Zmien skórke
Logo Polygamii

Gaben znowu macha młotem sprawiedliwości i tym razem się nie patyczkuje

11 tysięcy banów rozdanych w jeden dzień. Aż chciałoby się rzec: „Mają rozmach…”

Jedenaście tysięcy czterysta czterdzieści jeden. Dokładnie tyle, według serwisu SteamDB, banów rozdał 14 sierpnia system Valve Anti Cheat. Zdecydowana większość zablokowanych kont należy do nieuczciwych graczy Counter-Strike: Global Offensive, choć oberwało się też tym, którzy nie radzą sobie w innych grach Valve.

Vault Anti Cheat
SteamDB

Firma z wiadomych przyczyn nie dzieli się szczegółami działania systemu VAC, podobnie jak nie zdradza, który cheat został przez niego wykryty. Znane są natomiast konsekwencje blokady. Oszuści nie mogą grać na serwerach objętych działaniem systemu, nie mogą dzielić się zablokowanymi grami w ramach Steam Family Sharing, podobnie jak nie mogą takiej gry zwrócić, mimo spełniania kryteriów. Nakładana jest też blokada na ekwipunek danej gry, zatem nie można sprzedawać przedmiotów na steamowym rynku, a wbrew pozorom może to być całkiem dochodowy biznes.

Jednak wbrew pozorom tego typu blokady najbardziej uderzają nie w oszustów, a twórców cheatów. Ponieważ praktycznie każda taka „pomoc” jest płatna, czy to jednorazowo, czy w formie abonamentu, fala banów powoduje spadki zarobków firm sprzedających psucie zabawy innym. A zarobki te są naprawdę duże. Zresztą widać to po reakcjach, które w jednym miejscu zebrał użytkownik Reddita o ksywce TwitchDanmark. Zobaczcie, jakie fajne firmy. Posprzedażową obsługę klienta i komunikację mają opanowaną do perfekcji.

Valve Anti Cheat
Reddit
Valve Anti Cheat
Reddit
Valve Anti Cheat
Reddit

Odkładając żarty na bok, 2016 wydaje się być rokiem walki z nieuczciwymi graczami i dostawcami cheatów. Tylko od lipca do połowy września Gaben rozdał ponad pół miliona banów, choć prym wiedzie w tym nie Valve, a Blizzard.

Valve Anti Cheat
SteamDB

W czerwcu przez Overwatch przeszła pierwsza fala banów, drugą mieliśmy na przełomie lipca i sierpnia (co miało dość komiczne efekty), a ponadto „Zamieć” postanowiła dobrać się do skóry samym twórcom oszustw. I bardzo dobrze, oby więcej takich akcji w przyszłości.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

 1. mateo91g
  12:25 16.09.2016
  mateo91g

  Popieram. Prem ban dla każdego cheatra. Trzeba tą hołotę wytępić z gier.

 2. Simplex
  12:27 16.09.2016
  Simplex

  Cheaty to bardzo duży problem na PC, aż się odechciewa grać w multi.

  Ukryj odpowiedzi()
  • jakubek278
   12:32 16.09.2016
   jakubek278

   Jak sam jestem graczem PC, to otwartość platformy też ma niestety swoje minusy.

  • mateo91g
   15:47 16.09.2016
   mateo91g

   Nie tylko na PC. W przypadku Battlefield 4 na PlayStation 4 jest jeszcze większy problem w cheaterami na na PC! Na PCcie grozi ci przynajmniej ban, na PS4 kupujesz pendrive z cheatami i możesz oszukiwać do woli, nic ci nie grozi, bo na konsolach nie ma żadnego programu wykrywającego cheaty, ponadto duża część graczy gra na myszkach na PS4 (tak, na myszce na konsoli – są specjalne przejściówki do tego) i tym samym ma olbrzymią przewagę nad innymi. Czasy gdy zamknięta infrastruktura konsol była zabezpieczeniem przed cheatami już minęła, teraz na konsolach cheatowanie jest równie łatwe, ponadto jest bezkarne.

   Ukryj odpowiedzi()
   • jakubek278
    20:25 16.09.2016
    jakubek278

    Z tą myszką mam pytanie, za czasów ps3/x360 była myszka zrobiona pod konsole ale ona tylko emulowała ruch gałki (nie było pędu i szybkiego obracania się jak to jest normalnie).
    Czy o graniu na myszce masz na myśli taką „emulacje” czy myszkę działająca jak na PC.

   • 00:44 17.09.2016
    kamil950

    Jeżeli się nie mylę, coś się nie zmieniło mocno odkąd o tym czytałem i dobrze pamiętam etc., to konsole nowej generacji (PS4, XO) chyba nie zostały złamane w najnowszych wersjach firmware’u, więc cheaty w rodzaju widzenia przez ściany czy natychmiastowego autonamierzania celów są raczej niemożliwe. Możliwe są np. jakieś makra na gamepadach, że np. prawy trigger powoduje oddanie strzału i padnięcie na ziemię.

    Jeszcze czytałem, że też jest jakiś skrypt (ale już nie pamiętam czy to było na poprzednią czy obecną generację chyba Playstation), że strzelając, makro powodowało tak, iż jakby prawą gałką ruszało się trochę w dół, co w założeniach chyba miało zmniejszać odrzut broni, ale z tego co ludzie pisali, to nie działało zbyt dobrze.

    Oprócz tych makr, to są właśnie te sprzęty, które pozwalają grać na myszkach (i chyba klawiaturach) na konsolach (chociaż chyba wymagane jest też podłączenie tego do komputera w trakcie gry, ale nie jestem pewny) i ponoć (przynajmniej w niektórych grach) działa to raczej bardzo dobrze.

    No, a w tych grach na konsolach, gdzie w multi jest jakaś oficjalna asysta w celowaniu na padach, to działa też ona wtedy na myszkach (nie jestem pewny, ale możliwe, że jak w jakiejś grze na PC jest też oficjalna asysta w celowaniu działająca na padzie, ale zablokowana na myszce w multi, to podłączając myszkę przez ten sprzęt ta asysta też chyba może działać. Chociaż o ile np. w Black Ops 3 też na PC asysta oficjalnie tylko dla gamepadów jest raczej w opinii przynajmniej niektórych mocna czy aż za bardzo, to już np. w Titanfall też na PC jest słabsza).

    Chociaż nie we wszystkich grach ten sprzęt dobrze działa, bo np. w Destiny jest ograniczenie maksymalnej szybkości z jaką można się np. obracać.

    Jakby co, to ja sam z takich nieoficjalnych makr czy myszki (też raczej nieoficjalnie) na konsolach NIE korzystam.

 3. 13:28 16.09.2016
  DontBeSoRambo

  Zupełnie nie rozumiem sensu chitów w multi.
  Nie rozumiem jak ktoś może czuć przyjemność ze zwycieństw osiąganych przez chity. Przegrany mecz w CS czy w DOTE to duże źródło wiedzy, potrzebnej w kolejnych meczach, szkoda sobie to zabierać.

  Chęć zaimponowania innym mija wraz z wiekiem, każdy cheater pewnego dnia uzna że był durnym gimbusem że robił takie rzeczy, szkoda że młodość jest taka gniewna

  Ukryj odpowiedzi()