Zmien skórke
Logo Polygamii

Porsche wyjeżdża z garażu Electronic Arts

Od czasu premiery Need for Speed: Porsche Unleashed, samochody tej marki pojawiały się przede wszystkim w grach tej firmy. Oczywiście był to wynik podpisanej umowy. Ta kończy się wraz z bieżącym rokiem.

Dacie wiarę, że Porsche Unleashed ukazało się 16 lat temu? Gra była tak dobra, że nawet taki laik w temacie jak ja znakomicie bawił się poznając historię rozwoju firmy za kierownicą kolejnych modeli jej samochodów. Efekt współpracy obu firm był wspaniały, ale podpisana wtedy umowa oznaczała, że auta marki Porsche na długie lata będą w zasadzie niedostępne dla innych wydawców.

Zdarzały się oczywiście wyjątki, ale EA zawsze musiało zgodzić się (czyt. zaksięgować odpowiednią kwotę za użyczenie licencji) na występy Porsche w grach innych firm.

Po drodze seria Need for Speed nieco zmarniała, zjechała na manowce i wciąż szuka właściwej drogi powrotu. To oczywiście nie umknęło uwadze samego Porsche, które – jak podaje portal SpeedManiacs – bacznie przyglądało się temu, co dzieje się w grach wyścigowych. I chce znów pokazywać swoją markę szerokiej publiczności. Chce promować Porsche, a nie samochody marki RUF, które korzystając z nadwozi Porsche stały się do pewnego stopnia w grach zamiennikiem oryginału. Odpowiedzialny za zarządzanie marką Sebastian Hornung twierdzi, że skala popularności aut RUF w grach mocno jego firmę zaskoczyła. I wcale nie cieszy. Umowa Porsche z EA nie będzie przedłużona.

Umowa kończy się z tym rokiem, ponieważ obie strony doszły do wniosku, że obecna sytuacja nikomu nie służy.

Porsche nie zamierza bynajmniej znów wiązać się wieloletnią umową z inną firmą. Chce wrócić do gier, ale już na normalnych zasadach. A to świetna wiadomość dla graczy, bo kolejne firmy zdają się ustawiać w kolejce po wykupienie licencji.

Obdarzeni sokolim wzrokiem fanatycy czterech kółek dopatrzyli się Porsche 911 Turobo S 2014 na jednym z plakatów reklamujących Forzathon w Forza Horizon 3 (fotka po prawej), co może pewnie oznacza, że model pojawi się w którymś DLC.

Kilka miesięcy temu Ian Bell ze studia Slightly Mad również zapowiadał między wierszami, że fani jego Project Cars mogą spodziewać się związanej z Porsche zapowiedzi. Dwa lata temu, w trakcie sesji AMA na Reddicie ojciec serii Gran Turismo na pytanie o to, jaką markę chciałby umieścić w swojej grze, a nie może odpowiedź miał tylko jedną – Porsche. Nic dziwnego – to przecież kawał historii motoryzacji.

Wygląda na to, że niedługo wszyscy fani tej marki będą mieć powody do radości, gdy Porsche naprawdę zostanie spuszczone z kontraktowej smyczy.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

 1. szczwanygapa
  11:20 13.12.2016
  szczwanygapa

  Teraz gdy EA poprosi Porsche o licencję do NFSa, niech dopiszą jedno zero więcej niż inni 🙂

 2. Aimagylop
  11:27 13.12.2016
  Aimagylop

  16 lat od ostatniego dobrego NFSa. Co z tym EA.

  Ukryj odpowiedzi()
 3. 11:44 13.12.2016
  conath

  Warto dodać, że Porsche pojawiło się ostatnio w Assetto Corsa – grze robionej przez kilku Włochów 😉

 4. 14:27 13.12.2016
  gseed

  Może będąc w Europie używajmy Europejskiego tytuły tej gry – Porsche 2000 🙂

  Ukryj odpowiedzi()
 5. 14:32 13.12.2016
  gseed

  Swoją drogą kult tej gry jest dla mnie niezrozumiały. Pograłem w to trochę w tamtych czasach, ale przy Gran Turismo 2 to była jakaś zabaweczka. Zdecydowanie wolałem robić kółka w GT niż w tym NFSie z kilkoma samochodami na krzyż. Może na PC z braku konkurencji to było coś, ale na PSX było w co grać.

  Ukryj odpowiedzi()
  • simpson
   15:13 13.12.2016
   simpson

   dla mnie jako dzieciaka ta gra to był szok, najpierw zawód, że takie wolne auta, że nie ma kooperacji, ale z czasem, zaczynałem doceniać każdy detal, od chowania dachu do włączania kierunkowskazu i całego realizmu, doceniłem to, mając dookoła mnóstwo takich samych ściagałek ;p