Zmien skórke
Logo Polygamii

Pokémon Uranium to zając, bo zaraz ucieknie

Czyli kolejna zajawkowa fanowska robota, która zaraz przestanie istnieć. Nintendo, wyślijcie prawników na jakiś urlop.

Kolejny interesujący efekt pracy grupki pasjonatów, o którym muszę napisać „ściągajcie, póki jeszcze możecie”. Pokémon Uranium tworzony był przez dziewięć lat, ale włożono weń niemałe serce. Gra zawiera sto pięćdziesiąt nowych, fanowskich stworków i celuje w uchwycenie klasycznej magii serii przy zachowaniu współczesnej przystępności. Wersję na PC możecie pobrać ze stronki projektu, więc… zróbcie to. Nawet jeśli cała zawartość jest tutaj wyłącznie inspiracją, użycie nazwy Pokémon z całą pewnością ściągnie uwagę prawników Nintendo. I za chwilę sprawa zakończy się jak remake drugiego Metroida, album graficzny o NES-ie czy cyfrowa biblioteka Nintendo Power. Czyli przestanie istnieć.

Bardzo boli mnie pisanie o fanowskich projektach związanych z moimi ukochanymi markami w ten sposób. Nintendo ma bodaj najbogatszy wachlarz retrosymboli całej branży. I wszelkie nieautoryzowane użycia ich IP, nawet jeśli powstały od pasjonatów dla pasjonatów, za darmo, ściąga z sieci nie okazując żadnej litości. Bez odnotowania, że symbolizują wyłącznie miłość do ich kanonu, a zamiast – jak sądzą – kraść im pieniążki, działają na odwrót, jeszcze bardziej ciągnąc graczy w stronę oryginalnego materiału źródłowego.

Jak zauważył portal Twinfinite, Sega does what Nintendon’t, zgodnie z kultowym sloganem materiałowym. Dawny rywal giganta z Kioto nie tylko toleruje twórczość fanowską, ale również lubi rzucać na nią światła reflektorów. Twitterowy profil Sonica, pełny zabawnych memów od graczy, to zaledwie mała kawa. Choć na coś podobnego Nintendo nie pozwoliłoby raczej nigdy. Ale Sonic Mania, czyli nowy-stary Sonic w 2D, to już dzieło niezwykle istotne. Powstawało bowiem na początku właśnie jako projekt fanowski, by po analizie przez Segę zacząć życie jako oficjalny, wydany przez nich tytuł z serii. Tytuł, który wzbudził zainteresowanie wszystkich fanów niebieskiego jeża.

Kontakt z fanami to coś, czego Nintendo mogłoby się uczyć po nocach od Segi. Dlaczego AM2R (remake Metroid II: Return of Samus) nie został przez nich przygarnięty? Bo zaszkodziłby sprzedaży pierwowzoru w cyfrowym sklepiku na 3DS-a? Wolne żarty. Dlaczego Pokémon Uranium za chwilę przestanie istnieć? Bo używa nazwy ich serii, by udokumentować owoc miłości wieloletnich fanów, którzy poświęcili dziewięć lat swego życia? Możecie pisać, że tak działa prawo (i pewnie macie rację). Ale moim zdaniem scena retro żyje tylko i wyłącznie dzięki nam, graczom.

W każdym razie – tutaj jeszcze raz link do stronki projektu. Wiecie, co robić.

uranium1

Adam Piechota

Więcej na temat:

 1. Sasilton
  12:15 11.08.2016
  Ukryj odpowiedzi()
  • 15:02 11.08.2016
   Trikson

   Niestety Nintendo zawsze bylo specyficzne. Z jednej strony wizjonerskie pomysly – z drugiej brak znajomosci rynku do tego stopnia, ze owe pomysly przynosily ogromne straty zamiast naleznych zyskow.

   Lubie ich gry, maja specyficzny klimat. Mam nawet 3dsa, planowalem kupno WiiU, ale patrzac na to jak bardzo zacofane jest Nintendo w niektorych aspektach (blokady regionalne niech posluza tutaj za najmniejszy przyklad) skutecznie moj zapal ostudzily.

   Ukryj odpowiedzi()
 2. 23:15 11.08.2016
  HUMBOL

  Z ciekawości ściągnąłem i zagrałem. Jestem obecnie przy drugim gymie, po drodze odwiedzając każdy domek w każdym mieście i rozmawiając z każdym napotkanym człowieczkiem. 3/4 z tych człowieczków ma teksty o oryginalnych grach pokemon typu red/blue/green, czy silver/gold. Teksty, które na prawdę zachęcają do sięgnięcia po te tytuły, przez co jeszcze bardziej: strzał w stopę ze strony Ninny

 3. Mtax
  15:22 12.08.2016
  Mtax

  Ło, ło, ta, już znika od razu, ratujta co zostało.

  Hacków i fangame na podstawie Pokemonów jest od cholery, wliczając gry MMO. Żaden z nich nie dostał jeszcze C&D ani pozwu. Poza tym, to jest gra single-player/download, tego się nie da zabić w 100%.

  Nie pierdziel pan.

  Ukryj odpowiedzi()
 4. meowchin
  22:10 12.08.2016
  meowchin

  Fanowskich Pokemonów zrobionych w RPG Makerze jest pełno, nawet jest specjalny zestaw spritów do zrobienia swoich. Wątpię, żeby znikło, skoro cała reszta ma się dobrze.

 5. 18:19 13.08.2016
  mroczkos1993

  Jeśli problemem jest tylko nazwa Pokemon, w razie potrzeby można ją zmienić, choć to pewnie tylko jedna z wielu rzeczy, do których można się przyczepić.

 6. 19:23 14.08.2016
  decp

  Uranium? To region w grze ma być wzorowany na Czeczenii?