Zmien skórke
Logo Polygamii

Nadciągający pogrom iOS-owych gier pokazuje, że konsole wcale nie są aktualizowane na modłę smartfonów

I lepiej, żeby nie były.

Mamy PS4 Pro i mamy (no, prawie) Xboksa Scorpio. Obie konsole są mocniejsze od swoich poprzedniczek, choć nie jest to pełnoprawna, dziewiąta generacja. W sumie teraz działa to trochę jak pecet, choć swego czasu pojawiały się też analogie do smartfonów:

Gdy patrzysz na obecny przemysł, zauważasz, że konsumenci się zmienili. Na przykład telefony – ludzie kupują teraz telefony częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Na technologię już się nie czeka, ona po prostu jest w ich zasięgu cały czas. Oczekują, że wszystkie ich kupione rzeczy będą bez problemu działały na wszystkich urządzeniach. Więc gdy kupują nowy telefon, pobierają ponownie swoje starsze aplikacje.

ios-kompatybilnoscTo fragment wypowiedzi Mike’a Ybarry i tak się zastanawiam, czy gdyby wiedział co szykuje Apple razem z aktualizacją do iOS 11, nadal tak chętnie porównywałby relację między Xboksem One i Scorpio do telefonów. Swoją drogą, jeszcze w czerwcu ubiegłego roku Phil Spencer mówił, że nie chce robić z konsol telefonów. W każdym razie, jeśli w waszych iSprzętach jest system zaktualizowany do wersji 10.3 i odpalicie na przykład Faster Than Light, zobaczycie taki komunikat, jak ten po prawej stronie artykułu (źródło: Eurogamer).

Ta aplikacja nie będzie działała z przyszłymi wersjami iOS-a. Jej twórca musi ją zaktualizować, by zapewnić kompatybilność.

O tym, że wraz z iOS 11 Apple całkowicie porzuci wsparcie dla 32-bitowych aplikacji mówi się już od dłuższego czasu, a od lutego 2015 roku firma wymaga od deweloperów, żeby do AppStore’a wrzucali tylko wersje 64-bitowe, co nie zmienia faktu, że jest tam sporo starszych gier i programów, które nie zostały dotąd zaktualizowane.

Jak podaje Eurogamer, z bardziej znanych gier na „czarnej liście” są między innymi: Doom, FTL, XCOM: Enemy Within czy Baldur’s Gate i setki innych. Pewnie większość z nich, a na pewno te największe, zostanie zaktualizowanych, ale musimy liczyć się z tym, że za kilka miesięcy biblioteka gier na AppStore lekko schudnie. Pewnie nie na długo, bo tylko w kwietniu do AppStore’a trafiło ponad 1400 gier (a to nawet nie połowa miesiąca).

Sytuacja z rynku smartfonów jest nie do pomyślenia w sektorze gier konsolowych. Ba, tutaj działa to w drugą stronę – właściciel platformy robi wszystko, żeby przypadkiem nie wykluczyć ani jednego swojego klienta. Na najstarszym Xboksie One mają działać wszak wszystkie nowe, robione nawet z myślą o Scorpio gry. Podobnie wygląda sytuacja z PS4 i PS4 Pro.

Mnie się to nie podoba, ale ja jestem PC Mustard Race.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

  1. Simplex
    12:56 12.04.2017