Zmien skórke
Logo Polygamii

Sony kończy powoli produkcję PS3?

Japończycy dotrzymali słowa o dziesięcioletnim cyklu życia sprzętu.

Kotaku powołując się na japońską stronę Sony informującą o planowanym zakończeniu dostaw PS3 zauważa, że dni tej platformy są już najprawdopodobniej policzone. Mowa o Japonii, dziennikarze spytali się Sony o szczegóły, a także pozostałe rynki. Niezależnie od odpowiedzi Japończyków warto jednak zauważyć, że dotrzymano słowa i PS3 naprawdę przeżyło 10 lat.

z8264473O,PS3-SlimGdy dekadę temu Ken Kutaragi rysował przed nami taki scenariusz, nikt do końca nie chciał mu wierzyć. Mamy marzec 2017, a PS3 pojawiło się przecież w Japonii listopadzie 2006! 10 lat minęło, może nie jak jeden dzień, ale dosyć szybko. I konsola wciąż, w swojej trzeciej iteracji, oznaczona numerem CECH-4300C, jest produkowana. Ponad trzy lata od premiery PS4.

Dla porównania, PSX żył 11 lat, z czego 6 równocześnie z PS2 na rynku. Jego produkcję zakończono dopiero w roku debiutu PS3. PS2 było produkowane od 2000 do 2013 roku, czyli roku debiutu „czwórki”. PS3 nie dociągnie do premiery PS5, ale zmieniły się też realia. PS4 Pro najprawdopodobniej jeszcze bardziej wydłuży tę generację sprzętu.

z6750538O,System-update-PS3PS3 jeszcze żyje i dostaje nawet jakieś nowości. Oprócz dostępnych zawsze i wszędzie gier sportowych, na PS3 ma pojawić się Marvel’s Guardians of the Galaxy: A Telltale Game Series (chociaż po braku najnowszego Walking Deada nie byłbym taki pewny), a także ostatnią wielką grę – Personę 5. Poprzednia część tego jRPG-a była jedną z ostatnich produkcji tego kalibru na PS2. Teraz sytuacja się powtarza i Atlus znowu gasi światło na konsoli PlayStation.

Sam po dwóch latach uruchomiłem ostatnio swój Chlebak. Konsola po aktualizacjach zamula niczym tani smartfon na Androidzie, niegdyś świetny pad wydaje się teraz nienaturalnie mały i niewygodny. Jedno muszę jednak przyznać – XMB wciąż wygląda nowocześnie i po prostu lepiej od menu PS4 czy Vity.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

 1. 11:31 17.03.2017
  Redemptor

  Ja wciąż grywam. Świetna konsola. Co prawda mój egzemplarz kupiony na premierę po 1.5 roku wyłapał YLOD i pomimo drogich napraw umarł. To drugi z 2008 roku działa do dzisiaj, Chociaż dwa razy laser też był wymieniany :).

  Ukryj odpowiedzi()
  • mcklop.
   17:08 17.03.2017
   mcklop.

   Ja też ciągle gram. Mam jeszcze grubego chlebaka 40 GB, kupionego zdaje się w 2009, i ciągle działa bez zarzutów. Na PS3 jest jeszcze mnóstwo tytułów, w które nie grałem – ostatnio przeszedłem na przykład fantastyczną Catherine z promocji na PSN za jakieś grosze.

 2. simpson
  13:51 17.03.2017
  simpson

  a gdzie można nową kupić? Bo tyle tam gier kanapowych jest, że się zastanawiam

 3. KptHashtag
  23:10 17.03.2017
  KptHashtag

  Założyłem konto tylko po to aby spytać się, w którym miejscu ps3 muli? Tak się złożyło że akurat przywiozłem swoją do Poznania. Jedyne co muli to PS Store – tyle że on muli od zawsze. Skończyłem BFBC2, gram też na multi. Teraz wbijam trofea w uncharted. Konsola wciąż żywa, i do „taniego smartfona z androidem” jej daleko. (Natomiast pad jest takich samych rozmiarów co w ps4, różnica milimetrów)

  Ukryj odpowiedzi()