Nadgracze i podgracze, czyli jak darmowe Team Fortress 2 wywołało burzę

Tomasz Kutera
28.06.2011
A A A
Parę dni temu informowaliśmy, że sieciowa strzelanka od Valve - Team Fortress 2 - stała się zupełnie darmowa. To świetna wiadomość, prawda? Otóż, choć to zaskakujące, to okazuje się, że nie. A przynajmniej nie dla wszystkich.

Nie ma wątpliwości co do jednego: udostępnienie wszystkim za darmo Team Fortress 2 okazało się sukcesem. Gra po kilku dniach stała się produkcją, w którą bawi się najwięcej osób na platformie cyfrowej Steam, spychając z pierwszego miejsca Counter Strike, który okupował je od bardzo, bardzo dawna. W dodatku różnica jest naprawdę znaczna.

Sukces TF2

Fani gry powinni się więc cieszyć, czyż nie? W końcu im więcej graczy, tym większy sukces gry, a im większy sukces gry, tym większe wsparcie dla niej od producenta, więcej dodatków, większe szanse na kolejną część i tak dalej, i tym podobne. To zrozumiałe, prawda? Otóż nie do końca. Fani bowiem są ogromnie... Niezadowoleni. Wręcz rozjuszeni.

Od kilku dni na forach internetowych związanych z Team Fortress 2 toczy się mała wojenka między "starymi" a "nowymi" (czyli tymi, którzy zdecydowali się na zabawę dopiero po udostępnieniu TF2 za darmo) graczami. Ci drudzy chcieliby po prostu móc w spokoju grać, ci pierwsi zaś wcale nie chcą im na to pozwolić. Powody?

Nowi gracze zapychają serwery (co jest o tyle dziwne, że w TF2 ich liczba nie jest limitowana, każdy może więc postawić własny).

Nowi gracze słabo grają i psują rozgrywkę.

Nowi gracze nie zapłacili za TF2 ani grosza, dlaczego więc mają w niego grać, skoro my zapłaciliśmy.

Te trzy argumenty - w większości, jak widać, kuriozalne - pojawiają się najczęściej. W odpowiedzi "starej gwardii" zarzucane są, chyba najzupełniej słusznie, takie rzeczy jak ksenofobia, nadmierny elitaryzm czy po prostu przekonanie o własnej wyższości. Moglibyśmy prawdopodobnie spokojnie założyć, że cała awantura za kilka dni/tygodni się rozmyje, gdyby nie fakt, że protestujący graczy postanowili nie tylko mówić, ale także działać.

Powstała więc wtyczka do gry, która po założeniu na serwer automatycznie wyrzuca z niego wszystkich tych, którzy jej nie kupili i chcieliby pograć za darmo, tak jak pozwolił na to producent.

TF2

Zgoda, serwery Team Fortress 2 każdy stawia sam, jak już zresztą zaznaczałem, powinien więc móc z nimi robić, co dusza zapragnie. Czy jednak tego typu "selekcja" jest naprawdę czymś, co chcemy oglądać w społeczności graczy? "Przepraszamy, w obuwiu sportowym pan nie wejdzie" oraz "won z naszej piaskownicy": to są niestety argumenty tego samego kalibru.

Nie chcę teraz uprawiać moralizatorstwa, ale robi mi się zwyczajnie przykro, kiedy widzę coś takiego. Przecież to gry, na litość, rozrywka w końcu, cieszmy się nią więc i dajmy się cieszyć innym. Czy nie moglibyśmy - my, gracze - choć raz obyć się bez kłótni i niesnasek?

No więc chyba nie moglibyśmy. Pocieszam się tym, że może to przypadłość nie tylko naszej społeczności.

[via Steam Forums, Allied Modders]

Tomasz Kutera

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (78)
Zaloguj się
 • avatar

  stewie

  Oceniono 23 razy 21

  Kupiłem TF2 dawno temu i bardzo się ciesze ze jest za free bo mogę pograć z kumplami którzy nie chcieli inwestować w ta grę. Dziwie się nawet ze dopiero teraz jest za free niech inni tez zobaczą jaka to zaj*** ta gra big_grin Może dzięki temu zrobią 3 cześć wink

 • avatar

  orius

  Oceniono 17 razy 11

  niech wszyscy Ci zajebiści gracze przypomną sobie jak na początku im "dobrze" szło. wink

 • avatar

  averian1988

  Oceniono 11 razy 9

  no dobra... no to teraz gracze, którzy kupili swoje konsole w dniu premiery za powiedzmy 2k muszą teraz dostać rekompensatę, bo teraz można dostać taniej... Paranoja tongue_out

 • avatar
 • avatar

  st3pien

  Oceniono 7 razy 5

  Az nie chce mi sie wierzyć że istnieją takie pi*dy. Płaczą bo zapłacili ,a inni mają grę za darmo. Sam kupiłem TF2 w orange boxie już dawno i bardzo się ciesze ,że będzie więcej graczy. Oby valve nie szło na ustępstwa i nie wynagradzali jeszcze bardziej tych płaczków. Takich ludzi tylko tępić ;/

 • avatar

  kmh

  Oceniono 9 razy 5

  fix_poland: ale to twórcy decydują, za ile udostępniają swoją grę. Czy jeśli kupiłem TF2 na przecenie trzy lata temu, to jestem gorszym graczem od tego, który kupił je w pełnej cenie na premierze? Na dodatek, teraz ktoś może sobie kupić durną czapkę za 10 euro i też w ten sposób zapłaci za grę. I czapkę.

 • avatar

  kumasz

  Oceniono 6 razy 4

  @pancho
  Rozumiem Twój punkt widzenia (i innych osób, które piszą w podobnym tonie), niemniej nie rozumiem stosowania odpowiedzialności zbiorowej, zamykania serwerów wszystkim nowym bez wyjątku i robienia z siebie "elity", co część graczy robi.
  A tych, którzy bluzgają i są burakami po prostu bym banował. Jak w każdej grze. Bez blokowania nikomu dostępu "z góry", tylko dlatego, bo gra od niedawna.

 • avatar

  kratos0

  Oceniono 6 razy 4

  Mogli by po prostu tym co zapłacili za grę pozwolić wybrać coś innego, z podobną ceną do TF 2. Stawiam ,że było by to sprawiedliwe i nikt by nie miał nic przeciwko smile

 • avatar

  gunar

  Oceniono 6 razy 4

  Przez dwa dni próbowałem i sobie darowałem TF2. Gra jest całkiem fajna, ma sporo ciekawych elementów, dopracowane elementy rozgrywki on-line, ale jednocześnie jest to totalne adhd. Ja jednak "starej gwardii" nie będę uprzykrzał życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX