Zmien skórke
Logo Polygamii

Gry dla dorosłych kupimy tylko po okazaniu dowodu?

Największa premiera roku w branży rozrywkowej wciąż odbija się głośnym echem. Rzecznik praw obywatelskich chce wzmocnienia kontroli państwa nad tym, w co grają dzieci. Powód? Niesławna scena tortur z GTA V.

Grand Theft Auto V nie jest jedyną brutalną grą, która ukazała się w tym roku. Ba, nie jest pewnie nawet w czołówce w tej kategorii. Jest za to wielkim, bijącym kolejne rekordy popularności wydarzeniem, które zwraca na siebie uwagę nie tylko społeczności graczy i staje się przyczynkiem do ważnej debaty. Ta konkretna skupia się na scenie tortur, w której gracz zmuszony jest do pastwienia się nad swoją ofiarą na kilka różnych sposobów. Pisaliśmy o niej rozlegle. Tu zastanawiając się czy autorzy przekroczyli granice, a później przytaczając komentarze z innych mediów.

Kontrowersje nie umknęły uwadze prof. Ireny Lipowicz. Serwis Wyborcza.pl poinformował, że jako rzecznik praw obywatelskich zwróciła się ona do ministra gospodarki o zakaz sprzedaży takich gier dzieciom i obowiązkowe ich oznaczanie.

Oczywiście w Polsce funkcjonuje klasyfikowanie gier w systemie PEGI (GTA V otrzymało w nim kategorię wiekową „od lat 18”), ale pełni ono rolę doradczą – sprzedawcy, który sprzeda taką grę dzieciom nie grożą żadne sankcje prawne. Profesor Lipowicz chce ten stan rzeczy zmienić. Nie zamierza jednak postulować zakazu sprzedaży brutalnych gier dorosłym, którzy potrafiliby udowodnić swój wiek.

Podobny system funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, gdzie od zeszłego roku za sprzedaż gier bez oznaczenia PEGI grożą dwa lata więzienia. Za sprzedaż gry dla dorosłych nieletniemu można spędzić w zakładzie karnym do sześciu lat i zostać ukaranym pięcioma tysiącami funtów grzywny.

[źródło: Wyborcza.pl]

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

Najczęściej czytane

01

To – recenzja. Najcieplejszy horror świata

02

„Cze, cr? Sellnąłem rękawice, bo wczoraj miałem słaby drop”. Zeszyt ćwiczeń z języka polskiego mocno zaskakuje

03

TOP 10 najciekawszych, darmowych i pozbawionych mikropłatności gier [wideo]

04

„Wojny konsolowe” – recenzja. Po prostu lektura obowiązkowa

05

Karty nie zostały jeszcze rozdane – Hearthstone, The Elder Scrolls: Legends i Gwint to nie wszystko

06

„Jazda z k…wami!” na trybunach PES 2018? Troll aż miło

07

Najciekawsze promocje na weekend: Tanie GTA V w cyfrze, Battlefront z dodatkami za grosze i darmowe gry

08

Najciekawsze promocje na weekend: gry za dwie dychy w PS Store, Sega i Capcom na Xboksie i kupa pecetowej radości

09

Twórca Firewatch chce zbanować PewDiePie’a. Za to Malezja zbanowała Steama

10

Twórca nowego God of Wara porównuje go do Fify

Popularne Gry