Zmien skórke
Logo Polygamii

Xbox One w Polsce późno - dopiero w czerwcu 2014 roku? A premiera już tylko w 13 krajach...

Plan dotyczący funkcji Xbox One został już zrewidowany. Wygląda na to, że teraz zmieniony zostanie plan sprzedaży, co oznacza złe rzeczy dla polskich graczy. Ale nie tylko dla nich. Przeczytacie o tym tylko u nas.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wewnątrz Microsoftu krąży już informacja o tym, że z listy 21 rynków, na których planowano premierę Xbox One w listopadzie tego roku, wypadnie 8 państw. Wśród nich Rosja i wiele innych ważnych krajów. To oznacza, że premiera konsoli będzie znacznie skromniejsza. 8 poszkodowanych rynków otrzyma sprzęt prawdopodobnie w 2014 roku.

Jak się okazuje, fal premier Xboksa One miało być więcej niż można było się spodziewać – Polska miała otrzymać konsolę dopiero w 5 czy 6 kolejności. Pozbawienie 8 rynków konsoli na starcie mogło oznaczać, że zostaniemy zepchnięci jeszcze dalej, choć wciąż sprawa jest rozwojowa. Wygląda na to, że czarny scenariusz się nie sprawdzi – w tej chwili mówi się o tym, że Polska znajdzie się w trzecim lub czwartym rzucie X1. Co oznacza premierę w czerwcu 2014 roku.

Skąd te problemy? Prawdopodobnie z powodu zmian, które Microsoft musiał wdrożyć po wycofaniu się z przedstawionego na E3 projektu Xboksa One. Ale nie tylko. Drugim powodem są zmiany organizacyjne wewnątrz firmy, które opóźniają działania.

Podobno polski oddział firmy myśli o planie awaryjnym, który zakłada sprowadzanie konsoli z innego rynku EU, niejako pod nosem centrali, i sprzedawanie go u nas. To pozwoli ograniczyć samodzielny import graczy, a przede wszystkim zaliczyć go na swoje konto. Problem w tym, że w szafie kryje się jeszcze jeden trup.

Otóż wcale nie jest przesądzone, że konsola sprowadzona z innego kraju nie będzie u nas banowana i odcinana od sieciowych dóbr. Wprawdzie zapowiedziano brak blokady regionalnej, ale ona dotyczy gier. MS nie wypowiada się na ten temat nawet wewnętrznie, bo wyciek informacji mocno osłabiłby i tak nadwątlony wizerunek firmy. Temat tkwi w zawieszeniu.

Polskiemu MS bardzo zależy na szybkiej premierze Xbox One również dlatego, że sprzedaż Xboksa 360 z tygodnia na tydzień słabnie. W ostatnim czasie w tyle zostawia go nie tylko PS3, ale nawet… PSP Street. Jesienna premiera PS4 i Xbox One oznacza jeszcze gorszą sprzedaż starszej konsoli – a polski MS ma plan do wykonania. Wcześniejsza premiera X1 oznacza zmianę planu sprzedaży dla X360, co będzie dla rodzimego Microsoftu korzystne.

Prawda jest taka, że Microsoft mocno oberwał po E3 i to znalazło odbicie nie tylko w opiniach w internecie, ale i zainteresowaniu X1 – mało kto się jednak spodziewał, że dotknie to również sprzedaży X360 i to już teraz. Sprzedaż zaczęła się załamywać zaraz po E3 i dotyczyła wszystkich konsol (bo o nowej generacji było głośno, więc chwilowo wszyscy zapomnieli o obecnej). Problem w tym, że Xbox 360 w przeciwieństwie do konkurencji się nie odbił.

Najsmutniejszy wniosek jest taki, że mimo dynamicznego wzrostu sprzedaży X360 w zeszłym roku, centrala wciąż traktuje polski rynek jako ten gorszy. To oczywiście wynika z liczby konsol i sprzedanych gier w naszym kraju, ale by zyskać, najpierw trzeba zainwestować (wybaczcie truizm). Mnie najbardziej interesuje, jaki będzie status Xboksa One w okresie od światowej do polskiej premiery. Czy polski MS będzie dystrybuował konsole zza zachodniej granicy? Czy będzie ją można użytkować bezpiecznie i w stu procentach?

Odpowiedzi na razie brak, bo Microsoftu tradycyjnie „nie komentuje plotek”.

Marcin Kosman

Więcej na temat: