Zmien skórke
Logo Polygamii

Z Cdp.pl znika tzw. wirtualna półka. To by było na tyle w temacie „pierwszej w Polsce platformy cyfrowej dystrybucji”

Zmiany nie zawsze są dobre. AKTUALIZACJA.

AKTUALIZACJA:

Cdp.pl rozesłało w piątek w nocy maila o takiej treści:

cdppl

Które produkty elektroniczne „nie są już wspierane przez producentów”? Tego niestety nie wiemy.

ORYGINALNY WPIS:

Równo tydzień temu pisałem, że sklep cdp.pl i Games Republic mają nowych właścicieli. Pierwszy został kupiony przez Merlina, drugi przez tajemnicze cypryjskie Lousva Trading Limited. I o ile jeszcze do niedawna wydawało się, że te zmiany mogą wyjść nam na dobre – Merlin postawi na graczy, a zagraniczny właściciel przywróci do życia Games Republic, tak teraz już widać, że raczej nic z tego.

Po zeszłotygodniowym newsie podpytałem 11bitów czy mogą coś powiedzieć o nowym właścicielu założonej przez nich platformy. Konkretów nie dostałem, polska firma nie jest upoważniona do zdradzania planów cypryjskiego kontrahenta. Jak można się jednak domyślać, plany te nie mają raczej nic wspólnego z przywracaniem platformy do życia. Egzotyczna firma kupiła sobie więc działającą platformę i całkiem ładną bazę danych? Na to wygląda.

O ile z zamknięciem Games Republic nie było dużych kłopotów wśród graczy, sklep i tak sprzedawał steamowe klucze, tak tzw. wirtualna półka w cdp.pl była czymś, czego brak może potencjalnie zaboleć. Sam mam na niej dwie stare, pozbawione steamowych kluczy gry i dwa filmy, a także kilka ebooków. Jeżeli też kupiliście kiedyś na cdp.pl jakieś cyfrowe dobra, to warto je sobie ściągnąć. 30 kwietnia wirtualna półka zniknie bowiem z sieci, a razem z nią wszystkie kupione przez was produkty cyfrowe.

Na Facebooku cdp.pl podniósł się szum, firma zablokowała możliwość dodawania na swoim wallu komentarzy, większość nowych pod starymi postami jest nieprzychylna bądź wulgarna. Graczom wyraźnie nie spodobała się decyzja nowego właściciela, zwłaszcza że jeszcze miesiąc temu informowano o kilku zmianach zapewniając, że „nie musisz się o nic martwić”

Zarejestrowani w sklepie użytkownicy dziś dostali natomiast maila zaczynającego się od:

Informujemy, że tylko do dnia 30 kwietnia 2017 roku sklep cdp.pl świadczy usługi wirtualnych półek.

I dalej, „Po tym terminie Twoja wirtualna półka przestanie funkcjonować”, co jest tożsame ze skasowaniem wszystkich kupionych treści. Przykry finał „pierwszej w Polsce platformy cyfrowej dystrybucji”.

Zamieszanie z Games Republic i cdp.pl przypomina, że nie warto na 100% ufać cyfrze. Jeżeli nawet kupujemy tam pliki, to jak widać, zawsze mogą zniknąć ze sklepu, razem z całym sklepem. Na Steamie kupujemy natomiast nie gry, a dostęp do nich, płacąc tak naprawdę za subskrypcję przez określony przez Valve czas.

Niedawne zniknięcie Dragon’s Crown z europejskiego PlayStation Store przypomniało mi za co nie lubię cyfrowej dystrybucji. Właśnie za to.

Tak pisał na naszych łamach Bartek Nagórski w połowie zeszłego roku. „Dragon’s Crown z europejskiego PlayStation Store” zamieńcie sobie na wirtualną półkę cdp.pl, a jego tekst będzie idealnie pasował do zaistniałej sytuacji. Polecam lekturę w ten piątkowy wieczór. A także nasz Klub Dyskusyjny – Cyfrowa dystrybucja czy pudełka? Każdy z nas pisał tam, jak/czy korzysta z cyfry. Nie uciekniemy przed nią, ale warto korzystać z niej z głową.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

 1. 20:37 21.04.2017
  tomiga

  Gry grami (większość można ściągnąć albo jest klucz do steama) Problem jest z częścią filmów (tymi popularniejszymi) które nie mają opcji pobierz… (można je tylko obejrzeć w przeglądarce) podobno można skorzystać z aplikacji opos… aby je pobrać ale w tej chwili link do niej prowadzący nie działa… (404 not found)…
  Nie wygląda to dobrze…

  Ukryj odpowiedzi()
 2. 22:03 21.04.2017
  niewierze

  W zasadzie wszystko udało mi się ściągnąć (gry, audiobooki, pdf’y) ale mam Hellsinga – z półki idą dziesięciobajtowe pliki mp4 z zawartością removed a opos nie chce się zalogować. Wszystko co odłączyło się od cdprojektu to grzybnia z ch….. – gram.pl, cdp.pl. Mam nadzieję, że choć GOG zostanie na miejscu, choć po zakupie dodatków do wiedźmina wszystko archiwizuję lokalnie.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 01:56 22.04.2017
   Nikodemsky

   GOG ma się dobrze i nie jest nastawiony na rynek polski, więc nie muszą się martwić o zbyt. W odróżnieniu od Steama oferują produkty bez DRM, co jest bardzo istotną kartą przetargową dla wielu odbiorców. Do tego częste promocje, Galaxy, Steam Connect i non-stop dochodzące klasyki, o które są ładnie przygotowane na click&play.

   Także CDP ja raczej nie stawiałbym na równi z GOG, ani nawet obok, może nawet nie w tym samym sąsiedztwie…

 3. 22:41 21.04.2017
  Eschelius

  Wybaczcie, ale używanie cdp.pl i Games Republic do n-tego ataku na dystrybucję cyfrową to jakby usłyszeć, ze jakiś lokalny sklepik z grami się zwija i zacząć krzyczeć, ze zaraz może polecieć Media Markt albo, idźmy na całość, Gamestop.

  CDP.pl nie wypalił, bo ktoś dal ciała uznając, że jak zrobi sie lokalny sklepik to ludzie przybiegną z patriotyzmu albo „bo da się kupować w złotówkach”. Piękne założenia, ale bzdurne kompletnie, ich giermasze byly slabe nawet w porównaniu z nudnymi i powtarzalnymi -braniami na Muve, a co tu porównywać z promocjami na Steamie. Ja wiem, ze cdp.pl miało ze Steamem nie konkurować, ale serio – który geniusz uznał, ze tak się da?

 4. 23:09 21.04.2017
  Nikodemsky

  Doszedł właśnie email:


  Drogi Kliencie,

  Przepraszamy za to, że dziś otrzymałeś maila, który mógł wprowadzić Cię w błąd. Wiadomość została wysłana w wyniku naszej pomyłki.

  Komunikat miał być wysłany wyłącznie do wąskiego grona klientów, posiadających te produkty elektroniczne, które nie są już wspierane przez producentów, jednocześnie uniemożliwiając nam utrzymanie odpowiedniego poziomu świadczonych usług.
  Oczywiście nie utracisz dostępu do Wirtualnej Półki. Twoje audiobooki, ebooki, filmy oraz gry z wyłączeniem wspomnianych powyżej produktów niewspieranych przez producentów, będą dostępne.

  Przepraszamy za zaistniałą sytuację.

  Jeżeli nie będziesz miał dostępu do któregoś z produktów w Twojej Wirtualnej Półce, zgłoś się do nas, zrobimy wszystko byś miał go z powrotem. Pamiętaj, że cały czas trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy do Twojej dyspozycji!

  […]

  Widać sami nie ogarniają własnego szamba.

  Ukryj odpowiedzi()