Zmien skórke
Logo Polygamii

Rozdano BAFTA Games Awards. Wśród wielkich wygranych Her Story, Fallout 4 i Rocket League

Zabrakło wam jakiejś pozycji w tytule tej notki? Słusznie, bo Wiedźmin 3 nie dostał żadnej statuetki, podobnie jak The Phantom Pain. Tylko czy to naprawdę aż taka tragedia?

Wczoraj odbyła się gala BAFTA Games Awards, podczas której Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych przyznaje nagrody dla gier wideo w takich kategoriach jak najlepsza muzyka, innowacja, debiut, czy gra roku. Tym razem, ku zaskoczeniu niektórych, Wiedźmin 3 nie tylko nie został ogłoszony najlepszym tytułem 2015 roku, ale w ogóle nie otrzymał żadnej nagrody. Zanim jednak rozwiniemy ten temat, zapoznajmy się z listą zwycięzców.

 • Najlepsza Gra – Fallout 4
 • Osiągnięcie Artystyczne – Ori and the Blind Forest
 • Osiągnięcie Audio – Everybody’s Gone to the Rapture
 • Najlepsza Gra Brytyjska – Batman: Arkham Knight
 • Najlepszy Debiut – Her Story
 • Najlepsza Gra Rodzinna – Rocket League
 • Najlepszy Projekt – Bloodborne
 • Największa Innowacja – Her Story
 • Najlepsza Gra Mobilna – Her Story
 • Najlepsza Gra Sieciowa – Rocket League
 • Najlepsza Muzyka – Everybody’s Gone to the Rapture
 • Najlepsza Nowa Marka – Until Dawn
 • Najlepsza Rola – Merle Dandridge jako Kate Collins w Everybody’s Gone to the Rapture
 • Gra wymagająca najwięcej czasu – Prison Architect
 • Najlepsza Gra Sportowa – Rocket League
 • Najlepsza Historia – Life is Strange
 • Nagroda Publiczności w kategorii eSport – SMITE

Wiedźmin nominowany był w 7 kategoriach i jak widać w powyższym zestawieniu – w każdej przegrał. Można oczywiście zastanowić się, czy Fallout 4 faktycznie zasługuje na miano najlepszej gry ubiegłego roku, bo choć na pewno jest to fajny tytuł, to niewiele ponad tę „fajność” się wybija. Jeśli już koniecznie chciano iść pod prąd i wybrać coś innego, niż produkcję CD Projekt RED, zdecydowanie bardziej pasowałby tu The Phantom Pain, ale to tylko moje zdanie. Podobnie jak swoje miała komisja i niespecjalnie jest o czym dyskutować.

Kto jest najlepszy? No kto?

Również nie ma co robić zagadnienia z faktu, że trzecia część przygód Geralta nie otrzymała w plebiscycie żadnej statuetki. Produkcja RED-ów zgarnęła łącznie 170 tytułów gry roku 2015, zostawiając konkurencję daleko w tyle (Fallout 4 dostał na przykład 39 wyróżnień). A to tylko jedna kategoria. Do tego dochodzą jeszcze liczne nagrody za najlepszy scenariusz, muzykę, projekt świata. Redzi też byli wyróżniani jako najlepsze studio. To świadczy o sukcesie „naszej” gry.

Nie tylko BAFTA postanowiła się wyłamać. Fallout 4 został też grą roku na DICE Awards 2016, a Amerykańska Gildia Pisarzy, przyznająca co roku nagrodę za najlepszy scenariusz w grach wideo, stwierdziła z kolei, że tytuł należy się Rise of the Tomb Rider.

Powyższe z pewnością są prestiżowe, ale z mojego punktu widzenia dużo ważniejsze są Złote Dżojstiki, gdzie o zwycięzcach decydują nie komisje, dziennikarze czy sami deweloperzy, a osoby w tym wszystkim najważniejsze – gracze. Podczas ubiegłorocznej gali Wiedźmin został nie tylko grą roku, ale w ogóle zebrał najwięcej statuetek, a głosujący uznali, że CD Projekt RED jest najlepszym studiem w branży.

[Źródło: BAFTA]

Więcej na temat:

 1. TurboGad
  12:22 08.04.2016
  TurboGad

  „Powyższe z pewnością są prestiżowe, ale z mojego punktu widzenia dużo ważniejsze są Złote Dżojstiki, gdzie o zwycięzcach decydują nie komisje, dziennikarze czy sami deweloperzy, a osoby w tym wszystkim najważniejsze – gracze.”

  Umm, czyli od Oskarów ważniejsza jest „plebejska” ocena na Metacritic i Rotten Tomatoes? Mówimy oczywiście o nagrodach/ocenach, a nie o tym, że po czymś „zawodowi” krytycy jadą, a producent ma to gdzieś, bo się ludowi podoba, więc z tej perspektywy to jest ważne i jest wyznacznikiem sukcesu.

  Ukryj odpowiedzi()
  • mrkjad
   21:09 09.04.2016
   mrkjad

   Oskary to akurat średni przykład, bo wybór członków Akademii jest dość… chaotyczny. Jednym z nich jest np. Meat Loaf. Przy całej mojej sympatii do niego jakoś nie wydaje mi się szczególnie kompetentny a takie przykłady można by mnożyć.

 2. 12:30 08.04.2016
  pear

  W ten sposób upadają wielcy. Wczoraj prestiżowa gala, dzisiaj przykład jawnego oszustwa (zapewne motywowanego sporą sumką jaka zawitała na koncie BAFTy od Zenimax). Nie potrafię sobie wyobrazić jakiegokolwiek innego powodu, by jedna z najgorszych, najbardziej rozdmuchanych medialnie gier AAA tego roku została przez kogokolwiek o zdrowych zmysłach okrzyknięta najlepszą.

  Mam nadzieję, że BAFTA z dniem dzisiejszym straci cały swój prestiż. Dla mnie na pewno straciła jakąkolwiek wiarygodność.

 3. Sasilton
  13:02 08.04.2016
  Sasilton

  Nagrody za 2015 rozdawane w kwietniu 2016.

 4. DiVine
  13:14 08.04.2016
  DiVine

  Da przypomnienia grą roku 2015 zostało Destiny, które jak wiemy jest „arcydziełem” branży growej.

 5. 13:38 08.04.2016
  laxman

  Troszeczkę mnie zgorszyła ta ceremonia. Powatarzam to, co już kilka razy tu pisalem: nie rozumiem, jak – nazwijmy to: obiektywne – wybory, składajace się z ludzi obeznanych, dyskutujących o CAŁYM poprzednim roku growym, mogą premiować F4, skoro do wyboru mamy BB (nawet bez nominacji!), MGS, Life is… czy W3. To bardzo zły znak dla branży, że mimo wszystko F4 historycznie została uznana za 2 tytuł 2015.
  Ale, ale! Nie zapominajmy, że bezkonkurencyjny był w tym roku i tak W3. Statystyki, liczby nagród, recepcja branzy i graczy mówi jasno: CDPR był najelpszym ,,dilerem” growej popkultury roku, i dostarczył jedną z najbardziej docenianych gier w historii. Bafta nic tutaj nie zmieni, to niejako nagroda pocieszenia, bo przecie mamy już kwiecień 2016, i przed nami kandydat do GOTY 16 – DS3

  Ukryj odpowiedzi()
 6. Lord Bart
  15:16 08.04.2016
  Lord Bart

  Fallout 4 najlepszą grą. To już chyba Titanic był lepszym najlepszym filmem… śmiać się czy płakać?

 7. NightLord
  19:34 08.04.2016
  NightLord

  Śmiech na sali. Na sali gdzie unosi się smród świeżo drukowanych banknotów.

 8. bid.
  01:49 09.04.2016
  bid.

  I prawidłowo. Tej nagrody na szczęście nie rozdało głosujące polactwo.

 9. 08:43 09.04.2016
  JaroWars

  Mała sugestia dla redakcji Polygamii: po napisaniu tekstu wciśnijcie Ctrl+F i wyszukajcie „wiedźmin”, po czym liczbę wyników podzielcie przez dziesięć i tak zredagujcie tekst, żeby wspomniane słowo pojawiło się w nim tylko tę pomniejszoną dziesięciokrotnie liczbę razy (lub nawet mniej). Gwarantuję, że całość będzie się czytało co najmniej o kilka długości lepiej i bez wywoływania kompletnie absurdalnego przecież przeczucia, jakby kogoś dręczyły niemądre narodowe kompleksy.