Grasz ok. 2 godzin dziennie? Świetnie, możesz sterować robotem chirurgicznym

Paweł Kamiński
19.11.2012
A A A
RobInHeart Shell - sterowanie robotem z konsoli

RobInHeart Shell - sterowanie robotem z konsoli (fot. Robinheart.pl)

Okazuje się, że koordynacja ręka-oko przydaje się nie tylko do bicia rekordów i mordowania wrogów.

Nowe studium przeprowadzone na wydziale medycznym Uniwersytetu w Teksasie dowiodło, że zdolności nabyte podczas grania pozwalają na swobodne sterowanie zaawansowanymi robotami chirurgicznymi.

Sami Kilic, główny autor tego badania, dostrzegł tę zależność, gdy zobaczył jak jego syn bawi się symulatorem takiego robota na konferencji medycznej. Jak mówi - to ważne odkrycie, bowiem roboty chirurgiczne to wciąż nowość i wielu lekarzy nie zostało przeszkolonych do korzystania z nich. Gry mogą być sposobem, by wyćwiczyć w nich swobodę posługiwania się kontrolerem.

By udowodnić swoją tezę przeprowadził test. Grupa lekarzy studiująca na uniwersytecie i zarazem ekspertów w posługiwaniu się robotami, została zestawiona z grupą licealistów i studentów, którzy grają po kilka godzin dziennie - uczniowie średnio dwie, studenci - cztery. Obie grupy miały wykonać kilka zadań na symulatorze robota - test mierzył 20 różnych umiejętności: np. pewność chwytu podczas posługiwania się igłą czy podnoszenia narzędzi chirurgicznych.

Okazało się, że uczniowie i studenci radzą sobie równie dobrze jak naukowcy, a w kilku przypadkach nawet lepiej. Wszystko dlatego, że kontroler używany do sterowania robotem bardzo przypomina te do gier. Oczywiście nie mieliby szans w trakcie normalnej operacji, bez robota, ale dopóki symulator mówił im, co mają robić, dawali sobie radę.

Jednak badanie wykazało też, że studenci, którzy grali więcej wcale nie byli dużo lepsi od uczniów - Kilic wywnioskował, że dwie godziny mogą być optymalnym czasem, jaki trzeba spędzić na nauce obsługi urządzenia. Wspomniał, że daje to dużo do myślenia o tym, jak uczyć nowe roczniki studentów medycyny. 

Paweł Kamiński

[ArsTechnica]

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (13)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  asherrr

  Oceniono 12 razy 10

  W dodatku jak taki gracz grał w Theme Hospital, to i w zarządzaniu szpitalem może pomóc, a jak robił paramedic missions w GTA - to i karetkę w razie potrzeby poprowadzi. Nic, tylko zatrudniać.

 • avatar

  dogeta

  Oceniono 9 razy 9

  Chętnie bym wypróbował swoich umiejętności w kierowaniu takim robotem chirurgicznym. Ktoś chętny na stół?

 • avatar
  • avatar

   ver

   0

   @b4sh
   Tam też ponoć lubią zatrudniać graczy.

 • avatar

  kano777

  Oceniono 1 raz 1

  Ja kiedyś przeprowadzałem całkiem skuteczne operacje mózgu w Life & Death II, może zechcą mnie gdzieś na neurochirurga? smile

 • avatar

  palminius

  Oceniono 1 raz 1

  Nic odkrywczego, na jednym ze spotkań PTU ( Polskie Towarzystwo Urologiczne ) gdzie był wystawiany trenażer robota DaVinci, "operację" przełożenia gumek recepturek założonych na kilka obiektów najszybciej i bezbłędnie wykonał nie chirurg, a jeden z przedstawicieli firmy wystawiającej narzędzia operacyjne, zapalony gracz jak się okazało smile Oczywiście nie może być mowy o porównaniu do prawdziwej operacji, gdzie stopień skomplikowania jest nieporównywalny. Ale podejrzewam, że gdyby taka osoba byłaby instruowana na bieżąco przez lekarza prowadzącego, kto wie.

 • avatar

  fuzzik

  0

  "[...]jak uczyć nowe roczniki studentów medycyny. "
  Dyrektor do uczniów pierwszego roku na uniwersytecie medycznym:
  - Drodzy uczniowie, jeżeli chcecie osiągać wysokie stopnie w nauce i nabywać wiedzę teoretyczną, to od dziś musicie grać przynajmniej dwie godzinny dziennie.

  • avatar

   ver

   0

   @fuzzik
   Dopisz w "...specjalnie przygotowaną grę uniwersytecką" i dowcip przestaje działać. smile
   Zobacz sobie, jakie aplikacje są do nauki szybkiego pisania. I uwaga, działają.

 • avatar

  gurafikku

  Oceniono 13 razy -9

  nic nie szkodzi, że zamiast powiększyć piersi, wytniecie wyrostek, wiedza medyczna wcale nie jest niezbędna, wystarczy grać 2h dziennie w trauma center

  • avatar

   ver

   Oceniono 13 razy 9

   @gurafikku
   "Oczywiście nie mieliby szans w trakcie normalnej operacji, bez robota, ale dopóki symulator mówił im, co mają robić, dawali sobie radę."

   Ale czytaj coś więcej, niż tytuł, ok. Wiadomo, że chodzi o motorykę i umiejętności mechaniczne, a nie wiedzę.

  • avatar

   gurafikku

   Oceniono 8 razy -4

   @ver
   Ja wcale moge nie czytac smile do niezobaczenia

  • avatar

   ver

   Oceniono 2 razy 0

   @gurafikku
   Obrażalski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX