Zmien skórke
Logo Polygamii

Jeden z Paszportów Polityki 2016 przypadnie twórcy gier wideo

Gdyby to od was zależało, to komu wręczylibyście Paszport z kategorii kultura cyfrowa?

Tygodnika Polityka nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. Nie wszyscy go czytają i lubią, ale faktem jest, że to ważne na naszym rynku medium, które już od niemal ćwierćwiecza przyznaje tzw. Paszporty Polityki. Są to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawane dotąd w sześciu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna. Redakcja właśnie dodała siódmą, kulturę cyfrową. Oddajmy głos redakcji.

Nagradzać będziemy różne formy kultury, których wspólnym mianownikiem jest kod programowania. Są to gry wideo na komputery, urządzenia przenośne, aplikacje filmów interaktywnych. Zwycięzców szukać będziemy wśród szefów studiów deweloperskich, pomysłodawców, programistów, scenarzystów i grafików. Nagrodę mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe studia. Nominacje do Paszportów POLITYKI w kategorii kultura cyfrowa przybliżą nas do cyberkultury i poszczególnych dziedzin sztuki cyfrowej.

Gry wideo pojawiają się jako jedna z form kultury cyfrowej, tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że chodzi tutaj przede wszystkim o nie. Gry z roku na rok coraz bardziej wypuszczają się poza swoją hermetyczną branżę. Widać to też po podejściu do tematu redakcji. W 2011 roku, w oczekiwaniu na Wiedźmina 2 od CD Projekt RED, Geralt z Rivii został jednym z ludzi roku, obok takich postaci, jak Angela Merkel, Czesław Miłosz, Donald Tusk czy Xi Jinping. Pojawiał się na okładkach (poniższy obrazek). W zeszłym roku, po premierze Wiedźmina 3, Redzi zostali wyróżnieni nagrodą Kreatora Kultury. Kategoria kultura cyfrowa jest więc naturalną kontynuacją tamtych działań, choć bardziej skierowana w stronę mniejszych firm i pojedynczych twórców niż polskich studiów AAA. Jak pisze w uzasadniającym powstanie kolejnej kategorii Paszportów tekście Bartek Chaciński:

Polityka_okładkaNie chcemy nagradzać młodych twórców za nakłady, podziwiać zysków i wzrostów notowań na giełdzie. W świecie, który wzbudza podobne zainteresowanie ze strony Ministerstwa Kultury, co ze strony Ministerstwa Gospodarki, chcemy dostrzegać przede wszystkim pomysły artystyczne.

Transmitowana na żywo w stacji TVN gala odbędzie się 10 stycznia 2017. Wtedy też poznamy laureatów. Wcześniej, bo 7 grudnia przedstawione zostaną nazwy i nazwiska nominowanych.

Miałem przyjemność współpracować z redakcją Polityki we wstępnym doborze nominowanych do Paszportów kandydatów. Swoje typy zostawię jednak dla siebie. A jeżeli chodzi o was, to któremu z rodzimych twórców wręczylibyście Paszport?

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

 1. Ukryj odpowiedzi()
 2. simpson
  12:52 30.11.2016
  simpson

  przeczytałem, pasożyty polityki i o dziwo nie pomyliłem się 😀

  Ukryj odpowiedzi()
 3. PentaStar
  16:01 30.11.2016
  PentaStar

  Dalej nie wiemy jednak kto otrzyma paszport Polsatu!