Zmien skórke
Logo Polygamii

Bungie usunie symbol nienawiści z Destiny 2

„To nie jest deklaracja naszych wartości. Potępiamy nienawiść w każdej formie”.

Firma Bungie, producent Destiny 2, ogłosiła na Twitterze, że w wyniku niedopatrzenia w ich najnowszej grze znalazł się symbol, kojarzony z grupą szerzącą nienawiść.

Zwrócono nam uwagę, że rękawice w Destiny 2 zawierają symbol nienawiści. Nie jest to zgodne z naszymi intencjami. Usuniemy go. Najmocniej przepraszamy. To nie jest deklaracja naszych wartości i pracujemy, by jak najszybciej naprawić nasz błąd. Potępiamy nienawiść w każdej formie.

To treść oświadczenia, umieszczonego przez Bungie na Twitterze.


Chociaż firma nie sprecyzowała, o jaki przedmiot i jaki symbol chodzi, sprawa szybko się wyjaśniła dzięki jednemu z użytkowników Reddita. Chodzi o logo Kek, swoistej satyrycznej religii, stworzonej przez ludzi identyfikujących się z nacjonalistycznym ruchem określanym jako alt-right.

Flaga Kek (co ma w skrócie oznaczać fikcyjne starożytne państwo Kekistan) nawiązuje w stylistyce do symboli nazistowskich Niemiec. Od jakiegoś czasu jest częstym widokiem na nacjonalistycznych wiecach i zgromadzeniach. Pojawiła się również podczas głośnych protestów w Charlottesville w zeszłym miesiącu, w których nacjonalista zabił jedną z uczestniczek pokojowej demonstracji i ranił licznych innych.

Podobnie jak na fladze Kekistanu, litery K na ramieniu postaci zwrócone są w przeciwnych kierunkach, a rolę litery E pełnią poziome kreski (choć tutaj są cztery, w pierwowzorze – trzy).

Nie wiadomo na razie, czy Bungie zamierza całkowicie usunąć z gry feralny element ekwipunku czy tylko zmienić jego wygląd.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. 20:45 13.09.2017
  Wrobson

  Musiałem się zarejestrować. Bo jak w BF afrykańscy żołnierze Niemieccy witałem uśmiechem politowania jako chwyt marketingowy, to to….. to po prostu w pale się nie mieści. Po prostu zaczyna się robić cyrk!! Oni na serio to usuną? Super polityczna poprawność po prostu sukces….. Wygląda na to, że jak niektóry ludzie widzą wizerunek Chrystusa na spleśniałym kromce chleba lub obsikanym murku zaczynają mieć swoich odpowiedników w branży gier. Widać gracze potrzebują strażników moralności bo są debilami i sami nie potrafią myśleć. Najsmutniejsza jest reakcja Bungi na post tego oszołoma. Nie sądziłem, że kiedyś czegoś takiego doczekam w branży gier (wiem jestem naiwny a świat branży gier po prostu odzwierciedla poglądy wszystkich nas). To jest chore.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 22:29 13.09.2017
   Eschelius

   Świat jest juz tak porąbany, że liczby 18, 14 i 88 są uważane za symbole nazistowskie. Bo wiesz, rozumiesz, A to 1 litera alfabetu, H to 8, wiec 18 = AH = Adolf Hitler. A 14 i 88 są powiązywane z jakimś XX wiecznym Amerykaninem głoszącym wyższośc rasy białej.

   Serio. Ręce opadają.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 01:06 14.09.2017
    ammarmar

    Ciekawe, zawsze myślałem, że 88 jest używane za względu na podobieństwo do liter SS.

    Tak w ogóle, to niestety nie jest to takie marginalne zjawisko, jak by się wydawało. Co jakiś czas, na forum World of Tanks pojawia się lista userów i klanów, które zostały zbanowane za nazwę.

    Nie masz pojęcia, ilu tam jest idiotów, którzy myśleli, że np. „Himmler_88” to będzie fajna ksywka.

    Ukryj odpowiedzi()
    • 10:30 14.09.2017
     Eschelius

     Nadal – nikt normalny widząc 88 nie myśli „o kurde, 88=HH= Hail Hitler”. Każdy normalny widząc 88 widzi po prostu liczbę 88, tyle. Tak samo 18 i 14. Świat po prostu zdurniał zupełnie. Ja rozumiem, że nazizm jest zły i nie chcemy drugiego Hitlera (chociaż uważam, że obecnie jedyne, co nas od niego dzieli to poważny kryzys ekonomiczny), ale nie można przeginać.

   • indeed
    09:13 14.09.2017
    indeed

    Ha pamiętam, jak się dziwiłem, gdy na paru zagranicznych forach kilka lat temu zarzucano mi neonazim bo miałem na końcu nicka 88 i w końcu wygooglowałem o co chodzi i załamałem ręce. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że urodziłem się 1988 i gdy mój nick był zajęty po prostu odruchowo dopisywałem ostatnie dwie cyfry roku, w którym się urodziłem i nawet przez myśl by mi nie przeszło, że ktoś z tego powodu na forum o grach doczepi mi łatkę naziola.

    Ukryj odpowiedzi()
 2. 21:10 13.09.2017
  Razmus

  po stylu w jakim się do tego odniosło Bungie jak i ekipa z Poly to widać jak już wszystko jest przeżarte tą poprawnością polityczną, ehhh, a tak mi się podobała ta apolityczność, ale w ostatnich latach jest o to coraz trudniej ;/

  Ukryj odpowiedzi()
 3. 21:49 13.09.2017
  Byku

  Serio? Czy oni chcą zbanować, usunąć…mema? To, żaden symbol nienawiści lecz element związany z legendarnym już memem Pepe the Frog lub jak kto woli, Pepe Smutna Żaba który narodził się na 4chanie. Ta cała poprawność polityczna chyba przestawia wszystkim coraz mocniej klepki, a na pewno ludziom z Bungie.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 21:56 13.09.2017
   Dominik Gąska

   Jak wynika wprost z wiadomości, Bungie nie usuwa ani nie banuje „mema”, tylko z własnej woli usuwa z własnej gry przedmiot, który ich zdaniem jest sprzeczny z wartościami firmy (ich decyzja nie jest związana z żadnym postem czy opinią, post na Reddicie był później, jak się ludzie zaczęli zastanawiać, o jaki symbol chodzi).

   Więc wszyscy protestujący przeciwko narzucaniu innym jakiegoś sposobu myślenia powinni się być może trochę zastanowić, czy nie robią w tym momencie dokładnie tego.

 4. TurboGad
  22:43 13.09.2017
  TurboGad

  Niech usuwają, memowego dżihadu i tak nie powstrzymają!

 5. 23:05 13.09.2017
  Eschelius

  Ja widząc coś takiego to bym się zastanawiał kto nawalił i dał o jedną kreskę za dużo, ale widać ja jestem tylko normalny.

 6. Ukryj odpowiedzi()
 7. szpaqlec
  10:10 14.09.2017
 8. 10:33 14.09.2017
  uzurpator

  #FREEKEKISTAN #YESALLNORMIES
  Praise kek 😛

  Ukryj odpowiedzi()
 9. fartuess
  18:58 15.09.2017
  fartuess

  LOOOOOOOOOOL

  Alt-right nie lubi Kekistańczyków, bo kekistańczycy są parodią polityk tożsamościowych tak samo jak kościół latającego potwora spaghetti jest parodią religii. Tak jak FSM doprowadzał zagorzałych chrześcijan do szału tak kekistan doprowadza do szału tych, którzy budują swoją politykę na tożsamości płciowej, rasowej, narodowej lub religijnej. Kekistańczycy twierdzą, że są pod wieloletnią historyczną opresją normalnych ludzi.
  Flaga jest wzorowana na fladze nazistowskich niemiec jako forma prowokacji. A w Charlottesville nie pojawiła się flaga kekistanu, tylko podobna flaga jakiejś grupy neo nazistowskiej o której kekistańczycy nie mieli pojęcia gdy stworzyli swoją flagę.

  Zachodnie media mainstreamowe zostały strollowane, Bungie i zachodnie media growe chwyciły haczyk a Polygamia powtarzając zasłyszane newsy stała się kolejną ofiarą trollingu.

  TL;DR
  Kekistan to FSM 2.0 . Nazywanie go grupą nienawiści jest tak samo komiczne jak nazywanie FSM niebezpieczną sektą.

  Ukryj odpowiedzi()