Zmien skórke
Logo Polygamii

Kolejne prestiżowe wyróżnienie wędruje do Geralta

mat. prom.
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon z tytułem najlepszej gry roku podczas GDC Awards. Ziarnko do ziarnka i mamy najczęściej honorowaną tym tytułem grę w historii.

Kolejne rozdanie nagród i kolejny triumf rodzimej produkcji. Dziki Gon zgarnął nagrody za najlepszą grę minionego roku oraz najlepszą technologię. Aż trzy wyróżnienia przytulił Sam Barlow i jego Her Story – za najlepszą grę na sprzęt przenośny, najlepszą innowację i najlepszą narrację. Pełną listę nagrodzonych znajdziecie tutaj. Zaznaczmy jeszcze, że Todd Howard z Bethesdy wrócił do domu z wyróżnieniem za życiowe dokonania, Markus „Notch” Persson odebrał nagrodę dla pioniera, a branża uhonorowała zmarłego prezesa Nintendo – Satoru Iwatę – poniższym montażem.

Ale wróćmy do Wiedźmina.

Być może pamiętacie, że w styczniu cieszyliśmy się ze 170 tytułów „gry roku” dla Dzikiego Gonu, jak wynikało z rachunków bloga GotyPicks. Już wtedy konkurencja była daleko w tyle. Teraz? Wiedźmin 3 ma już na koncie 251 takich wyróżnień. Drugi Fallout 4 tylko 56, trzeci Bloodborne 31.

Ale ważniejsze jest to, że 251 najważniejszych nagród od redakcji z całego świata oznacza, że Geralt pobił gigantów z lat poprzednich – The Last of Us (249 wyróżnień) i Skyrima (227 wyróżnień). Oczywiście wciąż opieramy się o wyliczenia bloga, a nie sztywną i absolutną metodologię jakiegoś profesjonalnego ciała, które zajmuje się podsumowywaniem takich rzeczy na poważnie. Więc warto traktować to z przymrużeniem oka. Ale też z dumą. Wszak Geralt naprawdę zarządził. Czasem wydaje mi się, że sami nie wiemy jak bardzo.

[źródło: Polygon, GotyPicks via neoGAF]

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

 1. 16:31 17.03.2016
  pear

  „Skyrima (227 wyróżnień)”

  Chyba wyróżnienia w stylu „najbardziej spektakularne uwstecznianie się serii”.

 2. 17:19 17.03.2016
  darudesandstorm

  Warto zwrócić uwagę na to, że dominacja Wiedźmina jest jeszcze większa, ponieważ w 2013 roku, gdy The Last of Us zgarnął 249 wyróżnień takich nagród przez całe 365 dni przyznano aż 523, a w 2015 roku tylko 429.

  „Oczywiście wciąż opieramy się o wyliczenia bloga, a nie sztywną i absolutną metodologię jakiegoś profesjonalnego ciała, które zajmuje się podsumowywaniem takich rzeczy na poważnie.”

  A co jest niepoważnego w tym jak zlicza nagrody blog ? Do każdej nagrody jest odpowiedni link odsyłający do artykułu/wydarzenia, w którym uhonorowano Wiedźmina albo inną grę więc jest to jak najbardziej rzetelne.

  Ukryj odpowiedzi()
  • Simplex
   18:17 17.03.2016
   Simplex

   Teoretycznie ktoś (np firma PRowa) mogłaby załozyc jakis fejkowy serwis który przyznałby fejkową nagrodę GOTY dla Wiedźmina 3 (albo jakiejkolwiek innej gry), a potem jakis serwis który niezbyt starannie weryfikuje źródła mógłby uwzględnić tę nagrode w swoich obliczeniach.

  • angh
   22:21 17.03.2016
   angh

   Jednoczesnie trudno oczekiwac, zeby TloU dostalo gre w kategorii najlepsza gra na PC i xbox one i tak dalej. To, ze TloU osiagnelo tyle bedac gra ekskluzywna mimo wszystko trzyma go oczko wyzej.
   Ale z pewnoscia Wiedzmin jest najlepsza gra zeszlego roku. Mam go i na pc i na ps4 i gra sie w niego swietnie;)

   Ukryj odpowiedzi()
   • 00:48 18.03.2016
    Bartasx

    Dobra uwaga z tym że TloU jest tylko na ps. Mimo wszystko, Wiedźmin ma dużo cyferek przy wyróżnieniach i nie patrząc ile dokładnie i tak jestem dumny że nasza gra tak podbija świat. Mieszkam w Szwecji i miło na okładce jakiejś gazety zobaczyć twarz polskiego wiedźmina 🙂

 3. 11:34 18.03.2016
  laxman

  Nie wiem, w jaki sposób bardzije poważnie możnaby się tym zajać – przecież ta storna to nie metacritic, gdzie są tajemnicze wyliczenia, tylko rzetelna lista portali growych. Ilość pokazuje, że naprawdę uwzgledniają niemal wszystkie w miarę profesjonalne portale i to również te rankingi, któe zrobiła jedna osoba. Przewaga W3 jasno pokazuje, że jakbysmy nie spojrzeli na 2015 rok, był on rokiem Gonu.