Portal Gazeta Lubuska nazywa BioShock 2 skandalem

Marcin Lewandowski
09.02.2010 13:59
A A A

Okazuje się, że czasy, w których rodzimi dziennikarze postrzegają gry wideo jako narzędzie szatana wcale jeszcze nie minęły. Oto podpisujący się akronimem (pij) autor/ka Portalu Gazety Lubuskiej dopatruje się skandalu w fakcie wydania BioShock 2. Z artykułu wyłania się obraz gry, gdzie wykorzystujemy małe dziewczynki, które "jak psy szukają narkotyków dla swoich panów" , ba, nawet obraz gry antykatolickiej.

W zasadzie najchętniej zacytowałbym Wam cały artykuł, ale równie dobre będzie po prostu odesłanie do niego. Wnioski swoje autor wysuwa po jakże dogłębnej analizie głosu przerażonego(!) internauty, którego syn poprosił o grę. Co więcej inni (już nie przerażeni) internauci donoszą na forach (niestety odesłań brak), że gra promuje wartości antykatolickie, bo przecież w podwodnym Rapture głoszono ideologię, w której nie ma bytu absolutnego, a liczy się tylko człowiek. Autor artykułu co prawda nie odpowiada na pytanie internauty, czy gra promuje satanizm, ale chwila zastanowienia nad faktem, że podwodna utopia ze swoimi hasłami skończyła, jak skończyła, przynosi jednoznaczne rozwiązanie problemu, niestety o tym czytelnik Portalu Gazety Lubuskiej się nie dowie. Dalej autorowi przeszkadzają sceny rodem z horroru i wykorzystywanie dzieci do poszukiwania narkotyku, ale zupełnie umyka mu, że gra przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych. W końcu więc pyta:

Szok. Czy w tym kierunku mają iść gry komputerowe.

Nie wiem jaka szkoła dziennikarska każe nie kończyć pytań pytajnikiem, ale i tak pozwolę sobie odpowiedzieć, ale odpowiedzieć pytaniem. Czy oglądając horror również szanowny autor zadaje pytanie czy w tym  kierunku ma iść kinematografia?

Gazeta Lubuska poprosiła Cenegę o komentarz, my też poprosimy.

Dzięki, Marek, Maciek.

PS Toread jest święcie przekonany, że tekst powstał w celu umieszczenia na Wykopie i nabicia klików. Ja natomiast uważam, że Gazeta Lubuska, najpoważniejszy dziennik w województwie nie strzelał by sobie w ten sposób świadomie w stopę. I jak myślicie, kto ma rację, a kto blefuje?

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (77)
Zaloguj się
 • avatar

  shunkan

  Oceniono 9 razy 9

  A ja wam powiem, czemu ludzie na zauważają w filmach jakiejś kontrowersyjności. Bo to się nie sprzeda. Gry to wciąż mimo lat istnienia są czymś nowym (no... w Polsce smile i większość "dziennikarzy" jedynie szuka czegoś, co przywiąże czytelnika do gazety/portalu i kupi tą subskrypcje(czy coś). Smuci tylko, że większość z tych, co piszą takie rzeczy są po prostu nie uświadomieni w tym jak gry powinny być postrzegane. My tego nie zmienimy bo tak jak Jola Rutowicz nie będzie mądra i rozsądna tak osoba, która napisała ten "artykuł" nie będzie patrzeć na gry jako na rozrywkę bo Polygamia napisała i my o tym mówimy. Co z tego, że w Pile wszyscy się mordują i flaki latają po ekranie, jak to się sprzeda a ludzie wciąż będą myśleć "Hehe, to tylko film! To się nie dzieje naprawdę." jak odnośnie gier "To niszczy psychikę dzieci! On w to GRA i potem bierze narkotyki i chodzi pod wodą, myśląc, że jest jakimś pedofilem co się bawi z dziećmi!!!". Niestety. Oczywiście, pomijam to, że gry przez te osoby opisywane mają głównie 18+, 16+ co powinno automatycznie zablokować artykuł. Sorry, nie jestem chory czy coś, żeby myśleć, że jestem batmanem :>

 • avatar

  bshkf

  Oceniono 9 razy 9

  Co za ciemnota: "Bohaterem jest Big Daddy, który może podobno wykorzystać dzieci – alarmuje internauta." wink

 • avatar

  eliot_ness

  Oceniono 6 razy 6

  Pewnie autor tego artykułu sam zapiep.sza po Rapture, albo ostatnią grą w jaką grał, była River Raid na Atari, stąd taki szok.

 • avatar

  tieu

  Oceniono 5 razy 5

  Jak na budowie zabije kogoś cegłówka, to w Gazecie Lubiskiej, zobaczymy artykuł o złym wpływie Tetrisa na życie.

 • avatar
 • avatar

  fei

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli na tym uniwersytecie uczą konstruowania zdań typu "każe nie kończyć pytań pytajnikiem", to zaiste kakaowe.

 • avatar

  bezlitosny

  Oceniono 4 razy 4

  Bioshock i satanizm ... Trzeba być na prawdę głupią i tępą osobą, żeby coś takiego pisać.

 • avatar

  ringr

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego ludzie mają taki problem, żeby gry traktować równo z innymi formami rozrywki? Tym samym sposobem- "W necie tyle pornografii, do kin wchodzi kolejna "Piła", kinematografia schodzi na psy?". Albo- "Nergal razem z Gummy Bear i Lady Gagą zdobywają sławę- w naszych czasach już nie ma dobrej muzyki?". Aż się nóż w kieszeni otwiera...

 • avatar

  rolka12

  Oceniono 4 razy 4

  ta pani pan co to napisal jest po prostu z lekka chory bioshock to swietna gra o nie spotykanym klimacie wiec wara dzienikazyny od niej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX