Zmien skórke
Logo Polygamii

Hej, chcecie wiedzieć, która konsola jest najpopularniejsza wśród młodzieży?

Google odpowie. A ja dorzucę spoiler, że nie Nintendo.

Google ma na wszystkich takie haki, że głowa mała. Na przykład na graczy. Tych konsolowych, dla których Platformowe Wojny nadal są fundamentem wszelkich dyskusji w Internecie. Ostatnio zrobili ogromny sondaż, aby dowiedzieć się, co jest „fajne”, a co „fajne” nie jest. Jaka muzyka nadal traktowana jest świeżo (uwaga, w najczęstszych odpowiedziach znajdziecie Coldplay), które marki ubrań, jakie potrawy et cetera, et cetera. Przedmiotem badania były dwa pokolenia: pokolenie Z, czyli ta przerażająca młodzież w wieku 13-17 lat, oraz milenialsi. Czyli no, prawie moi rówieśnicy, 18-25 lat.

xboxNas interesuje część growa (chociaż tutaj możecie sprawdzić całą resztę raportu). Uwaga, bo zaczyna się robić kontrowersyjnie. Według pokolenia Z dużo fajniejsza – choć nie aż tak cool, jak YouTube, Netflix czy Google, jest marka Xbox. Dla nich też najbardziej czadowe są serie GTA, Pokemon i The Legend of Zelda (co cieszy moje nintendoserduszko) oraz gry Call of Duty: Black Ops, Minecraft czy Counter-Strike: Global Offensive. Dobra reprezentacja stereotypu, jaki nałożyliśmy na nastoletnich graczy. Nie lubią Nintendo, bo to marka dla starych zgredów, ale nadal ich kręcą dwie serie tego giganta, poza tym cały zestaw obowiązkowych tytułów.

Trochę inaczej z millenialsami. Oni preferują markę Sony. Powód jest całkiem jasny. PlayStation narodziło się, gdy oni zaczynali grać w gry. Nawet w innym niż nasz świecie, gdzie istniał w latach dziewięćdziesiątych jakiś inny wybór niż PlayStation, Nintendo oznaczało już „tych starych dziadów”, którzy przenoszą swoje dawne serie w trójwymiar. A może po prostu w badaniach wzięło udział dużo emigrantów z Europy, którzy mieli właśnie takie początki, jak ja czy Patryk. W każdym razie spokojnie można zakładać, że ich pierwszą konsolą był właśnie PSX.

Wyniki należy traktować raczej jako ciekawostkę. Przepytano około 1600 nastolatków i 800 milenialsów, więc przydałoby się tego dużo więcej, by poznać odpowiedź na najważniejsze pytanie wśród konsolowej braci. Ale skoro o tym, co jest cool, powinna decydować młodzież, wstępnie należy stwierdzić, że Xbox. Ależ policzek dla Sony. Na pocieszenie przytulą pewnie swoją trzykrotnie większą bazę użytkowników i ból szybciutko ustanie. Microsoft na taki sondaż może patrzeć mniej sarkastycznie. To dobry sygnał przed pokazaniem światu Scorpio.

Adam Piechota

Więcej na temat:

 1. 14:17 06.04.2017
  czaczi87

  Ja już od kilku lat nie zaliczam się do młodzieży. Damn. Czuję się jak stary dziad 😉

 2. Freszu
  16:17 06.04.2017
  Freszu

  Rocznik 2000 przy klawiaturze, faktycznie, jeszcze w gimnazjum podczas 7 generacji królowało X360. Teraz nie jestem przekonany co do wyników XONE, strzelam, że to wynik z USA? 17-18 lat jest taką zacierającą się granica, np. moje liceum to swoisty tygiel konsol, sam nie posiadam już żadnej (oprócz PSP w szafie), chociaż bywałem po wielu stronach frontu (GBC, PS2, X360). Tak swoją drogą to: human – konsolki, mat-fiz – PCMUSTARD&RICE.