Zmien skórke
Logo Polygamii

PS Now jeszcze w tym roku dostanie gry z PS4. Wciąż nie wiemy, kiedy PS Now pojawi się w Polsce

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś konsoli Sony, to wkrótce najprawdopodobniej nie będziesz musiał tego robić, żeby pograć w Bloodborne'a czy Uncharted.

2017 rokiem konsolowych abonamentów? Xbox Live Gold towarzyszy nam od lat, trochę krócej płacimy za dostęp do serwerów Sony, do tego klubu wkrótce dołączy Nintendo ze Switchem. Mowa tutaj jednak o abonamentach dających dostęp do rozgrywek onlinie + kilku bonusowych grach-niespodzianek miesięcznie, a nie typowej usłudze w stylu Spotify, Netfliksa, czy bliżej naszego rynku – GeForce Now i EA Access – gdzie za jedną kwotę miesięcznie mamy sporą pulę tytułów. W tym roku wreszcie coś solidnie ruszy się w temacie.

Sony zapowiedziało wczoraj, że jeszcze w tym roku w PS Now pojawią się gry z PS4. Nie wiemy kiedy dokładnie, nie wiemy jakie. Faktem jednak jest, że do pogrania w kojarzone z PlayStation 4 tytuły nie będziemy potrzebować PlayStation 4. PS Now działa wszak nie tylko na konsoli, ale też PC. Tym większa szkoda, że Sony wycofuje się z PS Now z PS Vity, które było z myślą o streamingu tworzone.

Zapowiedź Sony jest wyraźną odpowiedzią na Xbox Game Pass. Dwa tygodnie temu Microsoft zapowiedział własny abonament na gry na Xboksie One i Windowsie 10. Mowa tutaj o dostępie do ściąganych na dysk gier, nie tak jak u konkurencji streamingu danych, finał jest jednak ten sam. Za stosunkowo niewielką kwotę dostajemy dostęp do setek tytułów. Jednak tylko z poziomu konsoli – wkrótce po zapowiedzi Microsoft usunął ze swojej strony wzmiankę o PC.

Gry z platformy PS4 pojawią się w ofercie PS Now bez wzrostu ceny abonamentu, który kosztuje 19,99 dolarów. Dla porównania, konkurencyjna usługa Microsoftu będzie kosztować 9,99 dolarów. Spora dysproporcja w cenach, a także użytej technologii czy platform, na których możemy grać. Zobaczymy jeszcze jak będzie z ofertą gier. Sony to w tej chwili 450 tytułów z PS3 + nieokreślona jeszcze liczba gier z PS4. Microsoft zapowiada „dostęp do ponad 100 gier Xbox One i tytułów wstecznie kompatybilnych z Xbox 360 w ramach jednego abonamentu”. W pierwsze urodziny tej usługi było to 280 gier. Nie ma jednak gwarancji, że wszystkie z miejsca znajdą się w ofercie. Mogą rotować, podobnie zresztą jak gry z Xboksa One.

Xbox Game PassPolski oddział Sony nie zapowiedział nawet orientacyjnej daty startu PS Now w naszym kraju. Wczorajsza zapowiedź rozszerzenia katalogu o gry z PS4 nic w tym aspekcie nie zmieniła. Lokalny oddział Microsoftu już w lutym informując o Xbox Game Pass podał cenę w PLN – miesięczna opłata będzie wynosiła 39,99 zł, a usługa ma być dostępna już na wiosnę.

Microsoft zaspał, wprowadzając u nas Xboksa One do oficjalnej dystrybucji rok po premierze PS4. Wygląda na to, że w temacie konsolowych abonamentów to jednak „zieloni” będą u nas szybsi. Przynajmniej tak sugerują dotychczasowe zapowiedzi.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

  1. 11:37 14.03.2017
    Winch2005

    Belgia, Holandia i Wyspiarze. Tylko w tych krajach póki co działa usługa więc jakoś specjalnie źle traktowani nie jesteśmy. Większa część kontynentu ma podobnie.

    Myślicie że działało by to przez szybkiego VPN’a? Pewnie opóźnienie byłoby zbyt duże do komfortowej gry.