More recently, Jafari has claimed that Mexican immigrants are setting up “ethnic enclaves” in the US “to break parts of America off back into Mexico.”

Simplex
Użytkownik
Aimagylop
Użytkownik

“Postaci porozumiewają się w „swoich” językach, piszczą i mruczą, jak w wielu platformerach dawnych lat.”
Jeszcze by mruczał po rasistowsku.

Vries
Użytkownik

“Mam nadzieję, że ta dość przykra aferka da JonTronowi do myślenia.”

A ja mam nadzieję że gościu pozostanie przy swoich poglądach, niezaleznie jakie są, i nie pozwoli by publiczna nagonka tzw. “poprawności politycznej” zamknęła mu usta. Coraz częściej się zapomina ze podstawą demokracji jest swoboda poglądów i sentencja Voltaire: Może mi się nie podobać to co mówisz ale oddam zycie byś mógł to mówić. Obecnie trwa intensywne zamykanie ust tym których poglądy się nie podobają lewakom w ramach LOL “obrony demokracji”

Popularne wpisy

Popularne Gry