Zmien skórke
Logo Polygamii

Zmiany się opłaciły. FIFA 17 bije sprzedażowy rekord serii

Wbrew pozorom, akurat w tym przypadku wcale nie dzieje się to co roku.

Zacznijmy od tego, że mówimy o rekordzie sprzedaży w premierowym tygodniu w Wielkiej Brytanii. W przypadku wielu marek zawężenie danych do jednego rynku sprowadza całą sprawę do rangi ciekawostki. Jaki sens w pisaniu o pobiciu rekordu Call of Duty, Final Fantasy czy Halo bez uwzględnienia sprzedaży w USA? Ale z grami piłkarskimi jest inaczej. One sprzedają się głównie w Europie, Stany szaleją na punkcie NBA i – przede wszystkim – NFL, zostawiając soccera innym. Jeśli wierzyć w to, że VGChartz odpowiednio koryguje swoje pierwotne estymacje tak, by w rok od premiery podawać dane, które nie odbiegają już od rzeczywistości, ponad 70% pudełek z grą FIFA 16 sprzedało się w Europie. W Ameryce Północnej? Niecałe 13%.

Faktu, że FIFA 17 pobiła w Wielkiej Brytanii rekord sprzedaży w premierowym tygodniu nie warto bagatelizować z jeszcze jednego powodu. To nie jest seria, która robi to co roku. Ogłoszenie kolejnego sukcesu po kilku dniach od premiery nie jest tu wcale pewniakiem. Nie udało się to aż trzem poprzednim odsłonom. Przez ostatnie lata rekord dzierżyła FIFA 13 i to jej premierowy wynik pobiła tegoroczna osłona.

Na konkretne liczby jest jeszcze za wcześnie. ChartTrack informuje tylko, że sprzedaż w pierwszym tygodniu podskoczyła względem zeszłorocznej edycji o blisko 18%. A choć FIFA 17 promowana była materiałami z Xboksem One w tle, więcej graczy kupiło ją na PS4 (53% do 41%).

Debiutujący tydzień wcześniej PES 2017 spadł na 6. miejsce zestawienia. W jego przypadku o biciu rekordu sprzedaży mowy nie ma. Nie zadebiutował nawet na szczycie sprzedaży w Wielkiej Brytanii, ustępując miejsca zestawowi trzech odsłon BioShock. I sprzedając się w pudełkach nieco gorzej od zeszłorocznej edycji, co potwierdzał później w rozmowie z MCV Adam Bhatti – brand manager w Konami – twierdząc, że świetne recenzje pozytywnie wpłyną na sprzedaż w dłuższej perspektywie.

Dla graczy to świetne wiadomości. EA ma rzeczywisty dowód na to, że doceniamy nowinki, pokroju nowego trybu czy zmiany silnika. Oby to zachęciło ich do bardziej innowacyjnego podejścia do rozwoju gry, w kolejnych latach. A Konami też to widzi. I wie, że w tym roku PES-owi brakuje kolejnego elementu, który ma konkurencja. Najwyższy czas przestać szlifować i zacząć dodawać. Z moich podpowiedzi obie firmy mogą korzystać do woli.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

 1. MartyMcFly
  01:53 04.10.2016
  MartyMcFly

  Obyś miał rację, może w przyszłym roku wreszcie wróci halówka. Konkurs dla kumatych : po ilu latach? 🙂

 2. Oskar Śniegowski
  08:40 04.10.2016
  Oskar Śniegowski

  To ja tylko rzucę. A nie mówiłem?
  The Journey przyciąga i wciąga. Tym bardziej w serii tak spragnionej nowości.

Najczęściej czytane

01

7 grzechów głównych HearthStone’a

02

Blade Runner 2049 – recenzja filmu. Piękno niedoskonałości

03

[Aktualizacja] W tył ku akcji – South Park mógł mieć w Polsce fajny tytuł, ale ślady po nim znikają

04

Co było dawno temu w odległej galaktyce, lepiej niech tam pozostanie. Battlefront II to dziś smutny żart

05

Xbox One X – najpotężniejsza konsola na rynku. Ale czy najsensowniejsza?

06

Wiedźmin 3 na PS4 Pro – po patchu 1.51 jest ładniej, ale wciąż nie aż tak, jak na trailerach z 2014 roku

07

Hype czy ziew – jarają was jeszcze kolejne zapowiedzi Gwiezdnych wojen? [Klub Dyskusyjny]

08

Rozchodniaczek: Powrót Raymana, sukces Gran Turismo i łatanie Wiedźmina 3

09

Divinity: Original Sin 2 – recenzja. Wyszarp sobie przygodę życia

10

Hej, a pamiętacie Pokémon Go? Do gry niebawem trafi trzecia generacja

Popularne Gry