Zmien skórke
Logo Polygamii

Wydawca 2Dark jednak usuwa z gry Denuvo

Adekwatny obrazek
Chce przy tym, żeby gracze myśleli, że to z powodu ich krytyki...

… ale prawda może być nieco inna.

Pamiętacie jeszcze tę sprawę, czy grę wyparliście z pamięci, bo okazała się zdecydowanie słaba? 2Dark było ufundowaną na Ulule grą od twórcy Alone in the Dark. Tytuł miał być poza Steamem wolny od DRM-ów i obecny na GOG-u, Desurze, Linuksie czy OSX-ie. Tymczasem kiedy projekt wsparł wydawca – Bigben Interactive – okazało się, że „dla dobra deweloperów i jakości ich gier” w 2Dark jednak pojawi się Denuvo, które uniemożliwi pojawienie się gry na tych platformach i usługach.

2Dead2Reakcja w sieci była łatwa do przewidzenia. Wokół gry zaczęło śmierdzieć oszukiwaniem ludzi i łamaniem obietnic złożonych przy okazji zbiórki. Nie była to niestety pierwsza draka z tego gatunku, ta jednak była znacznie perfidniejsza, szczególnie że Bigben Interactive nie próbował nawet przepraszać poszkodowanych. Potem natomiast wyszła gra, nie poradziła sobie za bardzo i u recenzentów, i na półkach sklepowych, a do tego Denuvo zostało złamane. I dziwnym trafem właśnie po tym fakcie Bigben w swoim ogłoszeniu komunikuje:

W związku z ostatnimi wydarzeniami i odzewem społeczności w związku z użyciem Denuvo w 2Dark, podjęliśmy decyzję o usunięciu Denuvo z 2Dark

2DarkCzyli krytyka fanów nie wystarczyła; trzeba było piratów, żeby wydawca uświadomił sobie, że instalowanie Denuvo i ograniczanie swojej społeczności to bardzo zły pomysł. Teraz może być już za późno by poprawić sprzedaż – już nawet nie względu na DRM-owe kontrowersje, ale średnią (lub bardzo niską, to zależy) jakość gry. Cóż – Bigben, tuż obok Gearboxa, to firma, która z pewnością nie podejmowała ostatnio najlepszych decyzji.

Tym samym 2Dark stało się też piątą grą, która straciła Denuvo po premierze. Wcześniej taką decyzję podjęto w przypadku Dooma, The Climb, Homefronta: The Revolution oraz Inside.

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

 1. 20:33 20.04.2017
  PaczajWSerce

  Przepraszam, jestem pewnie niedouczony, ale co jest złego dla gracza w Denuvo?
  W czym ono przeszkadza?
  Skąd ten hejt od rzekomo legalnych posiadaczy gier?

  Mam kilka gier zabezpieczonych tym systemem, nabytch drogą kupna, a nie w sklepie bittorrenta i nie spotkałem żadnych problemów. W czym więc ten „_problem_”???? Skąd kontrowersje?

  Ukryj odpowiedzi()
  • 21:23 20.04.2017
   Ronald

   Problemem nie jest samo Denuvo, a kłamanie w żywe oczy. Jeżeli został obiecany brak DRM, a tym samym możliwość kupienia gry na np. preferowanym przez wielu GOG-u, to obietnica ta powinna zostać dotrzymana.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 20:56 25.04.2017
    PaczajWSerce

    OK. To rozumiem. Ale wciąż mam problem z szerokim hejtem na samo zabezpieczenie antypirackie w innych grach. Czy ono w czymś utrudnia życie legalnym nabywcom? Bo ja nie zauważyłem. Gdyby nie hejterzy(=złodzieje?), to pewnie nie wiedziałbym, że owo cudo istnieje.