Zmien skórke
Logo Polygamii

Według raportów AMD jest niekwestionowanym liderem rynku kart graficznych. Tylko czy na pewno?

wccftech.com
Nie twierdzę, że karty AMD są złe, sam przez parę lat jedną miałem, ale takie chwalenie się jest trochę nie na miejscu, jeśli całości przyjrzeć się bliżej.

Agencja Jon Peddie Research (JPR) opublikowała ciekawy raport, z którego wynika, że 57 procent rynku krat graficznych należy do AMD. W tym miejscu warto zaznaczyć, że badanie dotyczyło tylko części sprzętów opartych na architekturze x86, czyli pecetów (w tym laptopów) i konsol – PS4, Xboksa One, Wii i Wii U).

Jon Peddie szacuje, że z powyższych sprzętów korzysta łącznie 717 milionów użytkowników, zatem prawie 410 milionów z nich ma grafikę AMD. Wynik naprawdę oszołamiający, ale jeśli spojrzeć na to wszystko nieco chłodniej okazuje się, że nie do końca jest tak różowo (czy w zasadzie czerwono), jak można by myśleć.

JPR Raport GPU
JPR

Będące w zestawieniu Nvidia i Intel mają odpowiednio 20,1 i 22,9 procent udziału w rynku. Wszystko super, tylko nie bierzemy pod uwagę jednej rzeczy. AMD jest producentem układów do każdej z konsol, którym przyjrzał się JPR. To ponad 300 milionów użytkowników, czyli niecałe 43 procent całości.

Konsole nie dają nam wyboru. Jeśli chcę kupić PS4 Pro (swoją drogą przeczytajcie, czy warto), nie idę do sklepu i nie mówię: „Poproszę tę z układem Nvidii”. Nie mogę tego zrobić, bo producentem APU jest tam AMD i tyle. Dlaczego tak? Tony Tamasi, jeden z wiceprezesów Nvidii, powiedział w 2013 roku, że Sony za mało płaciło, a firma musiałaby opracować nowy układ kosztem innych swoich projektów.

Przypomnijmy, że producent GeForce’ów nie ma układu SOC (system on a chip – jeden układ kontrolujący cały system) opartego o architekturę X86, a właśnie taki znajduje się w konsolach. Wykorzystywana między innymi w Nintendo Switch Tegra to architektura ARM, czyli rozwiązanie bardziej mobilne niż stacjonarne i na pewno nie tak wydajne, jak „stacjonarne” układy.

Z tego powodu chwalenie się świetnym wynikiem można porównać do cieszenia się monopolisty z dominującej pozycji na rynku. Szczególnie, że biorąc pod uwagę tylko platformę, na której ma się wybór, czyli pecety, AMD sromotnie przegrywa. Poniższa tabela to wynik przeprowadzanej co miesiąc sprzętowej ankiety na Steamie:

Steam Ankieta Sprzętowa
Steam

Zdecydowana większość kart graficznych pochodzi tam od Nvidii i Intela, a układ AMD pojawia się dopiero na szesnastym miejscu. Mało tego, jest to Radeon HD z serii 7900. Sprzęt z 2012 roku. Najmocniejszy z tegorocznych układów AMD – RX 480 – znajduje się na szarym końcu listy, a jego słabsze wersje w ogóle nie załapały się do zestawienia. Podobnie jest w przypadku procesorów. Niemal 80 procent użytkowników Steama ma Intele.

Steam Ankieta Sprzętowa
Steam

Owszem, AMD ma pozycję lidera, ale nie z wyboru graczy. Ponad 300 milionów osób gra na sprzęcie wyposażonym w układy tego producenta, bo po prostu inaczej się nie da.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

 1. 19:36 17.11.2016
  Bartasx

  To jest magia statystyk. Odpowiednio przekazane kłamstwo będzie prawdą

 2. 21:51 17.11.2016
  Blue__

  Przepraszam, ale dlaczego red. Stodolny robi burzę w szklance wody? Gdzieś tam serio jest napisane że mowa o kartach, a nie układach graficznych? Bo układów graficznych AMD jest liderem, a kart nie, ale pomysł na artykuł był to trzeba było przeinaczyć tłumaczenie, żeby było pod tezę.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 22:57 17.11.2016
   lazyhaw

   to tak jakby napisac artykul o tym ze 99.999% pasazerow pkp jezdzi pociagami (ten ulamek to autobusowa komunikacja zastepcza) z czego (w podtekscie) mialoby wynikac ze pociagi to najbardziej popularny srodek transportu. tak jakby pasazerowie pkp mieli wybor czy chca jechac pociagiem czy moze jednak wola samolot albo lodz motorowa.
   nikt nie kupuje ps4 czy xboxa bo jest tam amd, tylko bo sa tam odpowiednie gry. a ci co moga wybierac wybieraja jednak nie te „najpopularniejsze”. zreszta to mogloby byc ciekawe: ps4 z mocniejsza nvidia zapewniajace fhd/60fps, ciekawe jakie by byly wtedy statystyki 🙂

 3. 23:09 17.11.2016
  gseed

  Ale o co chodzi? Przecież faktem jest, że AMD jest liderem. Czy z wyboru, czy nie, to nie ma żadnego znaczenia. Zestawienie pokazuje liczbę sprzętów, w którym jest układ AMD, a nie liczbę PCtów, w których ktoś z własnej woli wsadził kartę AMD lub Nvidia.

  Artykuł brzmi jak pretensje fanbojka…

 4. 00:59 18.11.2016
  Labovsky

  „Owszem, AMD ma pozycję lidera, ale nie z wyboru graczy. Ponad 300 milionów osób gra na sprzęcie wyposażonym w układy tego producenta, bo po prostu inaczej się nie da.”

  Dokładnie tak samo, jak w przypadku laptopów (które stanowią większość rynku PC). Miliony ludzi korzysta z modeli z Intelem i Nvidią, bo po prostu innego wyboru nie ma 🙂 I nie ma co sądzić, że taka podaż to wynik popytu. Większość ludzi kupuje sprzęt taki, jaki znajdą w sklepie, a kwestia procesora czy karty graficznej interesuje stosunkowo mało z nich („grafika ma przecież dwa giga!”). To, ile będzie komputerów z danym procesorem czy kartą to wynik w głównej mierze po prostu umów między firmami, a tam zasada jest prosta: duży może więcej.

  Jedyna firma, która może sobie gwizdać na takie biznesy, to Apple. I ona od lat stosuje karty AMD.

 5. Sasilton
  01:06 18.11.2016
  Sasilton

  Na PC na 1 Radeona przepadają 4 karty Nvidii, do tego Nvidia na jednej karcie zarabia tyle co AMD na dwóch Radeonach.

 6. 07:24 18.11.2016
  Buceek

  Raport na który się powołujesz dotyczy tylko rynku graczy… JPR wcześniej opublikowało raport całego rynku układów graficznych wg którego podział wygląda następująco: Intel 70,1%, NVidia, 16,1% a AMD zaledwie 13%.

  http://jonpeddie.com/publications/market_watch/

  Ukryj odpowiedzi()
 7. 09:04 18.11.2016
  lecho

  Nvidia nie poszła w konsole, bo jej to niepotrzebne. Woleli zainwestować w wydajne GPU do superkomputerów i stacji obliczeniowych, bo tam po prostu można lepiej zarobić.

  Ukryj odpowiedzi()
 8. 12:37 18.11.2016
  ammarmar

  Myślę, że możemy się zgodzić, że AMD jest liderem na rynku byle jakich układów graficznych. 🙂

 9. 09:41 19.11.2016
  badtorro

  Click bait
  Ten art. Nie ma kompletnie żadnego sensu, poza ściąganiem clicków poprzez użycie kontrowersyjnego tematu. Żałosne.