Zmien skórke
Logo Polygamii

Crash sprzedaje się tak dobrze, że ma szansę otrzymać zupełnie nową grę

Bo w ogóle retro sprzedaje się lepiej niż myślicie. Ale za następnego Crasha - czy to odgrzewanego, czy zupełnie nowego - trzymamy kciuki.

Ja z N. Sane Trilogy bawiłem się (a właściwie nadal bawię) porządnie. W recenzji próbowałem wytłumaczyć, że dwadzieścia lat to nie żart, zwłaszcza w gatunku, który tyle przeszedł, co platformówki. To, że Crash sprzeda się dobrze wśród dojrzałej już publiczności, brałem niejako za pewnik. Ale rzeczywiste sygnały z rynku przerastają najśmielsze nawet oczekiwania. Jak donosi Game Industry, trylogia jest w tym roku najlepiej sprzedającą się premierą na wyłączność jakiejś platformy w Wielkiej Brytanii.

Tak, oznacza to, że Crash Bandicoot ma szansę przebić (i tak doskonały) wynik Horizon: Zero Dawn. Albo stać się tygodniowym fenomenem, choć w tę wersję wątpię. Jedyną tegoroczną premierą, która zaliczyła lepszy weekend na starcie, jest Ghost Recon: Wildlands. Tytuł multiplatformowy, pecetowo-konsolowy. W ogóle powroty dawnych marek radzą sobie świetnie, dobry wynik zaliczyły przecież również WipEout: Omega Collection oraz nowe Micro Machines (Maciu szykuje dla Was recenzję, spokojna głowa). Crash pozostaje jednak daleko z przodu – jest obecnie dwudziestą czwartą najlepiej sprzedającą się grą pudełkową w historii brytyjskiego rynku.

Moda na retro? Ależ oczywiście, silniejsza z każdym następnym rokiem. Wystarczy popatrzeć na odbiór Sega Forever czy konsol z serii Classic Edition. Jesteśmy starsi. Tęsknimy za tym, co wiąże się z beztroskim okresem życia.

Szczęśliwie, na wyniki Crasha już teraz zareagowało same Activision. CEO firmy, Eric Hirshberg, przyznaje, że wydawca już teraz zastanawia się, co dalej zrobić z rudzielcem.

Wiemy, że jest głośna baza fanów, która chce tego powrotu. Ale nigdy nie masz pewności, czy to reprezentacja szerszej publiczności, czy niszowa, nostalgiczna grupka o silnym głosie. Na razie widzimy dużo pasji wokół N. Sane Trilogy, więc to może doprowadzić do następnych rzeczy. Oczywiście, zawsze próbujemy znaleźć następny przełom. Ale priorytetem dla nas jest pewność, że w pełni zadowalamy tę społeczność, którą mamy szczęście już posiadać.

Ja ze swojej strony przypomnę tylko, że panowie z Vicarious Visions, autorzy trylogii, również chcieliby zobaczyć zupełnie nowego Bandicoota na silniku N. Sane. I słusznie. A nawet gdyby nie „zupełnie nowy”, do odświeżenia są jeszcze: wyśmienite Crash Team Racing, ich własne Nitro Kart, stabilne Wrath of Cortex (bardzo wierne formule Naughty Dog) oraz zaskakująco pozytywne Twinsanity (jedyny Crash po erze PSX-a, który dał mi tyle frajdy).

No i – ekhem, ekhem – jest Spyro. Cała trylogia wspaniałych, prawdziwych platformerów 3D. Tylko czekająca na zielone światło.

Adam Piechota

Więcej na temat:

 1. simpson
  11:18 04.07.2017
  simpson

  w gry dla dzieci najlepiej bawi się wspólnie, a więc proszę o CTR, dalej czasem zagram wyścig, ale dopiero teraz zauważam, że modele innych postaci zanikają co razi a nawet przeszkadza, przydałoby się odświeżenie

  Ukryj odpowiedzi()
  • 11:45 04.07.2017
   Adam Piechota

   CTR działa do dziś. Szczególnie wersja na PS3, która pozwala na kilkuosobowy multiplayer bez multitapa. Ale jasne, że podwójny zestawik CTR + CNK we współczesnej oprawie wciągnąłbym bez zastanowienia

   Ukryj odpowiedzi()
   • simpson
    12:00 04.07.2017
    simpson

    To jest coś takiego jak CNK ? :O Dziękuje bardzo za informacje, wygląda całkiem dobrze jak na swoje lata, musiałem być już za stary na gry, wróciłem od 2011 roku dla dwóch pewnych tytułów i coś czuję, że ogranie wszystkich dobrych staroci to tylko kwestia czasu przy takiej polityce branży

 2. Paweł Olszewski
  11:39 04.07.2017
  Paweł Olszewski

  A Crash Bash? To była bardzo fajna gra imprezowa. Nawet mimo tego, że wtedy imprezowałem przy coli i chrupkach 🙂

  Ukryj odpowiedzi()
  • 11:42 04.07.2017
   Adam Piechota

   Ja mam awersję do Basha. Ale dlatego, że nigdy nie grałem w nią z kimś, tylko próbowałem wyżyłować w singlu. Wtedy przekraczała moje rozumienie terminu „trudny”

  • Patryk Fijałkowski
   12:07 04.07.2017
   Patryk Fijałkowski

   Crash Bash też mi skradł kawałek dzieciństwa. 🙂 Nie pogardziłbym! Zestaw CTR + CB. Ale tak naprawdę to ja bym dał już Vicarious Visions szansę na stworzenie zupełnie nowej odsłony w duchu tych „remasterów plus”. A na rozgrzewkę niech wrzucą do N. Sane Trilogy DLC z nieskończonymi poziomami Naughty Dog i jakimiś dwoma swoimi autorskimi. ;> Może nawet cały jeden warp room z bossem? Rozmarzyłem się…

 3. 11:40 04.07.2017
  kjubus

  No to ja poprosze jeszcze remaster crash team racing oraz crash bash. W obu mozna dolozyc contentu (trybow gry, plansz), aby bylo dodatkowo swieze.

 4. Kurasiu
  12:35 04.07.2017
  Kurasiu

  O tak, odpowiednie odświeżenie CTR + CNK to by było coś. A jakby dorzucili do zestawu mały remasterek Crash Basha i trylogię Spyro, to jestem sprzedany. 🙂

  A co do nowej gry z Kreszem, to jak najbardziej. Ba, nawet nie musi to być rail platformer – wszak Crash Twinsanity pokazał, że nasz poczciwy zwierzak może się odnaleźć nawet i w grze z bardziej otwartym otoczeniem. 😉 Także ten, może też do zestawu dodać mały lifting CT + Crash Twinsanity 2? 😀

 5. 12:58 04.07.2017
  Bolton

  Szkoda że nie ma (albo o nich nie wiem) wiarygodnych informacji dotyczących sprzedaży gier w Polsce, bo ciekawy jestem jak Crash schodzi w porównaniu z innymi konsolowymi grami. Z ciekawości sprawdziłem strony kilku dużych sieci i prawie wszędzie Crash jest niedostępny, na allegro już prawie nie ma śladu po niższej cenie i sprzedawców życzy sobie 200 zł. Oczywiście może być tak że po prostu nakład był relatywnie niski.
  A co do kolejnych gier, to czekam na remaster CTR, już wcześniej były chyba takie plotki, a przy takiej sprzedaży jestem na 99% pewny że to powstanie.

 6. 09:25 07.07.2017
  zielin90

  Ja to bym chętnie przytulił zremasterowanego MediEvil z PSX <3