Zmien skórke
Logo Polygamii

Metacritic ustawia wydawców w szeregu. EA pierwsze, Activision Blizzard poza podium i jeszcze ciut, ciut

Kto powiedział, że podsumowania 2016 roku się skończyły?

Metacritic uwielbia mielić wszystko na cyferki na różnokolorowym tle i porównywać, więc nic dziwnego, że agregator wziął na cel wydawców.

Sprzedaż i oceny użytkowników się tu nie liczą; tylko recenzje krytyków (odzwierciedlone przez Metascore) są wykorzystywane w tym rankingu.

Wydawców podzielono jeszcze na dwie grupy, względem tego, ile unikalnych (wersje na różne platformy się nie liczą) tytułów wydali w 2016 roku. 12 lub więcej to główna grupa. 6 do 11 to druga grupa. Reszta nie była brana pod uwagę. A w grupie głównej kolejność wygląda następująco.

rankingNa miejscu pierwszym: Electronic Arts, ze średnią oceną swoich gier 79,7/100. Najlepiej oceniana gra wydawcy to Titanfall 2, najlepsza nowa marka – Unravel, najgorsza gra to Need for Speed na PC. Elektronicy wydali 28 produktów w 2016 roku.
Rok temu EA zajęło w podsumowaniu 7 miejsce.

Na miejscu drugim: Square Enix. Średnia ocen to 77,1. W górę najbardziej ciągnie ją Rise of the Tomb Raider na PS4, w dół… dodatek Cold Darkness Awakened na PC. Najlepsze nowe IP to The Turing Test. Łącznie Square Enic wydało 49 produktów, a rok temu nie było klasyfikowane.

Na miejscu trzecim: Nintendo. Średnia ocen z 31 wydanych produktów to 76,5. Najlepiej oceniana gra? Fire Emblem Fates: Special Edition na 3DS ze średnią 88. Najlepsze nowe IP Pocket Card Jockey. Najgorsze wydawnictwo – Pokemon Rumble World. Rok temu Nintendo było na 6 miejscu.

Uncharted 4: Kres Złodzieja
Uncharted 4: Kres Złodzieja

A co poza podium? Czwarte jest Sony, piąty XSEED, szósty Capcom, Activision Blizzard ląduje dopiero na miejscu siódmym, ciągnięte w dół przez słabiaki na licencjach.

Wyrzućmy Ghostbusters i Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutants in Manhattan i średnia podskakuje do 79/100.

Dziesiątkę zamykają Bandai Namco, Telltale Games i Ubisoft.

Gdzie Microsoft? W rankingu średnich wydawców, bo – tak samo jak rok temu – wypuścił na rynek za mało nowych gier. Ze średnią 77,6 zajmuje w tym drugim rankingu trzecie miejsce za Paradox i Segą. Ale przed Take-Two. Jest też polski akcent. Osiemnaste miejsce w rankingu średnich wydawców zajęło nasze Artifex Mundi, wyprzedzając chociażby Koei Tecmo czy Deep Silver.

Dla przypomnienia – rok temu w głównym rankingu pierwsza była Sega, drugie Telltale Games, trzecie Sony, czwarte Activision Blizzard.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

 1. 15:58 13.02.2017
  Marrond

  Tak, to doskonale podsumowuje obecną jałowość w branży.

 2. Simplex
  16:25 13.02.2017
  Simplex

  Każdy popierdółkowaty epizod telltale (na 2h grania) jest traktowany jako osobna „gra”, dzieki czemu Telltale urasta na tytana branży. Wyborne.

 3. 09:22 14.02.2017
  JitBe

  Już nigdy nie skorzystam z ocen tej „firemki”.
  NFS (co prawda na PS4) był dobry, nie tak dobry jak Most Wanted z 2005 roku, ale ma z nim wiele wspólnego. Reszta od EA to gnioty.
  Ostatnią grą od SE odpaliłem w 2014 roku. Tak może tylko Final jest czegoś wart. Reszta gnioty.
  W gry Nintendo gram mało, ale są na pewno fajne.
  Sony robi gry dopracowane, z dobrą fabułą, ale jest ich niestety mało.

  Dlaczego Ubi, Namco, Acti/Blizz są tak nisko? Mają najczęściej wybierane gry i najdłużej grane. Jak dla mnie to te oceny są z powietrza i nie maja się do tego w co graja ludzie.