Zmien skórke
Logo Polygamii

A Grą Roku 2016 zostaje...

Spokojnie, to nie deja vu. Każdy serwis przyznaje ten tytuł, a gdyby je zsumować...

Tak, to mniej więcej ten moment w roku, gdy przypominamy sobie o robocie jaką odwala autor bloga GOTYpicks, dając nura w setki rozmaitych zestawień mediów z całego (naprawdę!) świata, by zliczyć ile nagród za najlepszą grę roku zebrał poszczególny tytuł. Od redakcji, a czasem i od czytelników, jeśli urządzane było publiczne głosowanie.

Dzięki temu udające ludzi roboty, dążące do jednej jedynej prawdy i możliwości owinięcia zeszłorocznego kalendarza plakatem OBIEKTYWNIE NAJLEPSZEJ GRY ROKU A JAK SIĘ NIE ZGADZASZ TO SIĘ NIE ZNASZ mają swoje 5 minut szczęścia. Choć i tak, gdy przy poprzedniej edycji zestawienia Wiedźmin 3: Dziki Gon absolutnie wytarł innymi grami podłogę, zdobywając o 199 tytułów więcej, niż drugi Fallout 4, w różnych miejscach sieci wciąż byli jacyś niezadowoleni.

Teraz będzie ich pewnie więcej, bo i konkurencja była bardziej wyrównana. No, konkurencja pomiędzy dwoma tytułami – Uncharted 4: Kres Złodzieja tłukło się z Overwatch.

Ostatecznym zwycięzcą, ze 123 głosami została pożegnalna przygoda Nathana Drake’a. Strzelanina Blizzarda zebrała „tylko” 88 nagród GOTY. Ciekawe, że tylko 7 razy wygrała w głosowaniach czytelników, podczas gdy Uncharted zebrało aż 47 takich wyróżnień. To ta ogromna porażka zdecydowała o końcowej kolejności. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę tylko wyróżnienia redakcyjne, zwycięzcą byłby Overwatch. Minimalnie, ale jednak. A przecież mówimy o starciu gry tylko na PS4 z tytułem multiplatformowym. W dodatki takim, który żyje dzięki społeczności. Gdyby ktoś poprosił mnie wcześniej o wytypowanie wyników głosowania graczy, na pewno postawiłbym na strzelankę.

Na trzecim miejscu Doom, za nim The Last Guardian, Inside (najlepsza gra 2016 według naszej redakcji) oraz Battlefield 1. Z polskich akcentów znajdziemy oczywiście Krew i Wino do Wiedźmina 3 oraz Superhot. Odpowiednio z 5 oraz 2 tytułami Gry Roku.

W kolejnych tygodniach lista będzie pewnie aktualizowana o kolejne wyróżnienia, ale na jej szczycie nic one nie zmienią. Gratulacje, Drake!

Maciej Kowalik

 1. 15:52 09.01.2017
  gseed

  Wszyscy się mylą, bo GOTY to Stardew Valley 🙂

  Ukryj odpowiedzi()
 2. fajans82
  14:11 10.01.2017
  fajans82

  Gra z fajną fabułą i fajnym strzelaniem wygrywa z grą z upośledzonym strzelaniem i brakiem fabuły. Fest zaskoczenie 😀