Zmien skórke
Logo Polygamii

800 milionów jeży sprzedanych z prędkością światła

"Gotta sell fast!"

Tak. Osiemset milionów sprzedanych gier z „ekstremalnym” bohaterem, który mógł narodzić się tylko w latach dziewięćdziesiątych. To ponad osiem razy więcej niż Grand Theft Auto V, pojedyncza najbardziej dochodowa gra w historii elektronicznej rozrywki. I doskonała odpowiedź na pytanie, dlaczego seria nadal jest tak żywotna, tyle lat po koślawym przejściu na trójwymiar. Dla porównania – inna popularna marka Segi, Yakuza, w Japonii topowa, u nas od zeszłego roku (NARESZCIE!) doceniona w pełni, popchnęła w świat 11 milionów egzemplarzy. Ciekawa ta przepaść między Kazumą a Sonikiem, nieprawdaż?

Niemniej powyższy wynik zdziwi tak naprawdę wyłącznie osoby, które nie ogarniają umysłem, jak ogromnym molochem Sonic the Hedgehog tak w ogóle jest. Jeżu doczekał się przynajmniej siedemdziesięciu własnych gier. Kanonicznych platformówek, pozycji logicznych, wyścigowych, sportowych, kolekcji, wielopaków oraz portów mobilnych. Ta przepastna lista zawiera i absolutne klasyki (odsłony dwuwymiarowe, Sonic Adventure), i prawdziwe tony crapów, wśród których do historii już przeszedł Sonic the Hedgehog z 2006 roku na konsole ubiegłej generacji (to ta niedokończona, ledwo działająca, paskudna część z całującą bohatera ludzką postacią). Sonic to legenda, okej, czasem. Ale ponadto puenta wielu branżowych żartów, samoświadomy mem.

Na szczęście w ostatnich miesiącach ma się całkiem dobrze. Trójwymiarowy Sonic Forces okazał się delikatnym rozczarowaniem, ale o Manii mówimy najczęściej jako o jednej z najlepszych zręcznościówek kilku dobrych lat. Nie wątpię, że Sega kontynuować będzie jedno i drugie. Bez regularnych wtop Niebieskiego gatunek nie byłby tym samym. No i rzadsze powroty do chwały nie smakowałyby równie dobrze, gdyby istniały bez całej reszty. Japończycy mają ciekawy cel na horyzoncie. Ile poczekamy, nim do tego wpisu dam tylko linka-przypominajkę w informacji o… miliardzie sprzedanych Soników?

Niech Ci się wiedzie, szajbusie. Próbuj dalej pokazać temu hydraulikowi, kto tak naprawdę rządzi.

Więcej na temat:

1
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
0 Odpowiedzi
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
moby04
Użytkownik

800 milionów to średnio niecałe 28 milionów egzemplarzy rocznie biorąc pod uwagę, że ta seria ma już prawie 3 dekady na karku. Jest to faktycznie dobry wynik ale prędkością światła bym tego nie nazwał… 🙂

Popularne wpisy

Popularne Gry