Zmien skórke
Logo Polygamii

Pillars of Eternity 2 z rekordową zbiórką na Figu

Do zakończenia zbiórki na Pillars of Eternity 2 w platformie Fig pozostało już tylko nieco ponad 2 dni. Zebrano 3,1 miliona dolarów. Czy jest w niej nadzieja dla przyszłości społecznościowego finansowania gier?

Po tym, jak crowdfunding eksplodował w 2012 roku dzięki Timowi Schaferowi i jego zbiórce na Broken Age, w kolejnych latach wywołanie tak wielkiego zainteresowania graczy było coraz trudniejsze. Ale za każdym razem jakoś się tam udawało. A to Wasteland 2, a to Pillars of Eternity, a to Psychonauts 2.

Ostatnia z wymienionych gier jest o tyle wyjątkowa, że wraz ze startem jej zbiórki uruchomiono nową platformę – Figa właśnie. W jego stworzenie zaangażowali się Tim Schafer (Double Fine), Brian Fargo (Inxile) i Feargus Urquhart (Obsidian). Wszystkim trzem udało się wcześniej odnieść duże sukcesy na Kickstarterze i wszystkim zależy, by crowdfunding nadal się rozwijał.

pillars_2_2

Panowie zauważyli zapewne, że o ile zainteresowanie graczy można przyciągać raz za razem wskrzeszaniem dawnych marek i graniem na nostalgii, to samo to nie wystarczy na długo. Liczba gier finansowanych na Kickstarterze spada, miniony rok był też drugim najgorszym (po 2014) pod względem ilości zebranych w ten sposób pieniędzy.

I tak od stycznia zeszłego roku, czyli od startu Figa, Pillars of Eternity 2 jest kolejną dużą grą, która świętuje udaną zbiórkę w tym serwisie. Wprawdzie raczej nie pobije rekordu ilości zebranych pieniędzy (chyba że czeka nas jeszcze duża niespodzianka). Ale już teraz jest grą, na którą złożyła się największa liczba fanów (27 344 w momencie pisania). Wygląda więc na to, że chociaż crowdfuding nie wzbudza już takich emocji jak kiedyś, to ta forma finansowania gier trzyma się wciąż mocno.

I być może pozostanie tak właśnie dzięki Figowi.

Wcześniejsze rekordowe wyniki zawsze należały do Kickstartera. Ale kolejna informacja o udanej zbiórce na Figu może zwiastować nową rzeczywistość, w której gracze zaczną poważnie traktować nie tyle dokładanie się do obiecujących projektów, co inwestowanie w nie.

Bo to właśnie ma przede wszystkim przyciągać chętnych do wpłacania na Figa. Każdy, kto zdecyduje się dołożyć na grę ponad tysiąc dolarów, staje się automatycznie jej inwestorem i może liczyć na zwrot (i zarobek) poniesionych nakładów, jeżeli odniesie ona sukces. Warto tu zaznaczyć, że na tę formę wkładu decyduje się duża część wpłacających na Figa – w przypadku Pillars of Eternity 2 było to 48 proc., nieco poniżej średniej serwisu.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. setup
  10:47 23.02.2017
  Ukryj odpowiedzi()
 2. Simplex
  13:13 23.02.2017
  Simplex

  Fajnie, że w końcu zauważyliście, że na Figu są dwa sposoby wsparcia gry – jako zwykły „wspieracz” (backer, tak samo jak na kickstarterze), oraz jako inwestor. Szkoda, że próg wejścia jest dość wysoki (1000$) no i ryzyko że będzie klapa też nie jest zerowe.

  „Ale już teraz jest grą, na którą złożyła się największa liczba fanów (27 344 w momencie pisania).”
  W tym momencie wspierających jest 28500. Może to jest rekord na figu, ale w porównaniu z kickstarterem, to szału nie ma:
  Na Broken age zrzuciło sie 87 tys ludzi, na Tormenta i Pillarsy – po prawie 75 tys osób, Shenmue 3 – prawie 70 tys, Yooka-Laylee – 73 tys, Mighty no 9 – 67 tys, Bloodstained – prawie 65 tys, Wasteland 2 – 61 tys.

 3. 14:36 23.02.2017
  pear

  Póki co PoE2 sprawia wrażenie, że ma być tym czym dla pierwszego Baldur’s Gate była druga część (minus rozwój postaci, bo tu lecimy od zera, bo zbyt wiele rzeczy zmienili w nim).

  W ostatniej aktualizacji pokazali nową „twierdzę” gracza- customizowalny statek, który dodatkowo można ulepszać. Pozwoli on odkrywać OTWARTĄ tym razem mapę (w PoE1 były to połączone ze sobą lokacje na mapie, często trzeba było wcześniej odwiedzić inną, by odblokować drugą), na dodatek wiążą się z nim wydarzenia losowe (nie mylić z losowymi walkami jak w jRPGach), jak np. atak piratów.