Zmien skórke
Logo Polygamii

Tak, dostaniemy Pokémony na Switchu. Nie, nie te, których chcieliśmy

Trolltendo!

Plotki o switchowej inkarnacji „prawdziwych” Poksów czytaliśmy już w zeszłym roku. Miała to być ulepszona wersja Sun i Moon z 3DS-a, podobnie do odsłon Crystal lub Yellow, o roboczym tytule Stars. Pamiętacie? Okej. W Nintendo zatem albo planują bardzo długo męczyć tę generację kieszonkowych stworków, albo wszelkie przecieki były tak naprawdę wyssane z palca (w co trudno mi uwierzyć, bo Laura Kate Dale precyzyjnie „przepuściła” pierwsze wiadomości o połączeniu Mario i ubisoftowych Kórlików). We wczorajszym Nintendo Direct zobaczyliśmy bowiem i Switcha, i Pokémony. Ale w trochę innej miksturze, niż zakładaliśmy.

Ulepszone wersje Sun i Moon powstają. Ale po pierwsze – będą dwie, o tytułach Ultra Sun oraz Ultra Moon. Po drugie, nieco ważniejsze – wyjdą na 3DS-a. Znowu tego samego dnia na całym świecie: 17 listopada 2017 roku. W środku standardowy motyw „wersji deluxe”, czyli nieco odmieniona kampania wraz z nowym zestawem stworków. Nic dziwnego, że Nintendo odcina kupony – ta generacja sprzedała się tak dobrze, że nawet największe marki Sony poczułyby zazdrość.

Ktoś powie też (widziałem już takie opinie na Twitterze), że nie powinniśmy być zdziwieni brakiem „prawdziwych” Pokémonów na konsoli stacjonarnej, bo „przecież tak było od zawsze”. Owszem, ale do tej pory każdej domowej konsoli Nintendo towarzyszyła inna przenośna. Następcy 3DS-a raczej nie zobaczymy, więc prędzej czy później kultową markę – jak wszystkie pozostałe – trzeba także przerzucić na Switcha.

Moja opinia jest taka, że 2017 rok musi ślicznie pożegnać 3DS-a. Odprawia się go zatem z największym hitem od wewnętrznego studia. Stawiam paczkę yerby (której chwilowo bardzo mi brakuje), że Stars lub kolejna „pełna” generacja za jakiś czas zaczną pojawiać się w przeciekach. Ale z datą na 2018 rok. Zelda Zeldą, Marian Marianem, niemniej Poksy zrobiłyby nowej platformie tak dobrze, jak niedawna zapowiedź hybrydowego Monster Hunter XX. A na razie trzeba wycisnąć ostatnie soki z tych niemal siedemdziesięciu milionów użytkowników przenośniaka.

No ale Switch też coś otrzymał. Pokken Tournament DX, remaster eksperymentu z Wii U autorstwa Bandai Namco (skojarzenie z Tekkenem to nie przypadek), o którym w naszym kraju pewnie już mało kto pamięta. Wyjdzie to-to jeszcze w tym roku i wykorzysta wszystkie bajery Switcha. Przede wszystkim – będzie chodzić płynniej. Ale obsługa multiplayera w ustawieniu tabletop wydaje się wypasionym motywem. No właśnie, ale czy na pewno takie „to-to”? Oryginał dość sprawnie przekroczył milion sprzedanych egzemplarzy, i to na platformie, której przecież nikt nie miał. Wersja arcade nie pozostaje też bez znaczenia. To fajna „dokładka” do tegorocznych produkcji. Tylko bijatyka, nie RPG, co miało prawo zdenerwować obserwowanych przeze mnie właścicieli konsoli.

Całkowitym bonusem będzie tutaj zapowiedź drugiej generacji Pokémonów w Virtual Console. 22 września na 3DS-ie pojawią się odsłony Gold i Silver. Moja ukochana epoka Poksów.

Adam Piechota

 1. Sasilton
  10:01 07.06.2017
  Sasilton

  Na Switcha powinny wychodzić wypasione edycje z 3DSa, albo jakieś combopacki kilku części na jednym kartridżu.

 2. Kurasiu
  10:33 07.06.2017
  Kurasiu

  Ciekawi mnie tylko, czy Ultra SuMo, ze swoją „alternatywną historią”, będzie tak ciekawe i rozbudowane jak Black/White 2 (które, nawiasem mówiąc, bardzo mi się podobało), czy też spróbują nam wcisnąć po raz drugi tę samą grę… oby jednak to pierwsze. 😉

  A Golda jak najbardziej ogarnę na 3DSie, tak jak 16 lat temu na GameBoy’a. 😀 Ale ten czas leci… no nic, 2 gena to także moja „ulubiena”, a powrót do Johto zawsze na propsie!

  Ukryj odpowiedzi()
 3. 10:55 07.06.2017
  Eerion

  Dla mnie jest co całkowicie rozsądny scenariusz (choć każdy z nas chciałby zobaczyć coś innego)
  1. W najbliższym czasie wychodzi Arms, Splatoon 2, niedługo później nowe Mario. Do tego wskoczy Monster Hunter. Nikt rozsądny nie przesłoniłby premier tych tytułów pokemonami na Switcha, a tak by się stało.
  2. Nintendo i tak nie wyrabia z produkcją konsol. Bardziej realistyczne już jest wydanie nowych pokemonów z głównej serii w 2-3 roku życia konsoli by dać sprzedaży nowego solidnego kopa, gdy rynek powoli zacznie się nasycać i nie będzie już problemów z dostępnością. Wtedy znowu będzie można maksymalizować popyt.

  Pomijam fakt, że Switch mógłby być doskonałą platformą do restartu odnawiania starszych gier. Pokemon Diamond/Pearl nie cieszą się taką nostalgią jak wcześniejsze wersje i choć z chęcią bym je ograł (to była jedyna generacja, którą ominąłem), to z biznesowego punktu widzenia restart i zrobienie pierwszej generacji w 3D na silniku podobnym/lepszym od sun moon może być strzałem w dziesiątkę. Decyzja na pewno zapadła już dawno temu, pytanie co zobaczymy.

 4. 09:32 08.06.2017
  Ruglik

  Odbiór tego Directa był raczej słaby. A to dość dziwne jest.
  Sun i Moon wyszło pół roku temu. Teraz zamiast wydawać trzecią dopracowaną część jak drzewiej bywało, wydali dwie. A gracze tak narzekali, że nie było Pokémon Z. Z kolei porty drugiej generacji na 3DS są dwa i ludzie pytają gdzie jest trzecia. No to ja już nie wiem czego ci oni chcą. A co do Pokkena na Switcha? Toć „normalne” poki były ostatnio chyba na GameCube więc nie ma co liczyć na takie rzeczy, chyba że na Virtual Console. Wielu fanów tej firmy jak i osób postronnych chyba nie zdaje sobie sprawy w jaki sposób Nintendo wydaje gry – zrobią jak będą chcieli, a nie dlatego że trzeba. Bo czy np. Killzone: Shadowfall powstał dlatego, że twórcy mieli jakiś super innowacyjny pomysł na gameplay, czy dlatego, że musiał sprzedać konsole?
  Tak czy siak to wszystko są gry, w które ludzie już grali i mogą ich teraz zwyczajnie nie kupić jeśli nie chcą. To dobrze, że starają się wrzucać cokolwiek na nowego Switcha i leciwego 3DS, ale nie ma co wymagać, żeby po pół roku od wydania gry zapowiadali następne.
  Btw na 3DS wydają Etrian Odyssey, Radiant Historia, Strange Journey. Wygląda na to, że konsola zakończy swój żywot tak jak Vita go przeżyła.