Zmien skórke
Logo Polygamii

"Cze, cr? Sellnąłem rękawice, bo wczoraj miałem słaby drop". Zeszyt ćwiczeń z języka polskiego mocno zaskakuje

Źródło: Facebook/Banditen Wagen Projekt
I motywuje do zastanowienia, jakie jeszcze wywodzące się z gier skróty i nazwy można by w nim umieścić. Oto nasze propozycje, wraz z ich zwięzłymi definicjami dla niewtajemniczonych.

Polska grami stoi. Może nie zawsze, ale nie da się ukryć, że rodzime produkcje są ciekawe i odnoszą sukcesy nie tylko w kraju, ale też za jego granicami. Dostrzegają to też nasi rządzący, co objawia się pod postacią kolejnych edycji programu GameINN, ale też wsparciem ministerstw Kultury oraz Spraw Zagranicznych w organizowaniu polskich stoisk na imprezach pokroju Gamescomu czy PAX West. Poniższe zdjęcie pokazuje natomiast, że swoim kolegom pozazdrościli urzędnicy z resortu edukacji:

To nie ściema i faktycznie taka rozmowa znalazła się w podręczniku języka polskiego dla klas siódmych szkoły podstawowej. Jest jednak trochę wybrakowana, dlatego postanowiliśmy uzupełnić słownik innymi określeniami, na które uczniowie mogą trafić w Internecie. Oczywiście dla wygody niewtajemniczonych dodaliśmy krótkie definicje.


A – H

a/s/l – age/sex/location, czyli pytanie o wiek, płeć i miejsce, z którego nasz rozmówca pisze. Przydaje się na popularnych komunikatorach internetowych, jak na przykład IRC albo AOL Messenger.

AFK – Away from keyboard; Z dala od klawiatury. Skrót stosowany przez pecetową elitę, kiedy musi odejść od komputera by opróżnić wiadro na odchody (patrz materiał filmowy). Konsolowcy nie mogą go stosować, bo nie mają klawiatur. Co ciekawe, skrót AFP (away from pad) nie przyjął się.

Ban – Blokada nakładana na gracza, zwykle niesprawiedliwie i bezpodstawnie, za różne zachowania, których się nie dopuścił.

Br? – Pytanie o to, czy pochodzisz z Brazylii. Nagminnie używane w grze komputerowej Tibia.

Cheater  (wym.: cziter) – Każdy gracz lepszy od ciebie.

Dyskietka – Przedpotopowy nośnik danych o pojemności wynoszącej do 1,44 megabajta. Dawniej mieściły się na nich całe gry. Dziś zabrakłoby miejsca na lepszej jakości screenshot HD.

Expić – Zdobywać expa, czyli punkty doświadczenia w grze.

Farmić – Spędzać dużo czasu na monotonnej czynności, zwykle wykonywanej w grze MMORPG. Patrz również: expić.

gl;hf – Good luck; have fun. Powodzenia, bawcie się dobrze. Życzenie udanej rozgrywki przed rozpoczęciem meczu. Obecnie nieużywane.

gg;ez – Good game; easy [win]. Dobrze się grało, łatwo poszło. Łatwe zwycięstwo. Piszesz to na ogólnym czacie, kiedy szybko rozgromiliście drużynę przeciwnika. Obowiązkowo stosować ze słowem „noob”.

Hype (wym.: hajp) – Stan niezdrowego podekscytowania nadchodzącą premierą. Utrudnia koncentrację na rzeczach, które nie są od dawna oczekiwaną grą.


I – P

IMO, IMHO – In my (humble) opinion; Według mojej (skromnej) opinii. Skrót używany, kiedy chcesz w wykwintny sposób zmieszać interlokutora z błotem w internetowej dyskusji.

Kamper – Osoba „kampiąca”, czyli spędzająca dużo czasu w jednym miejscu w grze i zasadzająca się na innych graczy. Kamperem jest każdy, kto w danej chwili cię zabił. Kampić nie można, nawet jeśli klasa twojej postaci to snajper.

LOL (League of Legends) – Gra reprezentująca gatunek MOBA, przez niektórych określany mianem „World of Warcraft dla za głupich na więcej niż 4 skille”. Siedlisko gimbazy, cheaterów i noobów. Również: Laughing out loud – wyraża głośny śmiech za pomocą liter. Uniwersalna odpowiedź na wszystko.

Lag – Powód wszystkich twoich porażek w grach sieciowych.

Memorka – Coś jak pendrive. Dokupowany oddzielnie do konsol szóstej generacji i wcześniejszych sprzęt niezbędny do zapisywania stanu gry. Pozornie nieobligatoryjny, ale w praktyce niezbędny. Bez niego wyłączenie konsoli było tożsame ze skasowaniem postępu w grze.

Narta – Stosowany na pożegnanie. Inaczej: zjeżdżam.

PCMR (wym.: pisiemer) – PC Master Race; Pecetowa rasa panów. Posiadacze komputerów osobistych, którzy za punkt honoru postawili sobie szkalować wszelkie inne platformy. Świat widzą w 120 klatkach na sekundę i rozdzielczości 16K. Niektórzy mają nawet sprzęt zbliżony do tego, którym tak się zachwycają.

Plx – Skrót od: poproszę, proszę. Występuje również w wariantach: pls, plox, dej, mam horom curke.


Q – Z

Rage quit (wym.: rejdż kłit) – Opuszczenie gry w gniewie spowodowanym wszechobecnymi cheaterami, kamperami, noobami i lagiem.

Skill – Umiejętności. Coś, czego brakuje każdemu poza tobą.

Сука Блять (cyka blyat, wym.: suka bljat) – Popularne pozdrowienie wśród graczy Counter-Strike’a.

Top kek – Inaczej: top lol, czyli największy śmiech. Używane przez osoby modne, obeznane ze światem i niemieszające się z plebsem mówiącym LOL. Również: tureckie ciasteczka.

Twoja stara <…> – Popularne pozdrowienie wśród graczy Call of Duty. W miejsce trzech kropek najlepiej wstawić sugestię, iż mama pozdrawianego gracza z czymś bądź kimś kopulowała.

Współpraca – Coś zupełnie niepotrzebnego w grach sieciowych.

Dodalibyście coś do powyższego zestawienia?

Redakcja

Więcej na temat:

 1. Ukryj odpowiedzi()
 2. Simplex
  19:39 12.09.2017
  Simplex

  Słownik całkiem fajny, drobna uwaga – rozbijcie LOL na dwa wpisy: LoL i LOL
  Za Wikipedią: „League of Legends (abbreviated LoL)”

  Ukryj odpowiedzi()