Zmien skórke
Logo Polygamii

Bezużyteczny prezent dla właścicieli Playstation 4? HDR w tej konsoli działa tylko w teorii

Sony zrobiło właścicielom Playstation 4 przysługę, dodając obsługę efektu HDR w najnowszym uaktualnieniu konsoli. Dzięki temu posiadacze odpowiednich telewizorów mogą cieszyć się lepszej jakości obrazem. Przynajmniej w teorii. Bo w praktyce kompletnie nie mają czym.

Całej sprawie bardzo wnikliwie przyjrzała się brytyjska ArsTechnica. Przyjrzała i zauważyła to, czego można się było spodziewać już w momencie zapowiedzenia przez Sony nowej funkcji. Miło ze strony Japończyków, ale problem polega na tym, że chociaż teoretyczne możliwości są, to nie ma jeszcze ani jednego materiału, który można by z tym HDR-em uruchomić. I nie chodzi tu tylko o gry.

W przypadku gier zresztą można optymistycznie zakładać, że ogłoszenie Sony zaskoczyło developerów i przynajmniej niektórzy z nich wezmą się teraz do roboty, by dodać obsługę HDR-a do swoich tytułów. Coś takiego obiecała Tekla w przypadku The Witness. Jonathan Blow napisał na oficjalnym blogu gry, że wsparcie dla HDR-a zostanie dodane do gry na wszystkich wersjach PS4 „jeżeli tylko nic nie stanie temu na przeszkodzie”.

Użytkownikom konsoli Sony, chcącym zobaczyć na własne oczy, co daje HDR, pozostaje więc czekać na patcha do tej i innych gier. Ponieważ przy tym wszystkim nie zanosi się na to, by efekt ten dało się na starych PS4 zaobserwować gdziekolwiek poza grami.

the_witnesss

Problem polega tu na tym, że najwięksi dostawcy treści wideo – Neflix i Amazon – łączą HDR z rozdzielczością 4K, z którą zwykłe PS4 nie jest już sobie w stanie poradzić.

HDR może być niezależne od 4K. HDR może być obserwowane w rozdzielczości HD, niezależnie od 4K, przy nieznacznym wzroście wymagań dotyczących przepustowości w stosunku do obecnego HD. Na razie jednak, w przypadku treści Netflixa, te dwie technologie są połączone. Nie mamy aktualnie żadnych planów zmieniania tego stanu rzeczy.

Powiedział redaktorowi serwisu ArsTechnica przedstawiciel Netflixa. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Amazona. Teoretycznie więc oglądanie filmów z HDR-em jest na PS4 możliwe, tylko filmów tych nie ma skąd wziąć. Bo nikt nie oferuje wideo w 1080p z HDR-em. A tylko z takim poradziłoby sobie PS4. Wisienką na torcie jest fakt, że właściciel konsoli i tak musiałby mieć telewizor 4K – nie ma bowiem obecnie również telewizorów HD, obsługujących HDR-a.

ps4_hdr

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku dysków Blu-ray. HDR pojawia się, ale tylko na płytach Ultra HD, których Playstation 4 nie czyta (i to nawet w wersji Pro). Więc i ta metoda uzyskania treści, w których można by zobaczyć tego HDR-a, okazuje się dla właścicieli konsoli ślepą uliczką. Zresztą nawet gdyby konsola miała odpowiedni czytnik, to nadal wydawca filmu musiałby umieścić na płycie wersję 1080p.

Pozostaje więc czekać i całą nadzieję pokładać w twórcach gier. Przydałaby się chociaż jedna, na której tego HDR-a można by sprawdzić. ArsTechnica podnosi bowiem jeszcze jeden niezmiernie intrygujący wątek – HDMI obecne w starszych modelach PS4 mogą być niezdolne do przesyłania sygnału HDR. Wskazywałaby na to wersja HDMI – konsole mają porty 1.4, a HDR wymaga w teorii wersji 2.0a.

Nie musi to nic oznaczać, a Sony może do przesyłania obrazu z HDR-em używać jakiejś dodatkowej sztuczki, ale nie przekonamy się o tym do czasu, aż nie pojawi się cokolwiek, co z tym efektem działa.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. mateo91g
  20:25 21.09.2016
  mateo91g

  WArto też dodać, że dobry telewizor z HDR kosztuje ponad 10 000zł, a tańsze telewizory z HDR wprowadzają imbut lag (opóźnienie) rzędu 100ms, które uniemożliwia komfortową grę. Ciekawy jestem co faktycznie daje ten HDR. Ale zobaczyć to można tylko odpalając jakąś grę z HDR i porównując obraz z tym po wyłączeniu tego HDR.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 20:38 21.09.2016
   misio-puchatek

   Daje dużo ale czy wystarczająco dużo żeby, no właśnie, iść w takie koszty? Obecnie nie.
   Za kilka lat HDR stanie się pewnie normą. Telewizory 4k z 60” zejdą do standardowych około 40” za normalną cenę i znów zaczniemy szukać czegoś ‚lepszego’. Czyli zapewne 8k najpierw w 30fps. Później w 60fps. Później 120fps ale z 3D. I znów spadek do 30fps ale za to HDR.
   Itd. itp. Taka niekończąca się opowieść. Tylko czy jest sens tak ciągle kupować coś co i tak miesiąc później jest ‚stare’ czy odpuścić ten wyścig szczurów bo patrząc na wydawane gry i tak ledwo może jedna wyciągnie z tych sprzętów te dodatkowe rzeczy, a reszta i tak będzie wyglądała biednie. A w sumie nawet biedniej im lepszy sprzęt…

  • meowchin
   21:54 21.09.2016
   meowchin

   HDR to zwykły skok na kasę. Nie można uzyskać wyższego dynamiki siedząc cały czas na 6-bitowych LCD. Do tego potrzeba przejścia na OLED. Żeby uzyskać lepsze nasycenie kolorów, jak na materiałach „HDR” wystarczy sobie je podkręcić w obecnie posiadanym telewizorze. A żeby móc na prawdę zobaczyć głębsze czernie, trzeba mieć telewizor OLED, bo to jedyna technologia, w której czarny piksel rzeczywiście jest czarny, bo nie emituje żadnego światła (matryce LCD muszą mieć podświetlenie, więc nie da się uzyskać idealnie czarnego piksela). Generalnie, to co obecnie producenci reklamują jako HDR sprowadza się tylko do odpowiedniej obróbki materiału. Problemem jest to, że czerń we wszystkich nie-HDRowych materiałach jest po prostu szarością. Filmy są źle obrabiane już na etapie montażu i to dostajemy jako materiał końcowy. A do materiałów HDRowych się bardziej przykładają, dbają o to, żeby czerń była czarna (no i przy okazji przesycają kolory). Podobnie wygląda to w grach – wygląd zależy od implementacji oświetlenia, odpowiedniego dopasowania jasności itp.

   Ukryj odpowiedzi()
  • 11:12 22.09.2016
   helldust

   Myślę, że opóźnienie jest jeszcze większe, gdyż przy dokładnym przyjrzeniu się obraz ma tendencję do smużenia. Ale może być to też wina słabych procesorów obrazu, tego nie wiem. Fakt faktem, że moim zdaniem jest to technologia tak samo fantastyczna jak 3D (po prostu zbyt mocno męczy wzrok) i też szybko zniknie, zastąpiona przez jakieś nowe fanstastic na które dadzą się nabrać kolejne miliony.

 2. 10:37 22.09.2016
  helldust

  No i jeszcze do tego zestawu trzeba dodać kabel, gdyż zwykły HDMI 1.4 który jest najbardziej popularny też nie wie co to HDR.

 3. 21:54 22.09.2016
  Estevez

  Czyli dodali cos, co technicznie nie ma prawa dzialac (brak HMDI 2.0a). Pewnie zaraz „dodadza” 4K dla zwyklych PS4 lol
  A tak na marginesie to Sony ostatnio cos kiepskie decyzje podejmuje…