Zmien skórke
Logo Polygamii

Nieoficjalny film w świecie Wiedźmina żyje i chwali się obiecującym zwiastunem

Pamiętacie o "Pół Wieku Poezji Później"? Premiera w grudniu tego roku.

„Pół Wieku Poezji Później” to fanowski projekt filmowy osadzony w świecie Wiedźmina, którego podstawowym hasłem jest „od fanów dla fanów”. Osoby odpowiadające za ten projekt, posiadające doświadczenie przy tworzeniu filmów, poprosili swego czasu o 27 tysięcy złotych na PolakPotrafi.pl. Skończyło się to tak, że uzbierali ponad 48 tysięcy. Produkcja trafi na YouTube’a już w grudniu, a poniżej obejrzycie jej najnowszy zwiastun:

Film trwać będzie 30 minut i skupi się na postaciach Lamberta (Mariusz Drężek), Triss (Magdalena Różańska) oraz Jaskra (w tej roli znany z filmu z 2001 Zbigniew Zamachowski). Wśród postaci przewija się również Ciri (Marta Termena), choć jej rola będzie raczej drugoplanowa. Fabuła prezentuje się bowiem następująco:

W niespełna pół wieku po pogromie rivijskim zaatakowane zostaje Kaer Morhen, pradawne siedliszcze wiedźminów. Wkrótce potem z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka młoda renegatka podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za nią rusza Triss Merigold, która w temerskiej karczmie spotyka Jaskra, sławnego barda oraz Lamberta, ostatniego zabójcę potworów

Skupienie się na Lambercie to z pewnością ciekawy pomysł – nawet jeśli akurat ten Lambert znacząco przypomina Geralta. Cieszy też obecność Zamachowskiego – choć jego Jaskier nie był największym dandysem, to z pewnością nadrabiał charyzmą. W filmie możemy spodziewać się też jakichś humanoidalnych potworów, bowiem na ich przekonujący wygląd pozwoliło podobno przekroczenie progu finansowego 36 tysięcy. Powtórki z gumowych potworów nie będzie – zapewniają twórcy.

Pół wiekuTrudno na ten projekt nie patrzeć z mieszanką nadziei i obaw; póki co jednak u mnie przeważa to pierwsze. Na pokładzie znalazły się osoby, które mają pojęcie, co robią, w udostępnionych materiałach czuć też pasję i szacunek do prozy Sapkowskiego. A gdyby twórcom udało się zrobić dobry film i zdobyć popularność, to kto wie, co byłoby dalej… Pierwotnie ostatni próg finansowy na PolakPotrafi.pl (100 tysięcy złotych) zakładał powstanie drugiego filmu poświęconego losom Ciri.

No, ale po kolei. Najpierw zaczekajmy na grudzień i „Pół Wieku Poezji Później”. Trzymając mocno kciuki. Nie zapominajmy też, że gdzieś tam ciągle powstaje oficjalny film „Wiedźmin”, którego reżyserii podjął się Tomasz Bagiński.

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

 1. 18:13 16.05.2017
  nikanorbosy

  Krąży plotka, że Aleksander Bardini na egzaminie do PWST zapytał kiedyś po wysłuchaniu kandydatki: „Czy pani to musi aktorką akurat zostać? Toż tyle jest innych zawodów na „A”. A kucharka? A sprzątaczka?”

  A cosplayer?

 2. Vries
  20:25 16.05.2017
  Vries

  Jak stary jest Jaskier, skoro rzecz się dzieje pół wieku po tym jak Geraltowi motłoch wsadził widły w trzewia – a już wtedy miał on około czterdziestki. Człowiek pod dziewięćdziesiątkę, to spora przesada.

 3. Aimagylop
  09:36 17.05.2017
  Aimagylop

  To na podstawie tej książki w której Lambert miał epizod z anoreksją?