Zmien skórke
Logo Polygamii

[Aktualizacja #2] People Can Fly powraca! Możemy pożegnać się z Epic Games Polska

Studio odzyskało swoją niezależność. Aktualnie pomaga przy Fortnite od Epic Games i pracuje nad własnym, niezapowiedzianym jeszcze tytułem.

[Aktualizacja #2]

Sebastian Wojciechowski zdementował również plotki, jakoby People Can Fly odkupiło prawa do Bulletstorma od Epic Games. – Bulletstorm zawsze należał do People Can Fly – wytłumaczył Polygonowi. – Nie musieliśmy go odkupować. Jest nasz. [via]

[Aktualizacja #1]

Dyrektor People Can Fly, Sebastian Wojciechowski, odpowiedział na nasze pytania. Zapytany o to, kto podjął decyzję o rozstaniu z Epic Games, odpowiedział: – My chcieliśmy robić właśną grę, a Epic pracuje już nad kilkoma grami więc kolejna nie była możliwa do realizacji w ramach grupy Epic. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że czas zatem na zmiany. To jest rozstanie w zgodzie, nie palimy żadnych mostów, o czym najlepiej świadczy fakt, że nadal pracujemy nad projektami Epic’a, a kolejną grę zrobimy na nowiutkiej licencji silnika Unreal Engine.

Jeśli chodzi o sposób, w jaki studio odzyskało niezależność: – To była normalna transakcja wykupu menedżerskiego (ang. MBO), ale docelowo wszyscy pracownicy studia otrzymają szansę stania się udziałowcami – dotyczy to zarówno obecnych pracowników, jak i przyszłych. Przypomnijmy, że na podobnej zasadzie CDP.pl usamodzielniło się od CD Projektu.

Jak w takim razie wyglądają relacje People Can Fly i Epic Games? Wojciechowski śpieszy z odpowiedzią: – Jesteśmy niezależnym studiem, nie ma między nami zależności kapitałowej, ale nadal współpracujemy z Epic Games i Chair Entertainment. Pracujemy nad własna grą, ale każdy, kto zna proces produckji gry, wie, że na początku nad koncepcją gry czy jej prototypem pracuje mała grupa deweloperów, a dopiero w kolejnych fazach produkcji dołącza reszta studia. My jesteśmy na początku drogi, więc dalsza współpraca z grupą Epic jest w naszym najlepiej pojętym interesie.

People Can Fly pojawi się zatem w creditsach Fortnite jako People Can Fly, a nie Epic Games Polska. Na jakiekolwiek szczegóły dotyczące autorskiego projektu studia jest natomiast za wcześnie.

[Oryginalny wpis]

Ni stąd, ni zowąd dowiedzieliśmy się, że studio Epic Games Polska przestało być polskim oddziałem Epic Games i wróciło do niezależności oraz starej nazwy – People Can Fly. Oficjalnie zmiana wynika z potrzeby tworzenia własnych gier, zamiast wykonywania zleceń, jak miało to miejsce przy Gears of War. W tym kontekście wydaje się zatem dziwne, że mimo to studio wciąż pracuje z Epic Games przy Fortnite.

Ekipa People Can Fly jest niezwykle podekscytowana możliwościami, jakie się przed nami rozciągają – zdradził Sebastian Wojciechowski, dyrektor studia. – Zamierzamy pracować nad nową grą, kontynuując naszą współpracę z Epic Games. Jesteśmy wdzięczny Timowi [Tim Sweeney, założyciel Epic Games – przyp. red.] i całej ekipie z Epic za naszą długą i owocną kolaborację.

W oficjalnym komunikacie dowiadujemy się, że nowy, nieogłoszony projekt People Can Fly powstaje na Unreal Engine 4. Niestety, o tytule nie wiemy nic poza tym. Niejasny wydaje się także charakter współpracy People Can Fly i Epic Games przy Fortnite. To są wreszcie niezależni czy nie? Napisaliśmy do studia z prośbą o dokładniejsze wytłumaczenie sytuacji. W razie odpowiedzi zaktualizujemy wpis.

[źródło: strona People Can Fly]

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

Dodaj komentarz

Login by skomentować
  Subskrybuj  
Powiadom o