Zmien skórke
Logo Polygamii

Artifact traci graczy w szalonym tempie

Liczba użytkowników zmalała kilkukrotnie względem pierwszych tygodni.

Valve za sprawą Artifact powróciło do tworzenia gier. Z perspektywy dwóch tygodni od debiutu nie jest to jednak dla firmy powrót w najlepszym stylu. W dniu premiery (28 listopada) gra przyciągnęła co prawda ponad 50 tysięcy graczy i liczba ta w kolejnych dniach podskoczyła nawet do 60 tysięcy graczy. Jak na dość niszową karciankę, świetny wynik. W ostatnim czasie Artifact zaczęło jednak mocno dołować. Gracze zaczęli porzucać produkcję Valve i obecnie bawi się przy niej tylko około 15 tysięcy odbiorców. Co wciąż jest niezłym wynikiem, na pewno jednak dużo poniżej oczekiwań firmy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim gracze wciąż narzekają na balans rozgrywki oraz model biznesowy. Oprócz ceny gry ustalonej na poziomie 76 złotych, płacić trzeba również za rozgrywki inne niż w trybie casual, za skompletowanie lepszej talii itp. Jasne, mamy tu do czynienia z Trading Card Game, z jakiegoś powodu jednak gracze, którzy zainwestowali w tytuł porzucają go.

Valve ma zatem twardy orzech do zgryzienia. Sześciokrotny spadek liczby graczy w ciągu zaledwie dwóch tygodni to dla karcianki wynik bardzo słaby. Oczywistym rozwiązaniem zdaje się przejście na model free 2 play, ale zrobienie tego zaledwie 2 tygodnie po oficjalnej premierze to jak przyznanie się do porażki. Zwłaszcza, że nie zawsze chcą tego sami gracze. Przypomnijmy choćby, jak zareagowali fani, gdy częściowo darmowy stał się CS: GO. A może wystarczy po prostu wycofać się z płatnych trybów w płatnej grze…

Krzysztof Kempski

Więcej na temat:

9
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
7 Komentarze
2 Odpowiedzi
8 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gseed
Użytkownik

No i Valve wyciągnie z tego „odpowiednie” (dla siebie) wnioski ze nie opłaca się już robić gier, bo nikt nie chce w te gry grać i przejdzie w tryb Steam-only-forever. Tyle z marzeń o HL3 :]

DarWin
Użytkownik

Akurat z perspektywy fana starych dobrych gier Valve to może być pozytywna wiadomość. Valve może uznać, że nie wszystko złoto, co się multiplayerem świeci, i zacznie rozważać powrót do tworzenia nowatorskich gier dla jednego gracza. Choćby po to, żeby wydać je jako “Steam exclusive” i odsunąć nieco zagrożenie ze strony nowej konkurencji.

HanAlister
Użytkownik

Zagrożenie czym? Salwą śmiechu? 😀

C.C. Stellar
Użytkownik

W Artifacta gram od premiery (gameplay mega) i wg mnie największym problemem jest brak trybu rankingowego i drabinki. W drugiej kolejności przeszkadza mi to, że nagrody za wygrywanie meczy ukryte są za paywallem. Dlatego pierwszy problem rozwiązałbym dodając drabinkę do expert constructed, a drugi – usuwając opłaty za granie w tym trybie. Nagrody zostawiłbym te same, czyli paczki z kartami i tickety do drafta. Z kupowaniem kart nie mam problemu, bo zrobienie dobrego decku kosztuje od 6 do 30 zł. Za deck tier 1 zapłaciłem ok 160 zł – który małym kosztem mogę łatwo modyfikować, bo zawiera już kluczowe karty.… Czytaj więcej »

znubi
Użytkownik

“Oprócz ceny gry ustalonej na poziomie 76 złotych”

uuu, pechowa liczba

sicksteaphoar
Użytkownik

Życzę tytułowi jak najlepiej, bo zdobywając popularność pozwoli Panu Garfieldowi rozwinąć skrzydła. Pamiętajmy że to człowiek odpowiedzialny za fantastyczne i wciąż rozwijane Magic the Gathering.

dziuga666
Użytkownik

i z podkulonym ogonem wracają do gwinta, tak bym zakończył 😀

Borek224
Użytkownik

Spóźnili się ze dwa lata.

Gra jest ciekawa i dobrze zrobiona ale boom karciankowy jakoś opada.

Do tego weszli z (bardzo dobrym) biznes modelem który kojarzy się z mikroplatnosciami w czasie gdy coraz głośniej ludzie na nie narzekają bo wielcy wydawcy ich nadużywają.

Valve jest jedyną firmą która ma infrastrukturę na wydanie karcianki w prawdziwym modelu CCG ale trafił w bardzo zły moment.

arewehavinfunyet
Użytkownik

Wydać grę, na którą nikt nie czekał i wielkie zdziwienie, że również nikt w nią nie gra. Not bik surprise.

Popularne wpisy

Popularne Gry