Zmien skórke
Logo Polygamii

PS4 z weekendowym rekordem sprzedaży, powody do zadowolenia ma też Nintendo

Wyniki sprzedaży gier i sprzętu na terenie Wielkiej Brytanii po tzw. czarnym piątku przynoszą bardzo dobre wiadomości dla Nintendo i Sony. Po krótkotrwałej przewadze Xboksa One PlayStation 4 zanotowało najlepsze wyniki sprzedaży od czasu premiery.

W połowie października informowaliśmy o bardzo dobrej sprzedaży Xboksa One na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Dzięki wprowadzeniu wersji S konsoli Microsoftowi udało się odrobić nieco strat do największego rywala. Jak jednak można się było spodziewać, to odwrócenie ról na rynku było bardzo tymczasowe.

Na terenie Wielkiej Brytanii sprzedano w minionym tygodniu 142 578 egzemplarzy PlayStation 4 (co za dokładność!). Dla porównania Xbox One znalazł w tym samym czasie o 50 tysięcy nabywców mniej. Te konkretne liczby pochodzą od „wiarygodnych źródeł” portalu GamesIndustry.biz, nie pojawiają się jednak w informacjach podawanych przez Gfk (te mówią jedynie mniej szczegółowo o „najlepszym tygodniu od premiery”).

Dobre wyniki PS4 przypisuje się oczywiście czarnemu piątkowi i znacznym obniżkom ceny sprzętu. I jest w tym z pewnością dużo racji – zakupowy szał wpłynął pozytywnie również na sprzedaż gier. Wielkim zwycięzcą okazało się Watch Dogs 2, któremu udało się sprzedać więcej egzemplarzy niż w tygodniu premierowym – a i tak gra spadła z miejsca 2. na 6. (co pokazuje jak ogólnie wzrosła sprzedaż wszystkich gier).

watch dogs 2 3

Na pierwszym miejscu znalazła się, jak można było przypuszczać, FIFA 17, tuż za nią uplasowało się Call of Duty: Infinite Warfare. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę miejsca 3. i 4. – należą one odpowiednio do Pokemon Sun i Pokemon Moon. Gdyby zsumować sprzedać dwóch wersji nowej gry Nintendo, bez trudności znalazłaby się ona na pierwszym miejscu.

Olbrzymie zainteresowanie nowymi Pokemonami sprawiło, że stały się one największym brytyjskim hitem sprzedażowym Nintendo w historii. Gra bez trudności prześcignęła poprzedniego rekordzistę – Wii Fit. Różnica in plus okazała się tak duża, że łączna sprzedaż dwóch wersji Pokemonów okazała się większa, niż wynik osiągnięty przez Wii Fit przez dwa tygodnie.

Sukces tej gry przełożył się również na dobrą sprzedaż 3DS-a. Mimo że konsoli nie objęły żadne obniżki cen, udało jej się sprzedać ponad 35 tysięcy egzemplarzy (w tym miejscu jednak znów musimy zaufać źródłom GamesIndustry.biz.

Dominik Gąska

Więcej na temat: